Sari la conținut
Forum Roportal
strange_effect

Biofizica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Domeniul-Biofizica-capitolul Bioenergetica-Teoria chemiosmotica a cuplarii.

 

Poate este absurd ceea ce cer,dar este vreunul dintre voi pe acest forum care ar putea sa-mi explice lectia asta?

 

Asa cum stie,asa cum poate,doar doar poate am sa o inteleg si eu......

Pls? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Domeniul-Biofizica-capitolul Bioenergetica-Teoria chemiosmotica a cuplarii.

 

Poate este absurd ceea ce cer,dar este vreunul dintre voi pe acest forum care ar putea sa-mi explice lectia asta?

 

Asa cum stie,asa cum poate,doar doar poate am sa o inteleg si eu......

Pls? :)

 

Este o teorie elaborata de Peter Mitchell (1961) care explica "cuplarea" lantului respirator cu fosforilarea oxidativa la nivelul celulei.

Pentru a intelege foarte bine este necesara o carte de biochimie,pentru ca e o poveste lunga,insa voi incerca sa explic cate ceva.Ideea de baza e ca toate substantele din alimentatie pe care le ingeram se transforma in glucide,lipide si proteine (+vitamine,minerale,nu intervin aici) pentru a putea fi absorbite la nivelul interstinului.De-aici ele intra in diverse cai metabolice,glucidele in glicoliza,lipidele in beta-oxidare(si mai sunt si alte cai secundare,nesemnificative) iar proteinele ( de fapt aminoacizii,ca proteinele nu se absorb,decat cel mult ca tripeptide) vor intra in ciclul ureogenetic,cu formarea amoniacului si a ureei.Glutamina are rol cheie aici,ca trasportor de amoniac.Dar sa nu intram in detalii...

Toate cele 3 tipuri de principii alimentare( e cam incorect "principii") se vor degrada la compusul final,Acetil-CoA .Acesta intra in ciclul Krebs,care degradeaza Acetil-CoA la CO2,H2O,insa aceasta oxidare necesita reducerea unor coenzime (NAD+ si FAD).Aceste coenzime for fi oxidate mai tarziu in lantul respirator dand nastere formelor oxidate,care apoi vor reveni din nou in ciclul Krebs(se regenereaza).Prin aceasta oxidare in lantul respirator se formeaza si protoni,care sunt au rol cheie in cuplarea chemiosmotica.Acetil coenzima A,care este un intermediar energetic comun,ca si ATP-ul).Important de mentionat e ca aceste cai metabolice nu sunt separate,ele se intersecteaza (prin asa numitele reactii anaplerotice,de ex. care cresc concentratia intermediarilor ciclului Krebs).

Lantul respirator este o inlantuire de complexe enzimatice (fiecare cu o functie specifica).Sunt 5 complexe enzimatica care comunica prin anumite substante (coenzima Q intre primele 3,citocromii pentru urmatoarele).Acest lant respirator are rolul de-a transporta electronii,de-a lungul sau,electroni formati prin procesele de oxidare a coenzimelor.Dupa ce acesti electroni ajung la complexul IV,are loc reducerea oxigenului inspirat la apa,comform reactiei:

O2 + 4H+ + 2 e- = 2H2O

Ideea e ca in fiecare complex oxideaza coenzimele reduse din ciclurile metabolice iar acest lucru genereaza o anumita energie,energie care este folosita la translocarea protonilor rezultati prin membrana mitocondriala,in spatiul intermembranar (intregul proces are loc in mitocondrie,iar ea are 2 membrane.Krebsul are loc in spatiul intern,iar in urma oxidarii coenzimelor,se genereaza protoni ).Acesti protoni sunt translocati deci in spatiul intermembranar,cum si raman acolo cat e necesar.Aceasta translocare de protoni ,determina o anumita diferenta de pH si un potential de membrana,care genereaza forta proton-motrice:

T = P- 2.3DpH.Aceasta forta proton-motrice furnizeaza energia necesara pentru ca protonii sa fie translocati inapoi in matrixul mitocondrial,prin complexul V (ATP sintaza) care are 2 subunitati:una ca pompa de protoni,ce aduce protonii in matrix,iar cealalta care sintetizeaza ATP prin fosforilarea oxidativa(adica prin fosforilarea ADP-ul care se formeaza in caile metabolice din ATP,pentru ca reactiile au nevoie de energie).

 

Rezumat: ATP este un intermediar comun in lumea vie.El se consuma in metabolisme,pentru a face posibila conversia moleculelor implicate.Si prin consumarea lui rezulta ADP care se fosforileaza in lantul respirator folosind energia rezultata in oxidarea coenzimelor(coenzime care se reduc in ciclul krebs,pentru desfasurarea metabolismului).Aceste cuplari intre lantului respirator si F.O.(fosforilarea oxidativa) se face prin forta proton-motrice care transloca protonii prin membrana interna.Ce e important : In Krebs,coenzimele se reduc,in lantul respirator se oxideaza.Si asa este asigurata concentratia lor constanta.

 

Stiu ca e foarte foarte ambiguu,dar procesele sunt foarte complicate si sunt legate intre ele.Nu prea poti intelege ce e teoria chemiosmotica fara a cunoaste caile metabolice,si este foarte mult de spus.Ideea de baza ar fi cea pe care am prezentat-o la rezumat.

 

Aici este o prezentare foarte sumara,o imagine de ansamblu:

 

http://www.google.ro/imgres?q=metabolism&um=1&hl=ro&sa=N&tbm=isch&tbnid=XHAHx0a37ZjxmM:&imgrefurl=http://webanatomy.net/anatomy/muscle3_notes.htm&docid=6nAIWZw1FGlrdM&w=600&h=580&ei=TqdCTuLGKIfvsgbL4PWyBQ&zoom=1&iact=rc&dur=271&page=2&tbnh=148&tbnw=153&start=18&ndsp=19&ved=1t:429,r:0,s:18&tx=119&ty=45&biw=1366&bih=645[/img]"]muscle3_notes.htm&docid=6nAIWZw1FGlrdM&w=600&h=580&ei=TqdCTuLGKIfvsgbL4PWyBQ&zoom=1&iact=rc&dur=271&page=2&tbnh=148&tbnw=153&start=18&ndsp=19&ved=1t:429,r:0,s:18&tx=119&ty=45&biw=1366&bih=645

 

Asta e ciclul Krebs (sau al acizilor tricarboxilici,sau al acidului citric)

 

 

&docid=ZGzahfhvRMUDQM&w=754&h=600&ei=TqdCTuLGKIfvsgbL4PWyBQ&zoom=1&iact=rc&dur=496&page=2&tbnh=145&tbnw=182&start=18&ndsp=19&ved=1t:429,r:18,s:18&tx=110&ty=107&biw=1366&bih=645

 

 

 

P.S. : Asta e biochimie,nu biofizica:)

Editat de haydn91

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×