Sari la conținut
Forum Roportal
catherinedeneuve

Nebunul sau filozoful?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mie mi se par nebunii ca sunt filozofi si invers. Au impresia ca descopera mersul pe jos si ca sunt primii. Uita, de propriul organism, incercand ttranscendentalismul.

Mi se pare ca filozofii nu aduc nimic nou, doar exprima ce simt toti, o forma de impuritate mascata in nebunie, care nimeni nu intelege ce e, dar o simte.

Editat de catherinedeneuve

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi se pare ca filozofii nu aduc nimic nou, doar exprima ce simt toti, o forma de impuritate mascata in nebunie, care nimeni nu intelege ce e, dar o simte.

 

De obicei cei ce filozofiaza sunt formatorii de opinie. Datorita faptului ca au o comunitate sau grup care sa asculte ,,profetiile lor'' .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand spui ca filozofii nu aduc nimic nou nu te uiti si in trecut, nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand spui ca filozofii nu aduc nimic nou nu te uiti si in trecut, nu?

Ma uit in trecut, tocmai de asta zic, eu scriu sau spun ce simt, nu tot, ca nu sunt un polivalent, dar simt, si ma regasesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda.. mi-e greu sa inteleg la ce te referi. Poate totusi avem definitii diferite pentru "filozofi".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mda.. mi-e greu sa inteleg la ce te referi. Poate totusi avem definitii diferite pentru "filozofi".

Defintiile le avem identice, dar nu definitiile ne difera, ci intelegerea lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Defintiile le avem identice, dar nu definitiile ne difera, ci intelegerea lor.

 

Nu, nu le avem identice.

 

Ma retrag deocamdata, astept si alte pareri sa vad despre ce e vorba. N-are sens sa intru in istoria filozofiei acum.

 

Inca ceva: nu vad nici un motiv pentru a asocia la modul general nebunia cu filozofia sau invers.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deja a devenit laitmotiv pe acest forum nebunia raportat la un anumit domeniu / stare / persoana. Cand faceti si un topic de luciditate? :wub:

Editat de Rhini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Filozofia este o extensie valida a nebuniei, iar acest lucru poate fi usor verificat prin urmarirea indeaproape a omului din spatele ideilor. Sunt oameni care isi cumpara cu sange ideile si estetica, si bineinteles exista si categoria celor mai putin privilegiati care plagiaza idei comune livresti si indraznesc sa le intoxice cu sintaxe grosolane fara a avea habarul de semantica lor interna. Referitor la prima categorie, acei oameni sunt oameni defecti, care nu au reusit sa se integreze in societate, desi o inteleg si o simt previzibila pentru urmatoarele decade, dar refuza aproape poetic acest pas de "integrare". Cu conditia sa fie nitel poeti. Altminteri cad in acelasi cabotinism precum categoria a doua. Toate marile filozofii au fost intemeiate pe principii subiectiv-universale alienante care au gasit aplicare ulterioara in multiple domenii, de la politica-sisteme sociale pana la psihologie. Iar poezia este marturia cruda a unor astfel de vremuri.

In concluzie, atat nebunul cat si filozoful ard cu o flacara de intensitate mare, care ii consuma in aceeasi masura, devenind unul. Diferenta intre ei consta doar in faptul ca nebunul este un filozof pasionat, vulnerabil, iar filozoful este nebunul ce intelege timpul. Cand lucrurile stau invers, avem de-a face cu poetii. Una peste alta, sunt legitime ca stari intelectuale superioare ambele, contabilizand doar cinismului slabiciunile.

Editat de AshOfPoets

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×