Sari la conținut
Forum Roportal
S.R.

Cine vrea sa falimenteze CFR-ul ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

CFR e pe moarte de multa vreme. S-au mai facut unele nimicuri p-aici pe colo, dar s-au suprataxat. Nenorocitii nu inteleg ca nu am salariu vestic, ca sina e proasta, trenul merge tarandu-se, stau inghesuit in el si de cele mai multe ori nu am priza, uneori nici caldura... Cine doreste sa il falimenteze ? Cine nu intelege ca vor da faliment daca nu au cu ce altceva sa ne atraga in afara de faptul ca avem nevoie sa calatorim de colo-colo ? Cine vrea sa il cumpere pe 1 euro ? De ce produce pierderi masive si statul il subventioneaza ? Cine are idee, sa-mi spuna si mie...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vezi marii transportatori auto; firme romanesti private..

eventual cauta fosti ministri ai transpoturilor(secretari de stat, etc) si legaturile acestora cu marii transportatori; mai este inca o varianta- firme private ce asigura diferite servicii ptr cfr.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

transportatorii aia auto sa determine sa se faca autostrazi, atunci. ca maine poimaine nu incap pe drumurile de acum.

 

toate necazurile vin de la starea liniilor. nu e interes sa se repare liniile ferate. asta cred ca ar trebui explicat. ce cauza poate fi la baza acestui dezinteres. aceeasi cauza pentru care nu se construiesc drumuri noi si autostrazi? eu cred ca e aceeasi cauza: nu exista vointa politica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu e greu, interesele celor de la conducere, fie din tara , fie din exterior

care sunt interesele lor? om vedea dupa ce mai trec cativa ani, la fel cum fu si cu privatizarea Petrom etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca nu discutam de CFR marfa care fi trebuit sa fie in faliment de mult timp.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

uite ceva frumos: cfr

 

este.

trenul ala de mare viteza trebuia denumit altfel, dupa parerea mea. ca nu prea are nimic in comun cu trenul clasic.

e ca autostrada fata de un drum comunal, ca sa fortez o comparatie.

ai nostri cand or construi asa ceva se vor lovi de probleme nerezolvabile cum ar fi, pentru inceput, achizitia de terenuri :lol:

nu ne trebuie noua asa ceva.jester.gif

 

liniile existente reparate si tot ar fi bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca nu discutam de CFR marfa care fi trebuit sa fie in faliment de mult timp.

 

De ce ? Nu mai avem nevoie de transport pe calea ferata?

Problema transportului pe reteaua CFR este mai delicata.Indiferent ca este vorba de marfa sau de calatori,aceasta trebuie subventionata.Nicaieri in lume acest tip de transport nu este rentabil sau nu produce profit.Subventia nu este adresata nici societatii de transport nici societatilor comerciale contractante de transport feroviar.Subventia este acordata calatorului,iar in cazul transportului de marfa,este adresata pana la urma tuturor cumparatorilor acelor marfuri.Scopul este mentinerea unor preturi rezonabile la marfuri si servicii de transport in beneficiul intregii populatii.

Evident ca trebuie urmarita descentralizarea si eficientizarea CFR ,precum si un management performant, dar pretentia de rentabilitate si profit in domeniu ,este gresita.Privatizarea nu va rezolva nimic,decat grabirea falimentului.Reducerea drastica ,spre disparitie chiar ,in care este impinsa societatea de transport feroviar ,ne va costa mult mai scump in viitor,atunci cand vom constata ca trebuie sa investim masiv si repede in reinventarea ei.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×