Sari la conținut
Forum Roportal
CavalerulJedi

Promovarea religiei prin autoritate parentala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu am avut timp sa ma uit la filmulet,insa imi voi exprima propria parere despre promovarea religiei prin autoritatea parentala.

Daca scriu ceva ce nu trebuie va rog sa-mi atrageti atentia,deoarece asta este primul meu mesaj pe forumulasta,am cot de 5 minute.

Deci...cred ca fiecare dintre noi a fost dus la biserica pana la o varsta la acre sa poata lua singur deciziile. Ma refer la cei crestini,nu intru in detalii cu alte religii pentru ca nu am multe cunostinte in domeniu. Sa revenim...cred ca toti am trecut prin asta cand ne duceau parintii/bunicii l biserica sa ne impartasim,sa aprindem o lumnare...etc. Majoritatea au facut aceleasi chestii si dupa ce nu se mai facea nici o presiune asupra lor.

A,am uitat ceva important,eu sunt ateu,asa ca nu imi sariti in cap pentru mesajul asta. Parerea mea este ca nu exista nici un dumnezeu/satana/sarsaila/aghiuta/sfinti/ingeri/draci..etc.

eu nu inteleg ceva,apropo de autoritatea asta parentala despre credinta in dumezeu,si chiar si despre presiunile si discriminarile religioae facute de biserica ortodoxa asupra individului. Este un fel de razbunare? din cate stiu eu,crestinii erau persecutati acum foarte mult timp. Dar ei de ce procedeaza la fel in ziua de astazi?

Parerea mea despre divinitate in general..este ca dumnezeu nu e altceva decat o plasmuire a gandirii omului,omul are nevoie sa creada in ceva...de aici vine si expresia "fara nici un dumnezeu". Oamenilor le trebuia ceva de care sa se teama,ceva mai puternic decat ei,care sa-i pedepseasca atunci cand alcau stramb. cum este imposibil ca o fiinta sa poata vedea orice si pedepsi pe oricine,l-au creat pe dumezeu. Parerea mea este ca au dat FAIL,deoarece majoritatea razboaielor si inchizitiilor s-au facut pe baza religiei,deci a avut efect invers. De la primul dumezeu creat de om (oricare ar fi fost acela)...altii mai "intelighenti" s-au apucat sa-si creeze proprii lor dumnezei,un fel de versiuna 1.2..sau ceva in genul :crazy:

De unde stie societatea ca dumezeu e bun si satan rau? Ii mai intreb pe unii:

-Crezi in satan?

-NU!

-Dar in dumezeu crezi?

-Da,nrmal..cum sa nu cred!

Pai unde-i logica frate? De ce ai mai crede in dumnezeu daca spui ca nu exista satan? de cine te ami apara dumnezeu,daca nu mai exista rau (cum considera unii).

As avea mai multe de zis,dar nu ami continui,chiar daca aveam creierul full de argumente care sa demonstreze cat de usor pot fi pacaliti oamenii si cat de incuiati sunt unii crestini.Nu vreau sa ma iau de nimeni in mod special,nu creau sa jicnesc pe nimeni. Esti credincios,OK,fii,nu spune nimeni nu. Dar nu ii oliga si pe cei din jur sa-ti inghita tie mizeriile.

Inca o chestie,daca ar fi sa aleg (daca as fi obligat sa aleg) convertirea la o religie,dintre crestinism si satanism,probabil as aege satanismul..ei mise par mai dezghetati la minte...chiar daca nu cred nici in satan.

Atat am vrut sa spun,daca a ajuns cineva pana la sfarsitul acestui mesaj,inseamna ca nua fost chiar atat de plictisitor pe cat ma asteptam eu. Iar daca am facut greseli,repet: Sa mi se atraga atentia mai intai!

 

Cheers :pardon:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La fel de mult cum imi displace abuzul de autoritate parentala imi displace si parsivitatea celor care generalizeaza, in sensul ca sustin ca un parinte nu isi poate invata copilul despre religie fara a i-o baga pe gat cu forta, decat daca prezinta toate religiile in mod egal si nepartinitor, lucru imposibil.

 

Asa cum ma asteptam, videoclipul prezinta exemple extreme, ale unor dezaxati care incearca sa impuna religia lor cu orice pret si prin metode ridicole. Autorul clipului apoi atribuie trasaturile si atitudinea lor si restului populatiei care are aceeasi religie. Deci cum spuneam, foarte parsiv.

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La fel de mult cum imi displace abuzul de autoritate parentala imi displace si parsivitatea celor care generalizeaza, in sensul ca sustin ca un parinte nu isi poate invata copilul despre religie fara a i-o baga pe gat cu forta.

Da cu ce i-o baga? Crezi ca un copil normal la cap poate pune botul la indeplinirea unor ....obligatii timpite daca nu e fortat prin amenintari la fel de timpite? Copilul se NASTE ateu si habar n-are de baubaul divin pina cind mamaiele crestine(astea sint campioanele mondiale la mincatul de cacat religios) nu se apuca misionar sa il faca "sa aiba teama de dumnezeu". In Romania frenezia convertirii e majoritar feminina. Cind eram mic a incercat sa ma prosteasca si pe mine o bona (ca mama era la munca) cu vrajelile obisnuite despre dumnezeu si dracul. Am intrebat-o pe mama cine sint de fapt aia de care imi tot vorbeste tanti si care stau ascunsi si vad daca am mincat tot sau nu , daca am spart ceva prin casa , daca am fost cuminte sau rau si restul si abia asteapta sa ma pedepseasca. Mama mi-a explicat ca sint niste povesti timpite si ca neenea dumnezeu si nenea dracul sint inventati, ca nu exista si nici nu au existat asa cum nu exista nici personaj din basme.Dupa discutie am vazut-o pe mamaia cu bagajele in curte dracuind in draci paginii care au dat-o afara pe loc. Cam asta a fost singura intilnire cu balmajelile religioase din copilaria mea.

 

.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
parsivitatea celor care generalizeaza, in sensul ca sustin ca un parinte nu isi poate invata copilul despre religie fara a i-o baga pe gat cu forta, decat daca prezinta toate religiile in mod egal si nepartinitor, lucru imposibil.

Daca religia pe care o ai este obiectiv mai buna decat restul, ar trebui sa poti sa le prezinti pe toate si copilul sa o inteleaga pe a ta ca fiind cea valida. DACA! Din pacate lucrul asta nu-i valabil pentru nici una dintre ele.

Poti prezenta egal si nepartinitor toate religiile sau macar Top 10-ul DAR nu poti face asta si sa te culci linistit gandindu-te ca sigur copilul o sa o aleaga pe a ta. Daca tu le-ai studia pe cele din Top 10 mai atent si ti-ai pune intrebari oneste legate de validitatea propriei religii... sincer nu stiu cat ai mai putea sa crezi tu.

 

Eu cred ca in fiecare religie sunt 2 aspecte:

- pozitivismul moral, recomandarile de comportament

- negativismul punitiv, pedepsele pentru incalcarea recomandarilor.

 

Un grup de oameni ce-si focalizeaza energia pe pozitivul religiei in detrimentul negativului poate deveni o societate model indiferent daca este vorba de crestinism, islam sau budism.

 

Un grup ce-si canalizeaza in schimb energia in partea negativa a religiei... devine dezgustator de inapoiat.

 

Eu am avut norocul sa vad cele 2 focalizari prezente intr-un contrast superb intre 2 strabunici pe care le-am prins in viata. Una s-a focalizat pe pozitiv si a devenit o sursa de lumina, incepeam sa zambesc de la 100 de m de casa ei. Tot timpul o gaseam in rugaciune dar niciodata nu m-a batut la cap cu nimic bisericesc.

Cealalta era un stres constant. Nu-mi aduc aminte sa o fi vazut zambind NICODATA si tot timpul era un nor negru de amenintare cu iadul & co.

Editat de catelusulschiop

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ne zicea ca este JIDAN si ca fura copiii ca sa le bea sangele.

ca să vezi, ipocrizie tipic creştină. ce, isus nu e jidan? şi voi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×