Sari la conținut
Forum Roportal
dercue

O intrebare pentru cunoscatorii Bibliei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut, sint nou pe aici si m-am inscris pentru forumul de religie si spiritualitate.

Am observat ca sint multi cunoscatori ai Bibliei pe aici. O sa-mi permit sa dau si eu copy/paste din Biblie:

(mentionez ca citatele sint din Biblia ortodoxa)

18. Şi Eu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sa ma lamureasca si pe mine cum sa inteleg eu versetele de mai sus.
tu cum vrei sa le intelegi?

cum iti spune credinta/ratiunea ta sa le intelegi?

 

se poate vorbi mult pe marginea acestor verste

dar trebuie sa ne hotaram cu ce scop, cu ce folos, din ce punct de vedere...

 

(la teologie se fac cursuri pe cativa ani pentru a se ajunge la o oarecare intelegere a versetelor respective - nu este timp si loc aici pentru aceasta)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din aceste citate am inteles si eu cam acelasi lucru cu ce a spus cioanas, insa acest pasaj nu-l inteleg:,,Zis-a lui: Paşte mieluşeii Mei."ma poate lumina cineva?se refera la faptul ca Petru, respectiv urmasii sai, adica preotii trebuie sa aiba grija de turma Domnului, adica de credinciosi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Paşte mieluşeii Mei."

adica preotii trebuie sa aiba grija de turma Domnului, adica de credinciosi?

cam acesta este mesajul...

dar sa nu pierdem din vedere ca evanghelistul Ioan are un stil personal mai filosofic...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tu cum vrei sa le intelegi?

cum iti spune credinta/ratiunea ta sa le intelegi?

Pai asa merge treaba? Dar daca eu nu stiu cum sa le inteleg?

Uitati, MariaB ca domnul cioanas are o interpretare. Dar daca eu inteleg altfel? Daca ortodocsii au dreptate cind spun ca e clar ca Isus a instituit o taina a preotiei? Si daca este adevarat, mergind mai departe ca a instituit si un pastor cu autoritatea necesara ca sa nu biruie portile iadului Biserica? Atunci poate ca catolicii au dreptate?

Deci Isus vorbeste despre conversatia avuta inainte ,Petra ,fiind:,,Tu esti Hristosul, Fiul Dumnezeului celui viu!``!

Pe afirmatia aceasta se zideste Biserica Domnului si nu pe Petru!

Domnule cioanas v-as fi foarte recunoscator daca mi-ati spune cum ati ajuns la interpretarea aceasta.

Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Isus a instituit o taina a preotiei?

Din punct de vedere neoprotestant taina aceasta a preotiei e foarte clara... toti cei care l'am marturisit pe Dumnezeu in apa botezului avem statut preoti si putem fi mijlocitori la tatal (Dumnezeu). Dar dupa cum spuneam asa e interpretarea neoprotestanta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai asa merge treaba? Dar daca eu nu stiu cum sa le inteleg?... Dar daca eu inteleg altfel?
tocmai asta e! ca nu poti sa sti sigur niciodata - doar ai credinta ca....

 

Daca ortodocsii au dreptate cind spun ca e clar ca Isus a instituit o taina a preotiei? Si daca este adevarat, mergind mai departe ca a instituit si un pastor cu autoritatea necesara ca sa nu biruie portile iadului Biserica? Atunci poate ca catolicii au dreptate?
"dreptatile" despre care vorbesti se aplica fiecare in cadrul rspectiv

 

o dreptate absoluta nu exista pe pamant!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tocmai asta e! ca nu poti sa sti sigur niciodata - doar ai credinta ca....

 

"dreptatile" despre care vorbesti se aplica fiecare in cadrul rspectiv

 

o dreptate absoluta nu exista pe pamant!

 

Pai eu am credinta ca...x, el are credinta ca...y

Este o imagine dezastruasa de-a dreptul. Crestinii dau apa la moara celorlalte religii nereusind sa transmita acelasi mesaj. Oare nu l-ar converti pe Dan-Marius mai degraba o unificare vizibila a crestinilor si mai ales a mesajului acestora decit citatele domnului cioanas sau ale lui rvsro din Biblie?

 

Ba exista dreptate absoluta pe pamint. Nu este ea dreptatea lui Dumnezeu?

MariaB, ati vrut sa spuneti la oameni?

 

toti cei care l'am marturisit pe Dumnezeu in apa botezului avem statut preoti si putem fi mijlocitori la tatal (Dumnezeu).

Nu inteleg. Si cum mijlociti dumneavoastra girl, la Tatal? Sau nu uzati de acest statut?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×