Sari la conținut
Forum Roportal
Memmem

Etansare usa soba teracota

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Va rog,imi poate spune cineva cu ce se poate inchide etans usa sobei de teracota pentru a opri fumul care intra in camera.Am auzit de un fel de garnitura de cauciuc dar nu stiu exact cum se numeste si unde as putea gasi asa ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am etansat usa caminului cu silicon rezistent la temperaturi inalte (300 gr.C),in amestec cu putina vata minerala.Aceasta creaza o armatura, si chiar daca siliconul e ars ramane pe pozitie.Dar doar rama usii (tocul), intrucat usa pe toc se inchide bine.Nu stiu daca solutia e valabila si intre usa si rama, intrucat e supusa socurilor.

O soba ,camin, centrala...care scoate fum pe usa de alimentare are o problema (alta decat usa).Curentul de aer se face (sau ar trebui) intotdeauna dinspre usa catre horn si nu invers.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

... Curentul de aer se face (sau ar trebui) intotdeauna dinspre usa catre horn si nu invers.

Asta se intampla la o casa locuita. La una nelocuita poti intalni situatia ca temperatura din casa sa fie mai mica decat cea de afara si se formeaza tiraj invers, la care nu prea ai ce sa-i faci decat sa aerisesti bine camera pana se incalzeste putin incinta sobei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am vazut ca in casele cu sobe de teracota, sobarii etansau spatiile de langa usite cu un lut galben, care, ars, devenea dur si inchidea bine gaurile. La un numar de ani operatia trebuia refacuta, fiindca lutul ala ars se mai crapa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am vazut ca in casele cu sobe de teracota, sobarii etansau spatiile de langa usite cu un lut galben, care, ars, devenea dur si inchidea bine gaurile. La un numar de ani operatia trebuia refacuta, fiindca lutul ala ars se mai crapa.

 

Da.

Numai ca in mod normal nici daca nu ar fi usa la soba fumul nu ar trebui sa intre in casa.

asa ca problema fumului n-o rezolvi cu etanseizarea usii ci cu reparatii la horn sau soba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da.

Numai ca in mod normal nici daca nu ar fi usa la soba fumul nu ar trebui sa intre in casa.

asa ca problema fumului n-o rezolvi cu etanseizarea usii ci cu reparatii la horn sau soba.

 

Corect. restul tine de felul cum sunt curatate hornurile. Daca sobele nu au fost folosite de un an, aerul rece de pe horn baga fumul inauntru, dar cu un pic de rabdare trece si aia - in jumate de ora fumul iese afara. Stiu ca asa pateam cu sobele de la tara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut odata cum se construieste o soba de teracota. Cred din toata inima ca meseria de sobar e una complicata si ca meseriasul trebuie sa detina cunostinte speciale de fizica si matematica. Cu alte cuvinte o soba de teracota care functioneaza bine e un obiect ingineresc foarte complicat.

Exista sobe care nu au dat caldura in toata existenta lor si a trebuit a fi refacute din temelii. Schimbate si materiale, daca e necesar.

Soba de teracota e un mare lucru... :)

Editat de Rodica`

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asta numesc eu "tiraj invers"

 

corect. eu am folosit o vorba mai pentru oameni simpli, ca sa inteleaga oricine.

 

din cate imi dau eu seama, treaba asta nu prea se intampla in casele locuite, ci mai ales in casele de vacanta, in care nu sta nimeni cu lunile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×