Sari la conținut
Forum Roportal
Arcangelo

Memetica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Memetica este o noua stiinta cognitiva,care se ocupa de ideile care au calitatea de a fi contagioase.Care "prind".

"Mema",este acea idee/comportament care starneste emulatie,este copiata si chiar se auto-copiaza,care infecteaza mintile.

Definitii "de dictionar",au incercat sa dea mai multi dintre initiatorii memeticii,pe care am sa-i citez:

 

"Mema este unitatea de masura a transmisiei culturale,sau a imitatiei"(Dawkins)

"Mema este unitatea de mostenire culturala asemenatoare genei.Este reprezentarea interna a cunoasterii." (Plotkin)

"Mema este o idee,un tip de idee complexa care se constituie intr-o unitate memorabila distincta.Se raspandeste prin intermediul unor vehicule care sunt manifestari fizice ale memei."(Dennett)

"Mema este o unitate de informatie aflata intr-o minte,a carei existanta influenteaza evenimentele in asa fel incat mai multe copii ale sale se creeaza in alte minti."(Richard Brdie)

 

"Memetica este studiul modului in care functioneaza memele: cum interactioneaza,se multiplica si evolueaza"(Richard Brodie)

 

Memetica e o stiinta cognitiva la confluenta mai multor domenii,intre care mai relevante mi se par: semiologia,psihologia(mai ales NPL-ul),informatica,antropologia si biologia,insa care este esentiala pentru alte domenii,care afecteaza viata noastra de zi cu zi: marketingul si publicitatea,politica,religia si educatia.

 

Memetica se ocupa de felul in care functioneaza memele,cum se pot produce meme eficiente,cum le putem identifica,cum ne putem proteja de incercarile de manipulare si cum puteam sa ne debarasam de memele nedorite.

 

Este o stiinta extrem de folosita in toate zonele puterii -in media,politica,religie,educatie,economie si marketing.Oriunde este nevoie ca oamenii sa fie convinsi (aka manipulati) memetica este folosita din plin -in mod constient(si se investesc sume astronomice in asta) sau in mod inconstient.

Fiecare dintre noi poate sa fie (si este) un vector al raspandirii unor meme cu care ii...infectam si pe altii.

Memele sunt prin definitie contagioase.

 

In postarile viitoare,am sa aduc probabil in discutie si abordari concrete,poate chiar cu exemple,legate de felul in care functioneaza ,se raspandesc si se construiesc memele de succes.

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da,este o mema,devreme ce are calitatea de a se raspandi,a fi imitata si copiata in alte minti.

Este chiar o mema de succes,tinand seama de aplicabilitatea memeticii la atat de multe domenii.

 

In romaneste,nu stiu decat de o singura carte in domeniu -pe care am citit-o,si de unde sunt extrase si ideile pe care le-ati citit in postarea initiala.(cu adaugirile mele,fireste)

http://www.librariileonline.ro/carte/virus...tionara--i26521

 

O descriere extinsa si interesanta am gasit insa in engleza,pe Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Memetics

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da,este o mema,devreme ce are calitatea de a se raspandi,a fi imitata si copiata in alte minti.

Este chiar o mema de succes,tinand seama de aplicabilitatea memeticii la atat de multe domenii.

 

In romaneste,nu stiu decat de o singura carte in domeniu -pe care am citit-o,si de unde sunt extrase si ideile pe care le-ati citit in postarea initiala.(cu adaugirile mele,fireste)

http://www.librariileonline.ro/carte/virus...tionara--i26521

au fost multe momente in care am pus probleme mele pe seama memelor. Simteam ca nu pot iesi din lantul memetic, ca totul in jur e numai meme. Iadul e o mema, "sexul e rau" e o mema, iubirea transformata in concept e mema, Dumnezeu e o mema - poate cea mai tare mema :) etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
prin orice mijloc de comunicare se transmit.

 

 

aaa... deci si prin sex , ca doar e mijloc de comunicare . :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum se transmit? prin limbaj?

 

Doara nu prin sex ?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
aaa... deci si prin sex , ca doar e mijloc de comunicare . :)

Prin sex,se transmit genele...(si unii virusi :) )

Totusi,comportamentul sexual,este supus imitatiei (intr-o oarecare masura) asa ca e pasibil de a fi folosit ca vehicol memetic.

 

 

prin orice mijloc de comunicare se transmit.

Asa este -prin mijloace naturale sau artificiale -cum e limbajul si gestica,dar si moda,cultura stradala,cartile,sistemul de invatamant,reclamele si media in general -televiziunea in mod special.(etc)

De fapt,memetica a intampinat critici tocmai din partea semiologilor,care au constatat ca termenul de "mema" este mult prea apropiat de termenul de "simbol".

Totusi,memetica este o stiinta cognitiva cu extraordinar de multe aplicatii practice,si a continuat sa se dezvolte in ciuda criticilor.

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×