Sari la conținut
Forum Roportal
Fiero

Cruzimea fata de alte specii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Adesea, mult prea adesea, oamenii dau dovada de cruzime fata de fiintele ce apartin altor specii. O parte din ei n-au niciun fel de mustrari de constiinta atunci cand le omoara sau le chinuie, dimpotriva, se pare ca gasesc satisfactie in asta, o alta parte isi gasesc justificari pt. propriul comportament. Mai sunt si oameni carora le sunt indiferente actele de cruzime, nici nu le aproba, dar nici nu-s impotriva lor, pur si simplu nu sunt interesati de aceasta problema (pt. ca eu cred ca este o problema, cu adevarat).

Voi cu ce ochi priviti cruzimea fata de animale? Ii gasiti justificare? O aprobati? Va e indiferenta?

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si alte vietati au suflet si ele au simtire si le doare... De multe ori, unele animale parca sunt mai umane in comportament si in simtire decat multi membri ai speciei Homo Sapiens...

 

Ca tot am vorbit ieri despre legalizarea necrofiliei :doh: pot spune ca n-am auzit de animale care sa faca asa ceva cu semenele lor moarte... :doh:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In filmul Avatar este o demonstratie de dragoste fata de natura si animale, exprimata intr-un mod extrem de direct.

Acolo animalele se ucid rapid, sa nu sufere..si doar atunci cand te hranesti din ele. Respectul fata de viata, in general, dar si fata de echilibrul natural al lantului trofic.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si alte vietati au suflet si ele au simtire si le doare... De multe ori, unele animale parca sunt mai umane in comportament si in simtire decat multi membri ai speciei Homo Sapiens...

 

Ca tot am vorbit ieri despre legalizarea necrofiliei :doh: pot spune ca n-am auzit de animale care sa faca asa ceva cu semenele lor moarte... :doh:

Multi savanti s-au grabit sa afirme ca animalele n-au suflet (sentimente si emotii), iar reactiile lor pe care noi le-am pune pe seama emotiilor si/sau sentimentelor sunt doar raspunsuri la diversi stimuli. Nu pot sa cred asta, cred doar ca e posibil ca ele sa nu aiba o gama de emotii si sentimente la fel de variata precum omul. Si mai cred ca omul a fost incapabil pana in prezent sa inteleaga si sa evalueze corect (pt. ca inca nu are mijloacele tehnice care sa ii permita sa faca asta) modul in care se nasc la acestea afectele.

 

Da, animalele dau clasa in privinta comportamentului multor indivizi ce apartin speciei noastre.

 

In filmul Avatar este o demonstratie de dragoste fata de natura si animale, exprimata intr-un mod extrem de direct.

Acolo animalele se ucid rapid, sa nu sufere..si doar atunci cand te hranesti din ele. Respectul fata de viata, in general, dar si fata de echilibrul natural al lantului trofic.

Respect, demnitate, toleranta, sunt cuvinte care contin semnificatii ce-s in ultima vreme persiflate.

Mi-ar placea o lume ca cea descrisa de Avatar, insa nici sa visez la ea n-as indrazni. :)

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Mi-ar placea o lume ca cea descrisa de Avatar, insa nici sa visez la ea n-as indrazni. :)

Nu pot sa spun ca Avatar este un film super mega.

Daca stam si ne amintim, multi indieni chinuiau oamenii, dar nu isi permiteau sa chinuie animalele.

 

Pana la urma insa, si pisica se joaca cu soarecele deseori. Si mai sunt si alte animale care se joaca cu prada.

 

Oricum natura se razbuna. Zi de zi.

Imi amintesc ca eram copil cand un vecin beat, care isi tot batea calul mai ales cand era turta - a fost omorat de acesta.

O copita, atat i-a trebuit.

Nu l-a regretat nimeni. Calul in schimb a fost eutanasiat.

Pe armasar l-au regretat mai multi, era un superb greu.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa spun ca Avatar este un film super mega.

Daca stam si ne amintim, multi indieni chinuiau oamenii, dar nu isi permiteau sa chinuie animalele.

 

Pana la urma insa, si pisica se joaca cu soarecele deseori. Si mai sunt si alte animale care se joaca cu prada.

 

Oricum natura se razbuna. Zi de zi.

Imi amintesc ca eram copil cand un vecin beat, care isi tot batea calul mai ales cand era turta - a fost omorat de acesta.

O copita, atat i-a trebuit.

Nu l-a regretat nimeni. Calul in schimb a fost eutanasiat.

Pe armasar l-au regretat mai multi, era un superb greu.

Da, ni se pare mai normal sa omoram un exemplar, oricat de reusit, al altei specii, chiar daca de-a lungul timpului si-a slujit fara cracnire stapanul, in ciuda faptului ca a fost supus la rele tratamente, atunci cand acest exemplar se revolta, intr-un final, decat sa incercam sa ii corectam stapanului comportamentul, aplicandu-i sanctiuni sau, in cazul in care acesta recidiveaza, sa ii confiscam animalul, interzicandu-i sa mai detina un altul, cu care, mai mult ca sigur, se va comporta identic.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

interzicandu-i sa mai detina un altul, cu care, mai mult ca sigur, se va comporta identic.

Altii se plang ca ne este ingradita libertatea!

Omul isi poate atinge extremele. Uneori devine un monstru.

 

Nu stiu daca toti pot fi educati, dar stiu ca toti ar trebui legati de maini atunci cand mainile lor ar da nastere la monstruozitati. De tot felul.

Editat de stupid_me
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Altii se plang ca ne este ingradita libertatea!

Omul isi poate atinge extremele. Uneori devine un monstru.

 

Nu stiu daca toti pot fi educati, dar stiu ca toti ar trebui legati de maini atunci cand mainile lor ar da nastere la monstruozitati. De tot felul.

Libertatea n-ar trebui inteleasa ca o posibilitate de a face rau dupa bunul plac.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Libertatea n-ar trebui inteleasa ca o posibilitate de a face rau dupa bunul plac.

Asa zic si eu.

Libertatea sa fie atata timp cat nu incalci libertatea altora.

 

Un proverb care pare sec. Dar care sta de vremuri in picioare, in orice domeniu, in orice directie.

 

'Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face!' ..bine, nu include tot, dar include esenta.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da. Compasiunea nu cred ca se poate invata, te nasti sau nu cu ea, dar cred ca poti invata daca nu-ti pasa, macar sa te ambtii sa faci rau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×