Sari la conținut
Forum Roportal
hans

Invataturile nicolaitilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna.

Multi dintre cei care au citit prin Biblie au auzit probabil despre "invataturile nicolaitilor",din Apocalipsa.Insa acolo nu spune cine erau si ce invatau acesti oameni, ca au ajuns sa fie o uraciune in fata lui Dumnezeu.Stie cineva detalii din invataturile lor, pentru ca eu cred ca este important sa le cunoastem si sa ne ferim de ele.

Singurele "urme" ale acestora le-am gasit intr-o carte istorica : "Scripta Aramaica"- vol I- Studiu introductiv, traduceri din limba aramaica, notite introductive si note, de Constantin Daniel.

Multam.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

uite un citat scos dintr-un comentariu al apocalipsei:

 

"6. Nicolaitilor. Una din sectele eretice care au chinuit bisericile din Efes si Pergam, si probabil si

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multzam Dark_light.

In cartea de care aminteam mai sus spune ca nicolaitii erau o secta gnostica ce locuia pe valea inferioara a fluviului Eufrat alaturi de sectele cainitzilor. sethienilor, mandeenilor etc. in sec.III A.D. Despre nicolaiti nu mai spune nimic dar ii prezinta detaliat pe mandeeni.

Cateva din invataturile lor(a mandeenilor):

- raul exista din vesnicie ;

- Dumnezeu este Facatorul principiilor: Binelui si luminii

- Satan, demonul, a zidit raul si intunericul

- Imparatiile acestora se intind spre infinit

- Respingeu tot Vechiul Testament dar pastrau Evangheliile si Epistolele lui Pavel

- erau vegetarieni si celibatari stricti

- membrii obisnuiti nu erau legati de reguli atat de stricte, trebuiau sa evite doar : idolatria, zgarcenia, omicidul, minciuna, adulterul si heterodoxia

-afirmau ca lumea trebuie sa se sfarseasca printr-un cataclism care-o va arunca in noianul iadului, unde stihiile lumii aveau sa se aprinda, apoi aveau sa fie acoperite de o piatra mare cat pamantul de care vor fi legate sufletele celor care au pacatuit; alesii(electii) se vor duce in cer, iar auditorii care n-au pazit decat pe jumatate poruncile divine, vor trece in alte trupuri pana la conflagratia finala, iar pacatosii vor cadea in iad

- Manes, conducatorul sectei sustinea ca el este Paracletos(Mangaietorul) vestit de Ioan, si ca este ultimul ucenic al lui Hristos

 

Multumesc pentru link.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
uite un citat scos dintr-un comentariu al apocalipsei:

 

"6. Nicolaitilor. Una din sectele eretice care au chinuit bisericile din Efes si Pergam, si probabil si

Editat de rvsro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce ar fi facut lumea fara fratii Baptisti.

 

Traiasca netul!

 

 

Nu te prea inteleg...Poti fi mai explicit?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu-l baga in seama. e ca gripa. mai apare...mai dispare...daca ai rabdare, trece de la sine.

Da, dar vezi tu ca in ultima vreme s-ar putea ca gripa sa dispara cu tot cu subiectul virusat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu te prea inteleg...Poti fi mai explicit?

 

 

Am zis ca materialul e de la fratii Baptisti.

 

Am o parere buna despre Alfa Si Omega

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am zis ca materialul e de la fratii Baptisti.

 

Am o parere buna despre Alfa Si Omega

Sa stii ca e chiar bun materialul.Chiar daca nu este prea amanuntit...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×