Sari la conținut
Forum Roportal
tass

Misoginism in ortodoxie si catolicism

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Adevarat sau fals???????????

E femeia arma a diavolului si drept urmare...murdara?

Trebuie pusa femeia la locul ei, adica sub papucul barbatului?

Sau barbat=femeie in drepturi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adevarat sau fals???????????

E femeia arma a diavolului si drept urmare...murdara?

Trebuie pusa femeia la locul ei, adica sub papucul barbatului?

Sau barbat=femeie in drepturi?

 

Oricine, barbat sau femeie, atunci cand alege sa nu se supuna lui Dumnezeu si sa faca voia Lui, devine automat partenerul Diavolului si o unealta a lui. Neutralitate nu exista.

Biblia vorbeste de o subordonare a barbatului fata de Cristos, si a femeii fata de barbat. Dar barbatul trebuie sa-si iubeasca femeia asa cum Cristos ne-a iubit, cu o iubire care merge pana la sacrificiul de sine.

Cand un barbat isi iubeste femeia in acest mod, discutia despre drepturi cred ca devine inutila.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oricine, barbat sau femeie, atunci cand alege sa nu se supuna lui Dumnezeu si sa faca voia Lui, devine automat partenerul Diavolului si o unealta a lui. Neutralitate nu exista.

Biblia vorbeste de o subordonare a barbatului fata de Cristos, si a femeii fata de barbat. Dar barbatul trebuie sa-si iubeasca femeia asa cum Cristos ne-a iubit, cu o iubire care merge pana la sacrificiul de sine.

Cand un barbat isi iubeste femeia in acest mod, discutia despre drepturi cred ca devine inutila.

Ei bine nu cred ca devine.mai mult misoginism ca in cadrul biserici,indiferent de natura ei..mai rar intalnesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adevarat sau fals???????????

E femeia arma a diavolului si drept urmare...murdara?

Trebuie pusa femeia la locul ei, adica sub papucul barbatului?

Sau barbat=femeie in drepturi?

Ce papuc domne, tu nu ai auzit de faptul ca femeia si barbatul sunt egali in drepturi? Esti misogin sau vrei sa-ti cumperi papuci noi si rugai o femeie sa te ajute?

In fata lui Dumnezeu toti suntem egali in drepturi, femeie sau barbat. Dumnezeu nu e misogin, cum sunt uni barbati. :friends:

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oricine, barbat sau femeie, atunci cand alege sa nu se supuna lui Dumnezeu si sa faca voia Lui, devine automat partenerul Diavolului si o unealta a lui. Neutralitate nu exista.

Biblia vorbeste de o subordonare a barbatului fata de Cristos, si a femeii fata de barbat. Dar barbatul trebuie sa-si iubeasca femeia asa cum Cristos ne-a iubit, cu o iubire care merge pana la sacrificiul de sine.

Cand un barbat isi iubeste femeia in acest mod, discutia despre drepturi cred ca devine inutila.

 

 

 

 

Deacord, total deacord.

 

Toata lumea vrea sefie, drepturi, dar cine om fi noi?

Editat de rvsro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ei bine nu cred ca devine.mai mult misoginism ca in cadrul biserici,indiferent de natura ei..mai rar intalnesti.

In acest caz membrii acelor biserici nu-L cunosc pe Dumnezeu si nu I se supun. Sunt numai crestini cu numele. Este si aceasta o realitate din ce mai des intalnita in toate bisericile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca majoritatea sunteti ortodocsi.Din fericire, noi ortodocsii,pot spune ca am evolutionat in ceea ce priveste relatia de familie sau locul femeii in familie.Vorbesc de familie pt. ca de aici pleaca totul.La catolici, preotii sunt obligati la celibat...Bineinteles ca locul de onoare pe podiumul raurilor il ocupa,cine altcineva decat: femeia.La ortodocsi,in ultimii ani lucrurile au inceput sa se schimbe cit de cit, preotii nemaifiind atit de frustrati dar mai ales din cauza constientizarii faptului ca fara o schimbare(in ceea ce priveste femeile)va avea mult de pierdut.Asadar se poate intra in biserica fara batic ,cu o fusta pina la genunchi,cu un pantalon...

Si totusi....

Acum, in secolul XXI, inca se mai crede ca o femeie in perioada menstruala, este murdara, de ex.

Cit despre a intra in altar......Ce sa mai spun...

Iar daca incepem sa vorbim despre relatiile sexuale permise de biserica.......Iubite perechi va ramine misionarul pentru momentul procreerii si atit.Restul....Pacate, pacate si iar pacate.Daca femeia vrea ceva mai mult de la sotul sau este o desfrinata.Daca in schimb femeia traieste dupa regulile bisericii ori va avea 20 de copii ori nu va mai avea barbat.Avortul este un pacat.Anticonceptionalele....ortodocsii le mai accepta, dar catolicii nici vorba.

Asadar,in cele din urma care este rolul femeii in familie?A procreea si a sta la cratita?A fi o buna crestina si amerge duminica la slujba pt. ca noaptea sa plinga in pumni?Intrebati-va mamele sau bunicile...

Chiar credeti ca dumnezeu este atit de nestiutor?Sau asta este opera celor care stiau foarte bine cum manevra masele si au facut-o timp de 2000 de ani.......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce atita teama fata de femeie?????????

din slabiciune poate. si din frustrarea de a fi constrans in a-ti recuoaste limitele.Sa trebuiasca sa accepti ca ai fost nascut de o femeie,dar ca nu poti naste una.....INGROZITOR!!!Ia sa le mai taiem din a fi asa de speciale!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×