Sari la conținut
Forum Roportal
Ginq

Schimbarea nationalitatii

Postări Recomandate

Am si eu o intrebare . Cum as putea sa imi schimb nationalitatea, bunicii mei au nationalitate germana , dar tatal meu nu . As vrea sa stiu de unde as putea obtine informatii despre cum as putea sa imi schimb nationalitatea . Va multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Întrebarea pare mai degrabă filosofică decât juridică. Naţionalitatea nu se poate schimba, ci doar cetăţenia. Cu siguranţă asta şi doreşti să faci.

 

După "Puciul din Berărie" din anul 1923, când Hitler nu era încă cetăţean german, ci doar austriac (deci din marea familie germană), a fost întrebat de autorităţile din München: "Eşti german ?"...la care a răspuns tot cu o întrebare: "Vă referiţi la o bucată de hârtie, sau la sângele care-mi curge prin vene ?"

 

E un exemplu cu un personaj nefast, dar am dorit să ne facem o idee despre naţionalitate şi cetăţenie.

 

Cine va şti, îţi va răspunde despre schimbarea cetăţeniei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lupini are dreptate.Nu-ti poti schimba decat cetatenia si nicidecum nationalitatea.Ea va fi scrisa pe orice pasaport si in actele oricui din lume indiferent ca traieste in alta tara unde a devenit cetateanul ei respectiv prin emigrare de ex.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vorbiti pe nas

 

" the status of belonging to a particular nation, whether by birth or naturalization "

 

http://dictionary.reference.com/browse/nationality

 

 

Numai in cazul unuia nascut in tara respectiva.Spre ex America.Cuvintele sunt pt. cei nascuti pe pamant American.Eu m-am referit la emigranti...cu toate ca America e o tara compusa numai din emigranti.America este cea mai frumoasa tara furata de cineva vreodata...si se stie cine sunt si azi adevaratii Americani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

OR NATURALIZATION - ai nevoie de mai multa traducere ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare . Cum as putea sa imi schimb nationalitatea, bunicii mei au nationalitate germana , dar tatal meu nu . As vrea sa stiu de unde as putea obtine informatii despre cum as putea sa imi schimb nationalitatea . Va multumesc

 

1. pe net

2. ambasada germaniei iti va spune daca e posibil sau nu si ce anume se poate (daca se poate) face

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm,imi cer scuze...a trebuit sa ma uit in pasaport-care de fapt l-am schimbat acum 4 luni cu unul nou-si scrie la nationalitate : USA ,nu e scris nicaieri despre cetatenie decat : loc de nastere : Romania.Banuiesc ca fiecare tara isi are tipul de pasaport cu datele specifice tarii respective,lucru care nu-l cunosc...

 

Peace

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vorbiti pe nas

 

" the status of belonging to a particular nation, whether by birth or naturalization "

 

 

Cât de mult ar vrea ţiganii să-şi schimbe naţionalitatea, însă maximul care pot să-l facă, e să-şi schimbe cetăţenia.

 

În ultimii ani, de când cu scandalul crimei din 2007 comisă de un cetăţean român de naţionalitate romă din Italia, atunci când apar infracţiuni, se specifică: cetăţean român de naţionalitate.....care o fi ea. Că tot e scandalul cu ministrul mediului de la noi, acesta e cetăţean român de naţionalitate maghiară.

 

În urmă cu aproape zece zile, a fost comemorat atentatul de la metroul din Londra, comis, printre alţii, şi de trei cetăţeni britanici, de naţionalitate pakistaneză.

 

Ambasadorul S.U.A. în România, Mark Gitenstein, e cetăţean american...de naţionalitate evreiască, cu origini în România.

 

Un individ îşi poate schimba cetăţenia, dar naţionalitatea nu. Naţionalitatea se schimbă doar în cazul urmaşilor urmaşilor, dacă urmaşii urmaşilor au ca mame sau taţi, urmaşi de altă naţionalitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×