Sari la conținut
Forum Roportal
Ciocârlan

Cum recunoastem un sociopat?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Chiar azi am discutat cu psihologul (va rog sa nu ma intrebati cum de-mi permit sa merg la psiholog pe timp de criza), dar din nu stiu ce motiv, a evitat sa-mi raspunda. Desi, in mod clar, psihologii ar trebui sa fie persoane deschise. Daca ati putea sa-mi oferiti niste raspunsuri la obiect, v-as fi foarte recunoscator... probabil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ceva legat de persoane cu fobie sociala. Mai multe nu stiu, ca altfel n-as mai fi deschis topic.

 

L.E.: De asemenea, daca binevoiti, va rog sa-mi oferiti si definitia corecta a sociopatiei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ceva legat de persoane cu fobie sociala. Mai multe nu stiu, ca altfel n-as mai fi deschis topic.

 

L.E.: De asemenea, daca binevoiti, va rog sa-mi oferiti si definitia corecta a sociopatiei.

 

topic deschis la misto, cauta pe google

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inca nu s-a nascut sociopatul care sa deschida topic :sorry:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ceva legat de persoane cu fobie sociala.

Nu e vorba de fobie sociala, ci de lucruri mult mai serioase: inclinatia spre diverse comportamente antisociale, insotita de abilitatea de a le nega si de a le ascunde.

 

Diferenta intre psihopat si sociopat e mai mult o disputa de natura academica.

 

Psychopathy vs. sociopathy

 

[...] the difference between sociopathy and psychopathy may "reflect the user's views on the origins and determinates of the disorder." The term sociopathy may be preferred by sociologists that see the causes as due to social factors. The term psychopathy may be preferred by psychologists who see the causes as due to a combination of psychological, genetic, and environmental factors.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Psychopathy

 

Inca nu s-a nascut sociopatul care sa deschida topic

Asa crezi tu ... :-

Editat de harald
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar azi am discutat cu psihologul [...] dar din nu stiu ce motiv, a evitat sa-mi raspunda.

I wouldn't blame him :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar azi am discutat cu psihologul (va rog sa nu ma intrebati cum de-mi permit sa merg la psiholog pe timp de criza), dar din nu stiu ce motiv, a evitat sa-mi raspunda. Desi, in mod clar, psihologii ar trebui sa fie persoane deschise. Daca ati putea sa-mi oferiti niste raspunsuri la obiect, v-as fi foarte recunoscator... probabil.

De ce nu ai insistat sa-ti raspunda daca tot il platesti pr timp de criza?

Sau poate nu stie raspunsul??????

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×