Sari la conținut
Forum Roportal
Iolescu

Caramida sau BCA?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna,

Voi ce stiti? Cu ce e mai OK sa construiesti o casa? BCA sau caramida. Am tot citit mai multe forumuri si parerile sunt impartite. Eu unul mi-as face casa din BCA insa niste cunostinte din domeniu imi zic ca nu e chiar legal.Voi ce parere aveti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am facut din caramida.

Nu stiu care e avantajul BCA-ului. E mai ieftin, dar din cauza ca nu e material portant, trebuie sa bagi mai mult la beton si armaturi, si in final ajungi la costuri aproximativ egale.

Ilegal nu e construiesti cu BCA, ilegal e sa construiesti fara proiect de rezistenta, sau sa ai proiect facut pentru caramida, iar la constructie sa pui BCA in loc de caramida.

Iar cea din urma varianta nu e doar ilegala, e inconstienta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am facut din caramida.

Nu stiu care e avantajul BCA-ului. E mai ieftin, dar din cauza ca nu e material portant, trebuie sa bagi mai mult la beton si armaturi, si in final ajungi la costuri aproximativ egale.

Ilegal nu e construiesti cu BCA, ilegal e sa construiesti fara proiect de rezistenta, sau sa ai proiect facut pentru caramida, iar la constructie sa pui BCA in loc de caramida.

Iar cea din urma varianta nu e doar ilegala, e inconstienta.

 

 

multzam de raspuns.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am facut din caramida.

Nu stiu care e avantajul BCA-ului. E mai ieftin, dar din cauza ca nu e material portant, trebuie sa bagi mai mult la beton si armaturi, si in final ajungi la costuri aproximativ egale.

Ilegal nu e construiesti cu BCA, ilegal e sa construiesti fara proiect de rezistenta, sau sa ai proiect facut pentru caramida, iar la constructie sa pui BCA in loc de caramida.

Iar cea din urma varianta nu e doar ilegala, e inconstienta.

 

In afara de proiectul respectiv, tu insuti poti sa alegi la sigur, daca ceri sa-ti se dea/trimita pe net cartea tehnica a fiecarui mat.constr. in parte.

Daca esti interesat de economia de caldura, te uiti la parametrul

lambda -coeficientul conductibilitatii termice. Asa stii singur ce material/grosime/porozitate sa-ti alegi, fara bla-urile dealer-ilor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In afara de proiectul respectiv, tu insuti poti sa alegi la sigur, daca ceri sa-ti se dea/trimita pe net cartea tehnica a fiecarui mat.constr. in parte.

Daca esti interesat de economia de caldura, te uiti la parametrul

lambda -coeficientul conductibilitatii termice. Asa stii singur ce material/grosime/porozitate sa-ti alegi, fara bla-urile dealer-ilor

 

 

Coeficientul conductibilitatii termice al materialui folosit conteaza chiar atat de mult? intrucat daca folosesti bca atunci pui polistiren mai gros, daca folosesti caramida folosesti polisteren mai subtire. Insa ceea ce ma deranjeaza mai mult e ca daca vrei sa bati un cui in perete de bca trebuie sa faci nu stiu ce ranforsare de dinainte, nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Coeficientul conductibilitatii termice al materialui folosit conteaza chiar atat de mult?

intrucat daca folosesti bca atunci pui polistiren mai gros, daca folosesti caramida folosesti polisteren mai subtire.

 

conteaza, ca nu este pe piata un singur tip de bca, si tipuri de caramida sunt n

 

dar poti sa construiesti si din lemn (e mai ieftin) -strict la structura de rezistenta ma refer-, iar peretii sa fie bine izolati cu polistiren;

 

sau alte materiale care nu costa nimic : piatra, etc., cu conditia sa fie mult mai buna izolatia -pt.pastrarea confortului termic-,

 

ca piatra are ac.coef. f.mare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La fel caramida as folosi pe langa ca nu stiu ce inseamna BCA, dar imaginez ca e ceva din beton si mai mare de o caramida. Mereu trebuie considerat de cate ori in viata se face casa noua, sa aibe si garantie de la constructori???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×