Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Am citit pe net ca, virgula, cand esti in starea alfa poti sa-ti programezi creierul, de exemplu spui niste arfirmatii ca: sunt sanatos, sunt fericit si vor intra in subconstient si se vor intampla. Este adevarat? Ca sa intram in starea asta trebuie sa ne relaxam, sa nu fie zgomote si sa numaram de la 100 la 1 imaginan numerele in diverse culori cum se misca. Cine poate sa-mi dea mai multe detalii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

probabil guru bivolaru sau orice alt guru yogin iti va da detalii cu privire la tehnicile folosite de a intra in starea alfa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit si eu despre aceasta stare alpha si pot spune ca este macar un sambure de adevar in toata povestea.

Trebuie doar sa ai grija, daca intri intr-o astfel de stare, sa poti si iesi din ea :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creierul functioneaza pe diferite fregvente Beta Alfa Tetha fiecare reprezentand o stare de constinta.Pe noi ne intereseaza Beta si Alfa , Beta reprezinta starea de luciditate adica atunci cand esti treaz.Cand intri in alfa prin diferite tehnici fregventa se schimba creierul producand unde alfa, aici au loc si fenomenele paranormale.

Exercitiul este bun practica 20 de zile numarand de la 100-1 dupaia 20 de la 50-1 dupaia 10 de la 25-1 dupaia de la 10-1.Odata intrat in alfa poti sa ii trimiti mesaje subconstientului tau si sa te programezi dupaia revi in beta spunand "numar de la 1-5 si voi reveni in beta unde voi fi mai calm si relaxat" numeri 1 2 3 deschizi ochi 4 5 si la 5 esti cu adevarat calm si relaxat.Inainte de a intra in alfa spui "numar de la 100-1 si voi intra in cele mai adanci stari din alfa".

Tine minte ca atunci cand intri in alfa sa privesti in sus sub ploape stimuleaza mult productia de unde Alfa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit pe net ca, virgula, cand esti in starea alfa poti sa-ti programezi creierul, de exemplu spui niste arfirmatii ca: sunt sanatos, sunt fericit si vor intra in subconstient si se vor intampla. Este adevarat? Ca sa intram in starea asta trebuie sa ne relaxam, sa nu fie zgomote si sa numaram de la 100 la 1 imaginan numerele in diverse culori cum se misca. Cine poate sa-mi dea mai multe detalii?

 

Daca era adevarat cred ca terapeutii nu si-ar mai fi batut capul ani intregi cu pacientii lor, pentru a le schimba gandirea.Nu cred ca niste tipare, niste circuite complexe de gandire pot fi schimbate doar cu niste afirmatii.Nu suntem roboti.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca era adevarat cred ca terapeutii nu si-ar mai fi batut capul ani intregi cu pacientii lor, pentru a le schimba gandirea.Nu cred ca niste tipare, niste circuite complexe de gandire pot fi schimbate doar cu niste afirmatii.Nu suntem roboti.

nush daca ai auzit de autocontrol si de metoda silva . poanta e ca suntem conditionati de mici , in comportament , idei , viziuni, religie , bun/rau... totul este relativ . totul ca sa intram in niste tipare .

 

Am auzit si eu despre aceasta stare alpha si pot spune ca este macar un sambure de adevar in toata povestea.

Trebuie doar sa ai grija, daca intri intr-o astfel de stare, sa poti si iesi din ea :)

nu neaparat , radiestezistii ca sa poata masura corect intra in aceasta stare se mai cheama si ready , in alpha iti folosesti creierul mai mult . se presupune ca il folosim cam 5% geniile cam 10-12% iar yoghinii si cei care fac meditatii il folosesc mult mai mult .

 

Creierul functioneaza pe diferite fregvente Beta Alfa Tetha fiecare reprezentand o stare de constinta.Pe noi ne intereseaza Beta si Alfa , Beta reprezinta starea de luciditate adica atunci cand esti treaz.Cand intri in alfa prin diferite tehnici fregventa se schimba creierul producand unde alfa, aici au loc si fenomenele paranormale.

Exercitiul este bun practica 20 de zile numarand de la 100-1 dupaia 20 de la 50-1 dupaia 10 de la 25-1 dupaia de la 10-1.Odata intrat in alfa poti sa ii trimiti mesaje subconstientului tau si sa te programezi dupaia revi in beta spunand "numar de la 1-5 si voi reveni in beta unde voi fi mai calm si relaxat" numeri 1 2 3 deschizi ochi 4 5 si la 5 esti cu adevarat calm si relaxat.Inainte de a intra in alfa spui "numar de la 100-1 si voi intra in cele mai adanci stari din alfa".

Tine minte ca atunci cand intri in alfa sa privesti in sus sub ploape stimuleaza mult productia de unde Alfa

dap e metoda silva, dar ca nu dai o carute de bani cumpara autocontrolul lui dan seracu se gaseste in librarii .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bune recomandari.

Poate ar mai merge si excelenta lucrare a lui John Pavlov - "The saliva, the dog and the reflex", sau Otto Skorzeny cu "Arbeit Macht Frei".

Nici lucrarea lui Will Sherman, "Get a life", n-a fost rea deloc.

Dar cea mai buna mi s-a parut o carte despre viata lui Stephen Hawking, scrisa de Ilia Vyangya Liarovici, "Not Paralyzed! The conflict beetwen a big brain and a lousy body".

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu va contrazic e buna si tehnica asta dar eu folosesc afirmatiile mai simplu, concentrandu-ma gradat pe ceea ce spun si are efect in timp mult mai scurt, dupa prima meditatie , dar fac si yoga printre altele :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×