Sari la conținut
Forum Roportal
^Dorin

Descoperirea care ar putea distruge crestinismul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vaticanul a făcut o cerere oficială pentru a examina o Biblie veche de 1.500 de ani, în posesia căreia Turcia a intrat cu 12 ani în urmă. Volumul, cunoscut sub numele de "Evanghelia după Barnabas", conţine informaţii care ar putea duce la victoria islamului asupra creştinătăţii.

 

barnabas_49972900.jpg

 

Biblia din Turcia ar putea fi o copie după Evanghelia lui Barnabas Bibila se pare că ar conţine primele învăţături ale lui Isus Hristos şi este scrisă cu litere de aur pe piele din animal. Cartea este scrisă în aramaică, limba natală a lui Isus.

 

Turcia a confiscat Biblia de la o bandă de contrabandişti de antichităţi care operau în Marea Mediterană, scrie Huffington Post. Se pare că Biblia ar fi o copie a Evangheliei lui Barnabas, un text controversat considerat a fi nedemn de a sta alături de cele patru evanghelii ale Noului Testament: cea a lui Matei, Marcu, Luca şi Ioan.

 

În această scriere, Barnabas se prezintă a fi unul dintre cei 12 apostoli ai lui Isus şi susţine că acesta a prezis venirea profetului Mahomed, scrie huffingtonpost.com.

 

Datorită valorii ei culturale şi religioase, fotocopiile paginilor Bibliei ar putea valora aproximativ două milioane de dolari.

 

Sursa articolului REALITATEA.net

Editat de ^Dorin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vaticanul vrea doar sa verifice documentul care nu vad cum ar putea sa distruga vreuna din cele 2 religii care au deja un numar mare de adepti care nu vor renunta asa usor la religia lor.

Vaticanul vrea sa verifice autenticitatea si traducerea care poate avea diverse interpretari plus ca am inteles ca este o diferenta intre EVANGHELIA lui Barnaba si EPISTOLA lui Barnaba.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si asta ar putea distruge crestinismul pentru ca...?

Nu l-ar distruge, pentru ca dupa cum spune si Indigo, oamenii nu vor renunta la ceea ce cred doar pentru ca cineva vine cu o epistola fie ea cat de veche si le spune ca tot ceea ce au crezut ei de generatii intregi este fals. Acest lucru este imposibil.

Poate in urma vreunei dezvaluiri, multi ar renunta la crestinism sau si-ar schimba religia convertindu-se la cea care a urmat dupa crestinism, dar in nici un caz crestinismul in majoritate nu va fi afectat.

Multi spun ca acea biblie ar distruge crestinismul pentru ca daca intradevar sa zicem ca Isus ar fi prezis venirea lui Muhammad, atunci ar fi logic ca tot ceea ce a zis cel din urma este adevarat, inclusiv faptul ca Isus a fost doar un om, profet, dar nu dumnezeu incarnat sau fiu al lui dumnezeu. Acest lucru ar demola toata fundatia crezului crestin care se bazeaza tocmai pe conceptul de Isus ca fiu de dumnezeu si intr-un fel d-zeu el insusi.

Fara conceptul de natura divina a lui Isus nu ar exista crestinism, dar eu inclin sa cred ca oamenii cred ceea ce vor si ceea ce simt si ceea ce le-a fost insuflat din pruncie, indiferent de ce. Poate sa vina oricine cu un milion de documente si epistole si biblii, ca nu va face mare diferenta. De aia nu cred ca exista vreun pericol ca crestinismul sa fie distrus.

 

Cel mai bun exemplu ar fi sa te intreb chiar pe tine. Daca maine Vaticanul in colaborare cu celelalte culte crestine, prin absurd ar face o declaratie publica, cum ca acea Biblie si tot ceea ce scrie in ea este autentic si ca intradevar in opinia lor Isus a prezis sosirea lui Muhammad, ti-ar schimba acest lucru credinta ta interioara ? Ma indoiesc chiar foarte mult de asta. Acum imagineaza-ti cati altii sunt ca tine pe lumea asta. Milioane.

 

Vaticanul vrea doar sa verifice documentul care nu vad cum ar putea sa distruga vreuna din cele 2 religii

Documentul acela ar reprezenta un pericol doar pentru una din cele doua religii nu pentru ambele. Pe cealalta ar valida-o si mai mult.

Zic "ar reprezenta" pentru ca nu cred ca reprezinta sau ca va reprezenta.

 

 

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vaticanul vrea doar sa verifice documentul care nu vad cum ar putea sa distruga vreuna din cele 2 religii care au deja un numar mare de adepti care nu vor renunta asa usor la religia lor.

Vaticanul vrea sa verifice autenticitatea si traducerea care poate avea diverse interpretari plus ca am inteles ca este o diferenta intre EVANGHELIA lui Barnaba si EPISTOLA lui Barnaba.

Stau si ma intreb cum ar fi pentru lumea crestina sa afle, pe cale oficiala, de la mai marii Bisericii crestine, ca de mai bine de 2000 de ani cred in ceva fals, ca totul este o gaselnita a mintii omenesti. Astept cu nerabdare acea zi.

Sa nu se inteleaga ca sunt partizanul unei alte religii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Isus-Fiul lui Dumnezeu- a fost ultimul profet trimis de Dumnezeu. Dupa El, nu a mai fost altul adevarat, ci doar falsi profeti.

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Isus-Fiul lui Dumnezeu- a fost ultimul profet trimis de Dumnezeu. Dupa El, nu a mai fost altul adevarat, ci doar falsi profeti.

Eu merg una si mai departe si ma aventurez sa spun ca toti au fost basme.

Stii ce ma amuza ? Evreii cred ca Isus a fost un profet fals, crestinii cred ca Muhammad a fost un profet fals, musulmanii cred ca Mirza Ghulam Ahmad (fondatorul cultului rival islamului, numit Ahmadiyya) a fost un profet fals. :lol:

Toti sunt de opinie ca totul s-a oprit la ei si cu ei. Toti cred ca a lor religie este buricul pamantului, centrul universului, izvorul adevarului si mantuirea. Deci...:focus:

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu merg una si mai departe si ma aventurez sa spun ca toti au fost basme.

...

Deci...:focus:

Desigur ca te aventurezi. :D

Doar iti place aventura.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce ziceti de noua descoperire cu mormantul lui Isus careduce la ipoteza ca Isus n-ar fi inviat!!! :huh:

 

"Arheologii care au analizat o camera mortuara din secolul I au descoperit un sicriu ce are o inscriptie reprezentand cea mai veche dovada a existentei lui Iisus. Descoperirea este controversata, fiind vorba despre un mormant al Mantuitorului si familiei sale intemeiate cu Maria Magdalena.

Cel mai controversat mormant al omenirii revine in atentie. Asa zisul mormant al lui Iisus si al familiei sale a scos la iveala sicrie cu inscriptii religoase, invocand invierea.

Potrivit Daily Mail, arheologii s-au folosit de o camera video conectata la un brat robotic pentru a examina locul situat in Ierusalim.

Astfel, au descoperit un set de sicrie care dateaza din secolul I. Pe capacul unuia dintre aceste sicrie de piatra, cunoscute si sub numele de osuare, se afla inscriptionat un text in limba greaca. In traducere, acesta inseamna:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×