Sari la conținut
Forum Roportal
Loveeverywhere

Cum sa ne comportam cu habotnicii?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sunt persoane foarte zeloase, bigote, habotnice, care incearca sa iti bage credinta cu pumnul in gura. Sunt fanatici. Sunt persoane foarte orgolioase. Incearca sa te forteze sa crezi ca sa se mantuiasca ei - adica tot pentru binele lor.

Fac fapte bune dar ca sa primeasca o rasplata, nu din dragoste fata de aproapele.

Nu tolereaza decat credinta lor si tot ceea ce ei cred este adevarat, iar ceilalti gresesc sau sunt rataciti.

 

Chiar daca le spun mai multe persoane ca fac exces de zel, ei continua sa fie la fel.

E ingrozitor. O discutie civilizata si bazata de bun simt sau macar ratiune / intelect nu isi are rostul. Se sfarseste cu conflict verbal.

Desi se dau smeriti sunt foarte patimasi cand se contrazic.

 

Fac mai mult rau Bisericii pentru ca dupa ce ii vezi, nu prea iti mai vine sa mergi pe calea Bisericii.

 

Cel mai bine e sa ii eviti! Dar ce e de facut cand sunt de-ai nostrii? (adica rude, prieteni).

Cum trebuie procedat cu aceasta categorie de oameni?

Eu unul ii consider periculosi si raspandesc acest fanatism ca un virus si la altii.

 

Incearca sa iti forteze liberul arbitru. Tin neaparat ca tu sa gandesti ca ei si sa crezi ca ei.

Ce e de facut?

Ultima data am avut un conflict dur cu o astfel de persoana.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am intalnit si eu astfel de fanatici religiosi

aroganta lor este fara margini

o cale ar fi demontarea logica a supestitiilor pe care ei le sustin ,iar daca ei devin violenti atunci reclamarea lor la politie

Editat de HareKrishna

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand se intalnesc 2 munti, clar, se bat in cap. Evitati intalnirea... Asa am intalnit eu si eu destui descreierati care abia asteapta sa le adresezi un cuvant ca sa inceapa sa faca spune la gura si nu neaparat habotnici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai intai,as vrea sa subliniez ca nu toti bigotii sunt si agresivi in incercarea lor de a-i "aduce la Domnul" pe ceilalti.Multi sunt,poate ca majoritatea dintre ei,dar nu toti.

Daca tii la ei,vei constata ca la fel cum ei nu te pot convinge sa crezi in ce cred ei,nici tu nu poti sa ii convingi sa renunte la credintele lor...

Toata bunavointa din lume,nu te va ajuta sa ii ajuti...si nici pe ei sa te ajute -cum multi cred cu sinceritate ca fac.

Nu toti bigotii sunt motivati de orgoliu incercand sa-i "mantuiasca" pe ceilalti,unii chiar cred ca fac asta de dragul tau...(altii,e adevarat,o fac pentru a-si suprima propriile indoieli,ori pentru a-si demonstra pretinsa superioritate morala fata de tine)

Apelul la ratiune,la logica elementara sau chiar la bunul simt,se dovedeste adesea inutil.Cei care se agata de credintele lor,sunt inspaimantati...le e frica de necunoscut,le lipsa de sens,de pedeapsa eterna a iadului,de respingerea coreligionarilor lor si a familiilor lor mai cu seama.

Este nerealist din partea ta sa speri ca le vei invinge tu temerile pe care nu si le confrunta singuri...

Cu cei la care tii,si care tin la tine,incearca sa limitezi discutiile pe tema religiei,daca vezi ca sunt inutile.

Cu ceilalti,daca te tin balamalele sa te certi inutil...e treaba ta.Ma-s mira sa aud ca ai reusit sa LE demonstrezi pana si cele mai evidente contradictii doctrinare sau din scripturi.Cu ei vorbesti in gol...

Daca religia a devenit deja centrul in jurul caruia graviteaza intreaga lor viata si ei insisi,nu te mira daca vor interpreta orice contestare a dogmelor ca pe un atac pe care il faci la adresa lor,personal!

Daca vezi ca nu o scoti la capat cu asemenea persoane,ocoleste-i si gata.Doar iti faci nervi,si nu poti nici sa-i ajuti in vreun fel sa iasa din cusca in care s-au inchis singuri...

E mai trist cand chiar tii la asemenea persoane...orice ai face,te vor respinge in numele religiei,chiar daca ar face-o impotriva propriei constiinte si calcandu-si pe inima.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa eram si eu la inceput, intram in conflict cu toata lumea pe diverse teme religioase, dar pe parcurs mi-am dat seama ca nu tot ce zboara se mananca si ajunsesem la concluzia ca nu merita sa te bati cu morile de vant incercand sa impui ceva ce altul nu poate intelege sau nu vrea. Toate credintele au acelasi Dumnezeu indiferent de numele in care este scris El. Nici o religie nu este mai presus de cealalta din moment ce toate se aseamana in materie de ritualuri.

Editat de Johnny Paco

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cel mai bine e sa ii eviti! Dar ce e de facut cand sunt de-ai nostrii? (adica rude, prieteni).

Cum trebuie procedat cu aceasta categorie de oameni?

Cea mai viabila unda de speranta pentru mine vine din directia tratamentului de la schizofrenie.

Este o tehnica numita LEAP (Listen, Empathize, Agree, Partner) ce a fost dezvoltata de Xavier Amador si suna foarte bine din ce am citit pana acum.

Pe scurt, trebuie sa intelegi ca ei vad lumea altfel, foarte diferit de cum o vezi tu.

 

O alta directie de urmat ar fi Comunicarea Nonviolenta. Procesul de OSNC (Observatii, Sentimente, Nevoi, Cerinte) poate fi foarte util daca este aplicat cum trebuie.

 

Ambele implica destula munca cu propria persoana dar daca sunt prieteni, rude, etc... poate ca merita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa eram si eu la inceput, intram in conflict cu toata lumea pe diverse teme religioase, dar pe parcurs mi-am dat seama ca nu tot ce zboara se mananca si ajunsesem la concluzia ca nu merita sa te bati cu morile de vant incercand sa impui ceva ce altul nu poate intelege sau nu vrea. Toate credintele au acelasi Dumnezeu indiferent de numele in care este scris El. Nici o religie nu este mai presus de cealalta din moment ce toate se aseamana in materie de ritualuri.

E drept, intoleranta nu-i buna nicaieri mai ales in credinta e cel mai rau, pentru ca-i fugareste pe cei fragili, naivi, curati, si nu-i chip sa poti lupta cu ea, lasa-i in plata LUI.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce e de facut?

Ultima data am avut un conflict dur cu o astfel de persoana.

Ce e de facut? Daca esti destept suficient, iti vezi de drum(citeste semnatura userului Dariana, e tare de tot :doh: ). Inm caz contrar, ai un conflict dur cu astfel de persoane. 8)

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...

Ce sa fie de facut ? Daca simti ca nu poti face fata habotniciei pastrand totusi un dram de umor,atunci evita discutiile,ignora.

Daca habotnicii sunt membri de familie e mai greu cu ignoratul.Zambeste si tu ca prostu in papusoi,da din cap afirmativ,zi ca ei si fa ca tine. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce sa fie de facut ? Daca simti ca nu poti face fata habotniciei pastrand totusi un dram de umor,atunci evita discutiile,ignora.

Daca habotnicii sunt membri de familie e mai greu cu ignoratul.Zambeste si tu ca prostu in papusoi,da din cap afirmativ,zi ca ei si fa ca tine. :unsure:

De vrei sa lupti , se poate cu conditia sa-ti inveti bine contrapunerile, cu argumente tari, luate din intelepciunile oamenilor de seama, ce sigur stiu ce zic in asemenea dispute cu intolerantii(inapoiatii).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×