Sari la conținut
Forum Roportal
Aggie

Sa-l iert?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Din pacate din experienta proprie. S-a intamplat ieri. Am parcat masina in fata blocului si brusc , aproape brutal, mi-a cerut sa facem o plimbare de 10 minute. Asta pentru a nu da nas in nas cu 2 femei aflate la o distanta mica de noi. Dorinta lui brusca de plimbare m-a uimit(mai ales ca imi si indica directia opusa celor 2 femei) iar noi alergasem toata ziua sa vizionam apartamente. E penibil. Tocmai am decis sa ne mutam impreuna si eu oricum voiam sa fac o investitie imobiliara am decis ca voi cumpara numai eu apartamentul si ne vom muta impreuna sa vedem cum decurge relatia. El are deasemenea niste investitii imobiliare dar nu in orasul unde lucram.

Nu ne-am certat, i-am doar relatat suspiciunile mele. Nu a negat, nu a incercat sa dea vreo explicatie.I-am spus la revere, i-am urat cele bune si am plecat.

Este al doilea incident de acest fel. Primul s-a petrecut cam acum o luna cand a refuzat categoric sa mergem intr-un anumit restaurant. L-am intrebat mai in gluma mai in serios daca se teme sa nu se intalneasca cu vreo amanata. A refuzat categoric sa mergem la restaurantul respectiv insa mai tarziu a dat-o la intors si a spus ca a facut-o din ambitie, ca i-am lezat orgoliul masculin acuzandu-l pe nedrept. Am discutat preoblema clar atunci si i-am explicat ca daca el avea o atitudine cooperanta nici intr-un caz nu il suspectam de ceva. Dupa o luna s-a repetat isoria . Se pare ca nu a inteles nimic din ce am discutat mai inainte.

A doua zi mi-a trimis un mesaj cu oferte imobiliare. Atat. nimic mai mult. Fara vreo referire la incidentul de aseara.E pacat ca distruge o relatie de 2 ani insa nu stiu daca el se va indrepta. Am avut deja discutia referitoare la increderea reciproca . S-o iau de la capat? Sa ajungem unde? La aceeasi situatie peste vreo luna?

Mila mi-e de noi dar parca mai mila mi-e de mine...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mammi, esti doar bani

 

fu__ off

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unii au probleme mai importante... sau poate asta e problema suprema: Ce vrei sa faci cu viata ta ? Intreba-te asta si afla raspunsul, apoi nimic nu te va mai deranja.

In rest, ca sa nu fiu prea filosofic, iti recomand sa te detasezi, ca nu traim in telenovele. Relatiile din zilele noastre sunt si raman superficiale pana cand se transforma singure in altceva, nu impinse de la spate.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va trebui sa o iei de la -- infinit , nu de la capat.

Pentru ca mai intai va trebui reactivata increderea si asta cere timp.

Intrebarile ti le-ai pus tu. Si ai si raspuns.

Se ve repeta....

Daca simti sa-l ierti, fa-o ! Dar in acest timp pregateste-te sa primesti o alta lovitura.

Omul greseste, sa zicem, o data dar cand se repeta, mie mi se pare prea mult.

 

O idee: lasa timpul sa curga in voia lui, in aceasta perioada, mergi in sens invers, nu in directia pe care ai plecat cu el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Renunta la relatia aia, o sa iti faca viata un cosmar. Mai bine sa fii singura o viata decat langa asa un om.

 

Si eu cred ca e cu tine pentru bani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

1. N-am inteles de ce ai specificat ca tu cumperi apartamentul.Probabil vrei sa dovedesti ca tu faci ceva pentru relatie, ca sa fie bine. Nu faci nimic pentru relatie.Iti iei o casa si atat. Poate vei sta singura, poate cu sotul, cu haremul, cu copiii sau cu papusa,nu conteaza, e doar o casa si atat. Confunzi investitul banilor cu investitul intr-o relatie , sunt doar tangentiale.

 

2. El a refuzat categoric sa mearga la un anume restaurant. Dar tu de ce tineai mortis sa mergi acolo? Poate tu ai pe cineva, vreun chelner, client, poate te intalnesti in bucatarie cu le chef. La fel cum il banuiesti tu pe el, te poate banui si el pe tine.

 

Nu ti-as fi raspuns la cum ai postat, dar titlul topicului "sa-l iert?" m-a facut sa imi misc degetele pe tastatura. Pentru ce sa-l ierti? E mult prea exagerat.

Editat de Aseneth
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aggie, raspunsul e in tine, nu il gasesti pe forum. Noi nu putem judeca o relatie dupa cateva randuri scrise intr-un post, probabil la nervi. Dupa cum ai scris, pari deja hotarata. Si ne intrebi daca sa-l ierti doar asa, ca sa=ti confirmam decizia.

Mai stai cateva zile si intreaba-te din nou. Daca raspunsul este acelasi, nu mai trbuie sa fie niciun dubiu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. N-am inteles de ce ai specificat ca tu cumperi apartamentul.Probabil vrei sa dovedesti ca tu faci ceva pentru relatie, ca sa fie bine. Nu faci nimic pentru relatie.Iti iei o casa si atat. Poate vei sta singura, poate cu sotul, cu haremul, cu copiii sau cu papusa,nu conteaza, e doar o casa si atat. Confunzi investitul banilor cu investitul intr-o relatie , sunt doar tangentiale.

 

2. El a refuzat categoric sa mearga la un anume restaurant. Dar tu de ce tineai mortis sa mergi acolo? Poate tu ai pe cineva, vreun chelner, client, poate te intalnesti in bucatarie cu le chef. La fel cum il banuiesti tu pe el, te poate banui si el pe tine.

 

Nu ti-as fi raspuns la cum ai postat, dar titlul topicului "sa-l iert?" m-a facut sa imi misc degetele pe tastatura. Pentru ce sa-l ierti? E mult prea exagerat.

 

Ti-ai miscat degetele pe tastatura si ti le-ai miscat prost.

In primul rand am specificat ca eu oricum voiam sa fac o investitie deci nu fac asta musai pentru relatie.Insa a picat bine, noi locuim in orase diferite si atunci am ales un oras bun de investitii undeva la jumatatea distantei de unde sa putem face naveta impreuna.

Nu cred ca sta cu mine doar pentru bani. Insa da, este o relatie comoda ,el fiind mai zgarcit din fire se bucura ca eu sunt independenta financiar. Amandoi castigam cam la fel.Momentan eu castig mai bine fiindca am o afacere insa el are o calificare excelenta si un job foarte bun cu perspective solide. Penibil mi se pare ca noi colindam orasul sa gasim apartament dupa gustul amadoura , facem planuri gen vreau dulap din asta si saltea din aia dar o rupe la fuga cand ne intlnim cu madamele.

Sa spunem ca nu avea vreo relatie cu conotatie sexuala cu vreuna din ele, atunci putea sa spuna frumos, draga mea uite-o pe x n-am chef sa ma intalnesc cu ea , hai s-o luam pe aici si-ti explic mai tarziu; sau sa presupunem ca a avut o aventura cu respectiva, treci pe langa ea ca oricum nu-ti pasa ce crede ea, important e ceea ce crede cea cu care urmeaza sa formezi o relatie de cuplu.

Chelnerul sau mai stiu eu cine iese din discutie...daca aveam aventuri nu mai postam aici. Eu sunt sigura ca tu ai mai mult discenrnamant decat ai lasat sa se citesca in reply`ul tau...

Sa-l iert?Poate ca e un titlu prea dramatic... si da, era mai potrivit ceva de genul"sa mai am incredere in el" insa nu toti au talentul tau literar...Nu ti se pare normal ca sa-ti linistesti partenerul , sa porti o discutie civilizata? Am specificat ca se intampla a doua oara cand i-am reprosat ceva de genul acesta deci nu sunt vreo isterica . I-am surprins si inainte ocheade catre alte femei insa m-am gandit ca nu e cazaul sa dramatizez atat timp cat nu am hotarat ce facem cu relatia noastra. Insa acum lucrurile stau altfel , de comun acord am hotarat sa ne mutam impreuna. Nu ti se pare normal ca sa-ti linistesti partenerul in situatii de genul acesta?

Sa aveti o zi faina!

Multumesc tuturor pentru participare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×