Sari la conținut
Forum Roportal
assiris

de ce ati parasit Romania

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Hai sa punem intrebarea si invers.

De ce pleaca atitia din tara?

Si sa incercam sa gasim un raspuns.

Si mai mult, sa gasim si solutia.

Si ca sa atingem idealul, sa facem in asa fel incit sa eliminam

cauza pentru a dispare efectul.

Cred ca ar fi ceva intradevar constructiv pe acest forum.

Altfel nu vom face altceva decit sa ne plingem ca babele, unii ca e rau

altii ca e bine.

Daca un munte se darima peste un sat nu inseamna ca singura solutie este

sa fie mutat satul. Poate este si alta solutie, mai grea, dar care ar pastra satul

linga muntele linga care si-a ales cindva vatra, de care altadata s-a mindrit,

s-a simtit bine iar acum poate din vina oamenilor care si-au batut joc de el

se razbuna. (sunt exemple cu duiumul in acest sens)

Haide-ti oameni buni sa facem ceva constructiv.

Assiris

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ITI SPUN EU DC!!ei zicca in romania nu pot trai dar un roman adevarat ramane in tara lui si demonstreaza ca poate si aici

 

Cred ca acest forum este de tipul: "Ce a fost lmai intii: oul sau gaina?" la care unii vor spine oul si cineva intreaba de ce?, altii gaina si cineva intreaba de ce? si tot asa fara sfirsit.

 

Cred ca mai bine ar fi ceva de genul: Unii romani au ales sa paraseasca tara. Cum sa facem sa nu mai plece?

Luati exemplu de la poporul evreu. Au impinzit lumea dar apoi s-au intors in tara lor CHIAR DACA ACOLO AU PROBLEME DE VIATA SAU MOARTE in relatia cu palestinienii. Ce i-au determinat sa plece?

Ma gindesc si la urmatorul scenariu:

Pleaca jumatate din romania. Pa! si drum bun. Cealalta jumatate isi da seama de faptul CA NU SE MAI POATE ASA si se pune CRINCEN pe treaba (ca japonezii dupa razboi sau altii care au muncit pe rupte pentru un pumn de orez. Dupa 10 ani, Romania va ajunge o Elvetie rasariteana cu cel mai inalt nivel de trai. Romanii din diaspora vor voi sa vina in tara. Stiu ca romanii sunt milosi si primitori. Dar cu ce "fatza" se vor intoarce cei care au fugit taman atunci cind era mai greu? Cu "iertatine!" sau cu" Voi nici nu stiti cit am suferit de dorul de tara?" :ill: :santa: Si cei de aici sa le spuna:" Veniti fratilor caci acum e mai bine decit unde a-ti plecat si in plus va vindecati si de DOR"

Nu vi se pare ca e putin "mishto" la mijloc?

Cred ca sunt mult mai importante treburi de facut, iar daca stam pe forum sa vedem de ce e asa si nu altfel, e pierdere de timp cum a fost timpul pierdut din '89 incoace in care "shmekerii" s-au inbogatit si altii se mai intreaba de ce pleaca romanii din tara...

F.C.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu li se pune politicienilor aceasta intrebare repetata la infinit?????????

De ce nu li se pune aceasta intrebare repetata la infinit celor care atunci cand apare un investitor strain cu bune intentii si serios, se arunca repede sa-i faca scoala noului venit: "Sa nu cumva sa le platesti salarii de 1.500 de euro, ca ei nu sunt obisnuiti..."

De ce pleaca romanii din tara????????

De fericire nu, in mod sigur.

De ce oare majoritatea romanilor pe care ii cunosc strang bani ca bezmeticii pentru a se poate intoarce in tara sa isi construiasca o casuta si/sau sa deschida firme????????

Cum pot fii atat de naivi?

Cine ii va primi bine???????????'

Statul????

Desigur...

Prietenii????

Desigur...

Eventual familia...

Asta daca nu sunt prea multi.

Am avut ocazia in anii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ITI SPUN EU DC!!ei zicca in romania nu pot trai dar un roman adevarat ramane in tara lui si demonstreaza ca poate si aici

:kisses: :cheers: :drunk:

am postat atatea mesaje pe tema "tradatorii" si "adevaratii romani-cei care raman" de m-am plictisit... trebuie doar sa dau <copy> si <paste> :band:

 

Aveti idee de sacrificiile pe care le fac cei ce trimit bani acasa????????????????????????V-ati pus vreodata intrebarea de unde au acesti bani???????Cum i-au castigat??????Si ce inseamna pt. ei?????????

N-au cum... problema fundamentala in Romania e "de ce au mai mult?" si "de ce au putut sa aibe si eu nu?", niciodata nu se pune intrebarea "oare nu as putea si eu mai bine?"

Aceasta situatie va ramane asa pentru totdeauna...

Trebuie sa se respecte odata si in Romania atat optiunea de a ramane, cat si cea de a pleca... a trecut vremea conceptiilor comuniste :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

 

dupa cum se vede sunt noua aici.

De ce am plecat din Romania? Raspunsul nostru este?DE NEVOIE. nu'i o placere sa stai intre straini dar se pare ca dragii nostrii parlamentari (care acum nu stiu cum sa se acopere unul pe altul) ne-au dat afara din tara. noi suntem plecati de 4 ani in Italia dar vrem sa mai stam pana la anul si apoi sa ne intoarcem. daca totul va fi conform planului gandit. :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua!

 

dupa cum se vede sunt noua aici.

De ce am plecat din Romania? Raspunsul nostru este?DE NEVOIE. nu'i o placere sa stai intre straini dar se pare ca dragii nostrii parlamentari (care acum nu stiu cum sa se acopere unul pe altul) ne-au dat afara din tara. noi suntem plecati de 4 ani in Italia dar vrem sa mai stam pana la anul si apoi sa ne intoarcem. daca totul va fi conform planului gandit. :flowers:

iesti din onesti ?

si din italia ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×