Sari la conținut
Forum Roportal
Eleenna

Mai pot spera la o minune dupa atata esec?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna, dragii mei ! De azi m'am hotarat sa reintru si eu in grupul vostru, din marea nevoie de a primi niste sfaturi(bune sper) de la voi.

Este vorba despre o foarte mare si grava problema sentimentala care a inceput in urma cu aprox 4 ani. Eu il iubesc foarte mult pe baiatul acesta, doar ca i'am gresit foarte mult(stress continuu, telefoane, neincredere, vorbe urate aruncate aiurea, posesivitate) si acum regret enorm. Eu am 17 ani si ceva, normal ca sunt copila si fac chestii gresite, doar ca am realizat ca l'am pierdut cu totul si simt ca nu mai am nicio scapare, uneori imi doresc sa mor decat sa imi traiesc viata fara el.

Astazi l'am sunat(desigur ca a spus ca il disper din nou) si i'am spus ca regret enorm de mult ca am fost atat de idioata si ca i'am gresit atat. I'am cerut doar ragaz, sa stam un timp departe, sa nu vorbim si sa astepte sa ma schimb in bine ca acum, pe ultima suta de metri, o sa lupt mai mult ca niciodata sa il recastig si sa il fac fericit pt ca tin prea mult la el. Raspunsul lui a fost cam asa:"hehe. iar ma iei cu vrajeli deastea, chiar atat de idiot ma crezi? tu nu tii la mine, nu mai minti ca sti ca nu tii, doar iti place tie sa imi vi cu vrajeli ieftine. si nu o sa treaca doar un timp fara sa ne vedem...pt ca noi nu o sa ne mai vedem niciodata, bag mana in foc pt asta si nu astept sa te schimbi. nu te;ai schimbat deloc cat ti'am dat sanse, acum totul s'a terminat. eu stiu ca nu tii la mine pt ca cine tine la mine, tin si eu la el pt ca simt cand cineva tine la mine, iar tu nu tii."

Imi dadeau lacrimile, nu stiam cum sa incerc sa il mai conving, i'am spus doar ca orice ar fi, o sa lupt si o sa vada ca atunci cand ma va vedea schimbata va aprecia si il voi face cel mai fericit. Pacat...raspunsul lui a fost" dada...s;a terminat, bag mana in foc pt asta, fa ce vrei dar degeaba ...ma bag la somn ca sunt prea obosit."

Problema e ca el tot timpul imi spunea ca s'a terminat, insa niciodata nu isi respecta promisiunea, de fiecare data uita si ne intalneam din nou, ne impacam. Si i'am spus si lui chestia asta, la care el"de fraier ce am fost, de asta ..ca ti'am dat atatea sanse si tu nimic na acum nu iti mai dau niciuna, e gata".

In momentul de fata ma mai agat de un fir de speranta si o sa lupt cu slaiciunile mele, o sa fac schimbari radicale atat psihic cat si fizic pt ca am mare nevoie, acum mai mult ca niciodata. Il iubesc prea mult, nu pot accepta faptul ca l'am pierdut, dar el nu vrea sa inteleaga asta. I'am explicat de zeci de ori ca regret ce am facut si ca vreau sa repar lucrurile, insa el e foarte dificil si incapatanat, o tine tot pe a lui. (tin sa precizez ca el are 19 ani).

Credeti ca mai pot face ceva? Eu sper din suflet sa faca Dumnezeu o minune, sa imi dea putere sa fac marea schimbare si mai ales sa reusesc sa ma impac cu el.(el spune ca nici macar la telefon nu vom mai vorbi, ca degeaba o sa'l caut dupa un timp, ca niciodata nu o sa ne mai intalnim). Totusi, tind sa cred ca nu s'a schimbat atat de brusc si ca a ramas ca in urma cu cateva luni, cand spunea E GATA si nu se putea tine de cuvant.

Va multumesc din suflet daca imi veti fi alaturi, am mare nevoie de ajutor ca nu mai gasesc nicio scapare, pur si simplu il iubesc mai mult decat orice si nu ma stiu ce sa fac, sunt disperata si nu stiu ce pot face sa fim fericiti intr;o buna zi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Elena si bun venit in grupul celor care nu sufera din dragoste.

Ma bucur ca sunt primul de aici care iti poate da un sfat: TREBUIE SA VA MATURIZATI.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

elena se pare ca ulciorul s-a spart...am trecut si eu printr-o chestie asemanatoare acu muuulti ani si iti spun ca nu e bine sa gandesti ca el o sa cedeze de fiecare data pentru ca atunci nu o sa te schimbi niciodata cu adevarat.mai lasa-l o vreme si in timpul asta nu ii mai da motive sa se indoiasca.daca inca tine la tine si o sa vada schimbarea ta o sa se intoarca dar daca e 100% sigur ca nu mai vrea sa priveasca in urma asa va face.si inca ceva, nu te injosi si incearca sa dai dovada de maturitate cum spunea si Amicul... arata-i ca stii ce vrei de la el si ca esti o persoana pe care se poate baza.stiu ca e greu sa stai in starea asta si vrei sa rezolvi totul intr-o singura zi dar nu se poate intampla asta.liniste-te si incearca sa te analizezi pe tine si sa speri ca va fi bine.succes!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Elena si bun venit in grupul celor care nu sufera din dragoste.

Ma bucur ca sunt primul de aici care iti poate da un sfat: TREBUIE SA VA MATURIZATI.

 

 

Mersi frumos ! Pai asta e cel mai important, zic eu...sa ne maturizam, doar ca acum oricat ii spun O SA MA SCHIMB SI VA FI BINE, DAR AM NEVOIE SI DE AJUTORUL TAU..se opune. de exemplu adineauri i'am spus pe mess exact asa si a spus"bun lasa'ma te rog ca am ceva treaba si ma indispui"..dupa care a iesit

 

 

Eagerness, ai foarte mare dreptate, doar ca eu m'am injosit la maxim deja. acum inca ma tot rog de el sa imi dea sansa sa ma schimb si sa ma ajute si el, ca apoi va fi mandru de mine si fericit. El se arata tot suparat, face pe victima sa zic asa..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uneori vrem asa de mult sa iubim si sa fie ca noi, incat ne convingem pe noi insine ca e iubire. Dar in iubire nu exista injosire. Ramai cu ce a fost bun in aceasta relatie si vei avea de castigat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stress continuu, telefoane, neincredere, vorbe urate aruncate aiurea, posesivitate

 

 

Buna Elena.

In primul rand ar trebui sa te gandesti de ce l-ai stresat continuu, de ce l-ai obosit cu neincredere - ajungandu-se la posesivitate.

Vorbele urate ies ca si o refulare, nu ca si o asigurare ca celalalt are dreptate de musai.

 

Ti-a castigat el increderea de care ai tu nevoie ca si confort psihic intr-o relatie? A facut el ceva sa iti zdruncine increderea? ..

Gandeste-te nu doar ce spune el, ia in acont si perspectiva ta...nu e cumva mult prea diferita de a lui?

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rind toti gresim, cei care sunt la inceput cu atit mai mult.

Insa dincolo de greseala e un tipar de comportament prost la tine, pe care ar fi bine sa ti-l constientizezi ca sa nu-ti mai aduca si alte esecuri in relatiile cu oamenii in general.

 

Pe scurt, nu te poti rahati de 10 ori in capul unui om, si sa te astepti ca totul sa se stearga doar pt ca ti-a venit tie mintea la cap sau iti pare rau.

 

E ok ca iti pare rau, e in regula ca iti dai seama de greseala, dar....trebuie sa realizezi ca pe acesta l-ai pierdut pt simplu fapt ca i-ai pierdut increderea.

Nu mai da doi bani pe ce ai inteles tu, pt ca de 10 ori i-ai demonstrat ca a fost ingaduitor degeaba.

 

Uite si tu din ce spui mai jos " problema e ca a mai spus-o si nu si-a respectat promisiunea"

 

Problema e ca el tot timpul imi spunea ca s'a terminat, insa niciodata nu isi respecta promisiunea, de fiecare data uita si ne intalneam din nou, ne impacam. Si i'am spus si lui chestia asta, la care el"de fraier ce am fost, de asta ..ca ti'am dat atatea sanse si tu nimic na acum nu iti mai dau niciuna, e gata".

In momentul de fata ma mai agat de un fir de speranta si o sa lupt cu slaiciunile mele, o sa fac schimbari radicale atat psihic cat si fizic pt ca am mare nevoie, acum mai mult ca niciodata.

 

Problema e , draga mea, ca omul te-a mai iertat, si tu nu ti-ai tinut promisiunea, in loc sa-ti intelegi greseala, te-ai culcat pe lauri, profitind de intelegerea de care a dat dovada.

 

Acu, nu-ti vine sa crezi ca poate fi ultima data, pt ca inconstient ai crezut ca merge asa de cite ori zici tu ca-ti pare rau.

 

Cind spui "imi pare rau" si celalalt te iarta, inseamna ca ai inteles sa nu mai repeti greseala.

Ori tu , nu ai inteles asta, doar ai profitat, continuind sa gresesti. Asta trebuie sa modifici , dar cu altii care vor veni.

 

Macar atita respect arata si lasa-l in pace.

 

Singurul mod in care el poate face ceva real pt tine ca sa te schimbi, e sa-ti dea sutul in fund exact acuma, cind ai inteles.

Asa sigur vei tine minte. Altfel se va repeta. Daca face asta, sa nu-l urasti, sa-i multumesti.

Editat de YasmiSL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

YasmiSL..tu esti sigur ca e greseala ei?

Eu zic ca te mai poti gandi.

 

Mie ceva prea mi se pare tras de coada.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din ce a scris ea , asa reiese.

 

Ce a fost in realitate ea stie.

 

Adica ea s-a injosit acum ca vrea o sansa,

dar el nu s-a injosit suportindu-i de atitea ori toate rautatile si trecind peste ??

 

De la mine asa se vede, ca si-a permis prea multe, l-a cam calcat in picioare.

Asta nu e iubire, e posesivitate.

Si acum tot asta e.

 

A reactionat doar cind il pierde, daca statea asa ca prostu, nu schimba nimic, il calca pe cap in continuare.

Editat de YasmiSL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adica ea s-a injosit acum ca vrea o sansa,

dar el nu s-a injosit suportindu-i de atitea ori toate rautatile si trecind peste ??

 

De la mine asa se vede, ca si-a permis prea multe, l-a cam calcat in picioare.

 

A reactionat doar cind il pierde, daca statea asa ca prostu, nu schimba nimic, il calca pe cap in continuare.

Eu zic ca mai degraba nu se potrivesc.

El forta sa fie ea cum considera el...si ea nu e ok si nu e impacata. E firesc, se lupta cu natura ei ca sa ii dovedeasca lui ca il iubeste.

De ce? - pentru ca bag mana in foc ca el asa zice. Ca asta e dovada de dragoste. Cam reiese din ce ne-a zis.

 

 

 

Ehe, ce usor e sa manipulezi si sa victimizezi totodata.

Sau prin victimizare sa manipulezi. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×