Sari la conținut
Forum Roportal
Agentx

Nu pot slabi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna! Am 20 de ani, si as avea nevoie de cateva sfaturi, si am si o intrebare. Problema este greutatea. Nu pot sa spun k sunt gras. ca am o musculatura destul de dezvoltata, dar duc o viata f sedentara(in afara de 30-40 min de miscare stau toata ziua). Am inceput sa iau in greutate treptat, dar nu ma deranja, ca prin cateva exercitii banale, reuseam sa ma mentin cat de cat ( pe atunci mancam f mult), dar in ultimul timp a iesit situatia de sub control... Fac exercitii aproape zilnic, fac jogging 30 de minute/ zii, am redus considerabil cantitatea de mancare. Nu mananc aproape deloc carne, iar alimentatia mea era bazata pe paine si cartofi). Am redus considerabil cantitatea de paine (inainte mancam ap 1 paine intreaga/ zii acuma mananc 1-2 felii.. problema este ca nu slabesc deloc, ba din contra am pus pe mine cateva kg...grasimea se depune mai ales pe coapse si pe burta. am coapsele f mari,(au o circumferinta de 61cm) .. daca reusesc sa slabesc pana la 81 .. in cateva zile ajung iar la 83-4..Nu am posibilitatea sa tin o dieta bazata pe fructe sau legume sau o dieta bazata pe un pumn de pastile, asa k am nevoie de cateva sfaturi usor de pus in practica, fara sa necesite un efort financiar considerabil sau incalcarea convingerilor morale (in cazul pastilelor) ...

 

Intrebarea este in legatura cu carnea. Nu consum carne nu pentru faptul ca sunt "vegetarian", nu manac ca mi se face rau de la ea..in ultimi ani am dezvoltat o adevarata "sc

Editat de Agentx

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil chiar nu esti gras, e posibil sa retii apa in corp, daca diferenta se vede in decurs de cateva zile.

Incearca sa bei ceai de coada calului, nu e neplacut la gust, dar ai grija sa nu-l faci prea concentrat ca ridica tensiunea.

De asemenea, daca incluzi cirese si pepene rosu in alimentatie se va ameliora situatia considerabil.

Apropo, dormi suficient?

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fratele meu e vegetarian de ani de zile şi m

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...depinde, de obicei apuc sa dorm 7-8 ore / zii, dar sunt si zile in care dorm doar 4 sau nu reusesc sa adorm deloc .. in + ma culc destul de tarziu .. dupa ora 1.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
lipsa tolerantei organizmului fata de carne?

am mai auzit de persoane care au intoleranta fata de anumite proteine din carne

daca nu-ti pica bine, nu manca.

 

defapt ce mananci? cartofi prajiti, paste fainoase, dulciuri, sucuri chimice? ce anume din alimentatie te ingrasa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

.. nu cred k este ceva in legatura cu metabolismul, sau este in cazul in care acesta se poate schimba, pentru ca pana la varsta de 12-13 ani pot sa spun ca am fost rahitic. Si fratele meu este la fel.. manca de 2 ori mai mult ca mine, si este f slab..

 

.. acuma nu stiu ce sa spun, consum multe preparate din cartofi nu neaparat prajiti, si incerc sa mananc legume, dar nu cred ca mazarea, sau fasolea verde sau stiu eu ce se incadreaza intre legumele cele mai sanatoase. Mananc ce este, si ce se gateste, nu imi permit sa fac mofturi in materie de alimentatie.. iar in legatura cu dulciurile si cu sucurile carbogazoase: nu sunt genul de om care inlocuieste apa cu sucul, beau foarte rar suc.. nume de ocazii oarecum speciale, iar dulciuri mananc ocazional, dar nu abuzez.. mai o inghetata, o bomboana din cand in cand...

 

Adica nu stiu exact de la ce ma ingras, de asta am si presupus ca vina cea mare este din cauza sedentarizmului ..

Editat de Agentx

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uita de regim vreo doua luni, mananca normal, dar nu fa excese, iar miscarea ... lasa sala, doar fa plimbari lungi pe jos. Apoi o iei de la capat :fara paine, fara cartofi, fara prajeli, fara zahar sau produse pe baza de zahar, mancat la ore aproximativ fixe, trei mese pe zi, seara poti manca la orice ora dar sa fie doar legume (crude sau la abur) sau fructe (nu para, pruna, strugure, banana). Bei multa apa , dimineata pe stomacul gol bei cam 500 ml de apa. Las-o mai moale cu sarea, ideal e sa te apuci de sala doar atunci cand regimul nu mai da rezultate. O data pe saptamana poti manca la o masa ceva ce nu-ti place dar care este "interzis". Iar ingredientele secrete sunt rabdarea si perseverenta.

N-ai spus ce inaltime si ce greutate ai insa, oricum, bafta!

Editat de Waterina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am 1.63 si 83 kg

trebuie sa mentionez ca am o talpa plata de invidiat, de asta dupa 30 minute de jogging sau o simpla plimbare am o durere f mare.. si care ma tine cateva ore bune..

 

Iar in legatura cu bautul apei .. am probleme cu tensiunea, si am citit un articol in libertatea (dac nu ma insel) in care scria ca cei cu hypertensiune sau cu tensiunea ridicate nu au voie sa consume mai mult de 2 litrii de apa..

 

MS pt sfat, am si rabdare, si perseverenta, dar ma temeam sa nu se "agraveze" lucrurile..

Editat de Agentx

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i nicio tragedie. Nu deveni "dietoman" pentru ca asta nu ajuta cu nimic. Daca ai rabdare si perseverezi, sunt sigura ca vei reusi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista cuvantul ''Nu pot slabi''. Ceea ce trebuie sa faci e sa iti faci un abonament la o sala de forta si sa tragi tare. In noptile in care nu poti dormi , nu pierde orele , dute alearga sau fa niste flotari. Combina exerctiile de forta cu ceaiuri dietetice si niste proteine si brusc viata se transforma in roz. Peace out!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×