Sari la conținut
Forum Roportal
Oana_2

Drept de mostenire

Postări Recomandate

buna ziua,

 

parintii mei au trait despartiti, mama mea locuietste cu mine si familia mea.

Tatal meu a murit si a lasat un act intocmit de un notar in care lasa toate bunurile pe care le are femeii cu care a trait.

Actul mentioneaza ca are o fiica si este necasatorit, de fapt insa este casatorit.

 

Eu i-am trimis pentru intretinere, de-a lungul anilor, din omenie, bani. Cat a fost bolnav si a avut nevoie de ingrijire femeia respectiva nu l-a ingrijit.

In privinta succesiunii care sunt sansele mele?

 

multumesc,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna ziua,

 

parintii mei au trait despartiti, mama mea locuietste cu mine si familia mea.

Tatal meu a murit si a lasat un act intocmit de un notar in care lasa toate bunurile pe care le are femeii cu care a trait.

Actul mentioneaza ca are o fiica si este necasatorit, de fapt insa este casatorit.

 

Eu i-am trimis pentru intretinere, de-a lungul anilor, din omenie, bani. Cat a fost bolnav si a avut nevoie de ingrijire femeia respectiva nu l-a ingrijit.

In privinta succesiunii care sunt sansele mele?

 

multumesc,

Tatal tau nu putea lasa toate bunurile unei alte persoane fiindca tu esti mostenitor rezervatar.

Acum, daca la data mortii lui, era casatorit legal, va lua si sotia lui o parte.

 

Apoi, conteaza si ce act a intocmit tatal tau la notar. Daca a facut o donatie cu uzufruct, acesta se poate revoca de catre tine. Si dupa spusele tale asta cred ca a facut.

 

Daca a facut testament, vei lua numai cota parte rezervata mostenitorilor legali.

 

Pe scurt, ai dreptul la mostenire, tu, cat si sotia lui, daca la data mortii lui era casatorit legal.

Mergi la notar, vezi ce act s-a intocmit, si el iti va explica daca mai pot participa si alti mostenitori la masa succesorala, si ce cota parte iti revine tie.

 

Descrierea ta de mai sus este destul de ambigua si alambicata. Dar, daca mama ta naturala era casatorita cu tatal tau, la data mortii lui, si ea are dreptul la mostenire. Chiar daca au trait separat.

 

Daca mai ai alte intrebari, explica mai concret si clar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tatal tau nu putea lasa toate bunurile unei alte persoane fiindca tu esti mostenitor rezervatar.

Acum, daca la data mortii lui, era casatorit legal, va lua si sotia lui o parte.

 

Apoi, conteaza si ce act a intocmit tatal tau la notar. Daca a facut o donatie cu uzufruct, acesta se poate revoca de catre tine. Si dupa spusele tale asta cred ca a facut.

 

Daca a facut testament, vei lua numai cota parte rezervata mostenitorilor legali.

 

Pe scurt, ai dreptul la mostenire, tu, cat si sotia lui, daca la data mortii lui era casatorit legal.

Mergi la notar, vezi ce act s-a intocmit, si el iti va explica daca mai pot participa si alti mostenitori la masa succesorala, si ce cota parte iti revine tie.

 

Descrierea ta de mai sus este destul de ambigua si alambicata. Dar, daca mama ta naturala era casatorita cu tatal tau, la data mortii lui, si ea are dreptul la mostenire. Chiar daca au trait separat.

 

Daca mai ai alte intrebari, explica mai concret si clar.

 

 

multzam, Two pentru raspuns!

 

*Incerc sa ma exprim clar.

Eu cred ca a facut testament, un notar a scris actul pentru el si el a semnat.

Mama mea e legal casatorita cu el insa nu mai traiesc impreuna. [Culmea ironiei, el nu a vrut sa divorteze si s-au pierdut in vremurile lu' ceasca o groaza de bani, inclusive recurs)

 

...Daca a facut testament, vei lua numai cota parte rezervata mostenitorilor legali.

 

*Si eu asa stiam insa un avocat cu care incerc sa iau legatura, mi-a transmis ca ar trebui sa dau femeia in judecata si sa am martori ca nu l-a ingrijit. Martori sunt, as avea si dovada ca regulat i-am trimis bani, stomac si nervi nu am sa merg la tribunal. Cu mersul la notar e cum e, mama si cu mine traim in alta parte si departe, de aceea mi-ar fi convenit ca un avocat sa se ocupe de toata tevatura.

 

Exista undeva o lista publica a notarilor dintr-o anumita localitate?

 

Inca odata multzumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
multzam, Two pentru raspuns!

 

*Incerc sa ma exprim clar.

Eu cred ca a facut testament, un notar a scris actul pentru el si el a semnat.

Mama mea e legal casatorita cu el insa nu mai traiesc impreuna. [Culmea ironiei, el nu a vrut sa divorteze si s-au pierdut in vremurile lu' ceasca o groaza de bani, inclusive recurs)

 

...Daca a facut testament, vei lua numai cota parte rezervata mostenitorilor legali.

 

*Si eu asa stiam insa un avocat cu care incerc sa iau legatura, mi-a transmis ca ar trebui sa dau femeia in judecata si sa am martori ca nu l-a ingrijit. Martori sunt, as avea si dovada ca regulat i-am trimis bani, stomac si nervi nu am sa merg la tribunal. Cu mersul la notar e cum e, mama si cu mine traim in alta parte si departe, de aceea mi-ar fi convenit ca un avocat sa se ocupe de toata tevatura.

 

Exista undeva o lista publica a notarilor dintr-o anumita localitate?

 

Inca odata multzumesc.

Cu notarii, da, exista.

Uite, incearca sa cauti ce doresti aici.

http://www.uniuneanotarilor.ro/?p=2.2.2

 

Iar daca este testament, adevarat, trebuie sa o actionezi in instanta.

E greu de spus ceva concret in acest moment, fiindca nici tu nu dai detalii, si probabil nici nu stii prea multe.

 

Dar ca principiu de baza, da, ai drept de mostenire atat tu cat si mama ta, chiar daca au trait separati, fiindca erau casatoriti legal; apoi, nu trebuie sa dovedesti ca aceea femeie nu l-a ingrijit.

Cu toate ca, nu cred ca e vorba de testament, ci mai repede de un contract de donatie.

Iar acesta se poate revoca de catre copii. Adica, de tine.

 

Si, daca ai copie a acelui act, sa stii ca scrie pe el cine este notarul si din ce oras este.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema ta nu se poate rezolva decat in instanta. Insa intai trebuie sa vedeti care este masa succesorala, adica daca partea care va revine merita toata tevatura.

Nu cred ca e vorba de un contract de donatie intre tatat tau si acea femeie. Mai degraba suna a contract de intretinere. Dar asta nu conteaza, donatie, intretinere, testament, toate pot fi rasturnate prin aceeasi modalitate: judecata. Si fii sigura ca o sa castigati. Notarul a facut actul ca sa isi ia banul, nu ca actul ala ar avea vreo valoare!

Trebuie sa te interesezi daca bunurile pe care le detinea tatal tau sunt bunuri proprii sau pot fi incluse in categoria bunurilor comune ale sotilor. Apoi trebuie sa vedeti daca tatal tau are bunuri comune cu acea femeie. Si mai important, trebuie sa va exprimati dreptul de optiune succesorala pana cel tarziu la 6 luni de la data la care ati fost informate de deces. Altfel, tacerea e considerata renuntare la mostenire si acea femeie va mosteni totul.

Avocatul cu care ai luat legatura nu mi se pare potrivit pentru cazul vostru. Cautati unul specializat in mosteniri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

MULTZUMESC THUNAMI,

 

si raspunsul tau este de mare ajutor.

Nu mi-am inchipuit ca se ajunge atat de greu si relativ complicat la informatii si la formarea unei privire de ansamblu intr-o treaba simpla.

 

numai bine, inca o data multzumesc,

cu stima

 

 

...Trebuie sa te interesezi daca bunurile pe care le detinea tatal tau sunt bunuri proprii sau pot fi incluse in categoria bunurilor comune ale sotilor. Apoi trebuie sa vedeti daca tatal tau are bunuri comune cu acea femeie. Si mai important, trebuie sa va exprimati dreptul de optiune succesorala pana cel tarziu la 6 luni de la data la care ati fost informate de deces. Altfel, tacerea e considerata renuntare la mostenire si acea femeie va mosteni totul.

Avocatul cu care ai luat legatura nu mi se pare potrivit pentru cazul vostru. Cautati unul specializat in mosteniri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa te interesezi daca bunurile pe care le detinea tatal tau sunt bunuri proprii sau pot fi incluse in categoria bunurilor comune ale sotilor. Apoi trebuie sa vedeti daca tatal tau are bunuri comune cu acea femeie. Si mai important, trebuie sa va exprimati dreptul de optiune succesorala pana cel tarziu la 6 luni de la data la care ati fost informate de deces. Altfel, tacerea e considerata renuntare la mostenire si acea femeie va mosteni totul.

Avocatul cu care ai luat legatura nu mi se pare potrivit pentru cazul vostru. Cautati unul specializat in mosteniri.

:doh:

Cum sa fie vorba de bunuri comune in cazul in care nu sunt casatoriti (cu toate ca exista exceptii,ca in cazul coproprietatii) si apoi,defunctul,lasa prin act notarial toate bunurile tot acelei femei ? :blink:

Putea dispune de bunurile concubinei, lasandu-le tot ei ?!

 

P.S. Si esti in eroare cu cele 6 luni si tacerea.

Tacerea se considera acceptate tacita. Cele 6 luni sunt pentru a putea renunta la succesiune, daca nu o doresti, intrucat pot fi cazuri cand pasivul poate depasi activul, si in acel caz esti bun de plata a tuturor creantelor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

 

Parintii mei nu au fost niciodata casatoriti unul cu celalalt si s-au despartit la 2 ani dupa ce eu m-am nascut.

Tata s-a recasatorit si a facut 2 copii; si mama s-a recasatorit, dar nu a mai nascut nici un copil (nu am fost adoptata de tatal vitreg, eu avand numele tatalui biologic).
Eu si tata ne-am vazut de cateva ori in decursul anilor.

Tata a divortat de femeia respectiva cu cativa ani inainte ca acesta sa decedeze, copii ramanad la ea, iar el s-a retras in casa parinteasca din alt oras acolo unde a si murit.

Dupa moartea tatalu meu in viata a ramas o singura sora.

La succesiune au participat: sora tatalui – cea care a si beneficat de mostenirea lasata de parintii lor, fosta sotie care a renuntat la aceasta mostenire ( nu stiu in ce conditii)  si probabil cativa nepoti din partea fratilor decedati ai tatalui meu.

Eu nu am fost informata cand tata a murit (am aflat la un timp dupa) si la succesiune, desi toata lumea stia ca sunt si eu fiica lui, s-a spus ca inafara de persoanele prezente nu mai exista nici un mostenitor (nici un copil).

se poate redeschide succesiunea? ce sanse as avea? multumesc frumos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×