Sari la conținut
Forum Roportal
S.R.

Ce face plictiseala din om

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In plictiseala mea, sa va spun ceva si sa vedem daca e asa, o sinteza a ce stiu din experienta mea, a altora, a ce am simtit, vazut, auzit, citit, trait, barfit...

Pentru cei si cele ce vor sari cu gura pe mine: ce scriu aici reprezinta pareri ale mele, nu vreo litera de lege sau vreo carte a desteptaciunii - puteti sa adaugati si voi, sa fiti de acord sau nu, ca d-aia e forum. Asta ca sa evit ciondanelile fara sfarsit care am vazut ca apar cand ma trezesc sa deschid cate un topic mai sensibil.

Vad multa lume plangandu-se pe-aici, ca aia m-a parasit, ca ala nu ma iubeste, ca ala ma inseala, ca aia nu ma place si tot asa. Ei bine, am stat mult sa ma gandesc cam cum vin toate astea si de ce se intampla. Deocamdata am ajuns la cateva concluzii cunoscute, dar le mai zic si eu o data. Nu sunt puse intr-o ordine anume, ci asa cum mi-au trecut prin cap.

Pentru baieti:

- Fetele nu sunt panarame, curve, lipsite de inima sau alte alea. Doar vor sa se distreze, si asta mereu. Nu trebuie luate de neveste, nu trebuie sa iti imaginezi ca daca stai cu una relatia aia va dura vesnic (translation: nu pleca la drum cu premizele astea, chiar daca nu sunt excluse);

- Nu trebuie sa dai banii pe ele (insa e important sa arati ca te descurci cu ei, ca stii sa ii organizezi, atatia cati ai);

- Nu trebuie sa le ceri sa fie bune gospodine (vin si ele din casa parintilor, unde le gatea si le spala tot mama, de obicei, iar daca au fost tinute-n palma, multe au ales mai degraba sa se distreze, nu sa invete sa gateasca, sa spele, sa tina casa in ordine, ca avea cine - asta vor invata cu tine si alaturi de tine);

- Nu trebuie sa te oftici ca o fata a avut dracu stie cati parteneri inaintea ta (nici sa nu fi curios) sau ca a facut sex cu 2, 5, 7 o data (nu fi curios nici de asta si nu fi necinstit, si tu ai face la fel daca ai avea ocazia, deci sa nu te aud cu morala sau cu fatarnicia, insa pe lumea asta asa merg treburile - femeile sunt cautate pentru ca pizda se cauta, daca nu sunt cautate, ele stau si asteapta - cineva tot le va baga in seama - in materie de prim pas cele mai multe sunt inapte - asa au fost educate - ca fata nu cauta ci este cautata, cumva e si o masura a valorii lor pentru ele insele, plus ca asa cum tu ai bizarerii sau curiozitati sau fantezii sexuale, asa au si ele, iar pentru asta asteapta sa fie bagate in seama de baieti interesanti, daca au de ales - iar cele care arata cel putin normal, de obicei au de ales);

- Nu crede ca daca stai cu una si te obisnuiesti cu ea aia e iubire, ca de multe ori e posesivitate, atasament si obisnuinta - e bine sa iti pui intrebarea - ce iubesc la ea, inainte sa se prinda ea ca nu iubesti nimic ci doar te folosesti de ea ca sa te simti bine (daca e reciproc, merge un timp, uneori un timp indelungat), de obicei ce crezi tu despre cea de care te-ai indragostit nu concorda cu realitatea - asa ca straduieste-te sa o vezi cat de cat obiectiv (d-aia tre sa stii ce iubesti la ea);

- Nu incerca vreodata sa devii sclavul vreuneia - sa ii cumperi basculante cu trandafiri si tiruri de ursuleti de plus sau, si mai grav, vreun cadou scump - bijuterii, masini, electronice (dragostea nu se cumpara), sau sa te pliezi tuturor fitelor ei (sunt schimbatoare pentru ca ele au emotii mai multe si mai intense decat noi, se sucesc in functie de ce simt - ce simt de obicei poate fi determinat prin actiunile tale ca baiat, dar asta de la caz la caz) - o femeie nu te respecta daca faci tot ce vrea ea - inseamna ca esti ori slab ori disperat (cam tot pe-acolo) si ele cauta barbati puternici = barbati hotarati, nu promite ceva ce nu poti face sau ce nu vrei sa faci - desi ele par sa uite multe chestii - nu uita niciodata ce le promiti;

- Nu te oftica daca le vezi ca se impiedica de mese, usi, pe scari sau pe strada (au o problema cu chestia asta, nu stiu de la ce provine - d-aia stau prost si cu sofatul) sau daca te duci cu ele la piata si acolo stau 100 de ani, desi aveti lista facuta de acasa - o femeie la piata sau la cumparaturi in general e cam ca un copil mic intr-o librarie, plus ca mai mereu vor lua ceva in plus care poate nu le trebuie (nu sunt exact sigur de ce se intampla asta);

- Nu le spune niciodata cati bani ai de fapt (intai ca se vor trezi ca tre sa cumparati nush ce kilu meu daca stiu de ei, apoi ca ele adora surprizele astea in care tu ca baiat te descurci desi situatia nu e roz deloc - le confera siguranta);

- Nu te ruga niciodata de o fata, nu implora, nu plange in fata vreuneia - nu impresionezi si nu provoci altceva decat mila si dispret - daca faci asa, din barbatul ala puternic si hotarat cu care crede ea ca s-a cuplat, devii un impostor care a pacalit-o and that's a big no-no;

- E bine si frumos sa iti exprimi sentimentele, dar mai degraba prin ceea ce faci, daca zici ceva, ai grija sa concorde cu ce faci;

- Nu sunt sigur daca e bine sa bati la ele ca la fasole, eu nu practic sportul asta, insa din ce am vazut pare sa functioneze si sunt mult mai rezistente decat credem noi - plus ca barbatul puternic si hotarat trebuie sa fie si de temut atunci cand este luat in bataie de joc - insa nu sunt inca sigur daca palmele si pumnii sunt raspunsul - ce am observat e ca multe cer cu indarjire prin comportament genul asta de pedeapsa (e ceva complex legat de tata - cand nu esti cuminte tata scoate cureaua - el este stapanul, puternic si hotarat in a te pune la punct daca nu cunosti ce este acela respect) - dar cum ziceam, nu practic sportul asta si nu as sta cu o femeie care cere pumni si sa tot fie pusa la punct ca nu mi s-ar potrivi, exista si alte metode de a le pune la punct, dar nu functioneaza la cele trecute prin prea multe ca sa le mai pese sau la cele obisnuite de mici strict cu aceasta metoda - plus ca daca se ajunge la asta, undeva pe parcurs ai facut ceva ce ti-a stirbit din autoritate (femeile au nevoie de autoritate - gen "cu asta nu-i de joaca");

- Nu te bucura ca i-ai luat-o altuia - la fel vei pati si tu, ti-o va lua altul - daca iti place una cuplata, vorbeste cu ea, dar daca e de acord sa mergeti la intalniri, ai grija ca ea sa se desparta intai de cel cu care e, nu sa iasa cu tine si sa fie cu ala - asta daca vrei ceva serios, daca doar vrei sa dai o buca, asta e altceva - deja e problema cuplului respectiv, nu a ta, dar cel mai bine e sa gasesti una singura, chiar daca astea singure sunt rare in zilele noastre;

- Nu avea o atitudine infecta, nu fi trist sau nervos tot timpul si vesnic nemultumit de ce face ea, chiar daca face prostii, nu ii taia aripile - lor le place sa viseze cai verzi pe pereti - nu le spune ca e imposibil, dar nici nu le promite ca se va intampla, daca nu esti sigur ca poti face sa se intample;

- Lor le plac dramele - o relatie mult prea tihnita e o relatie condamnata, trebuie sa existe ceva certuri sau ceva probleme care sa le tina in priza (daca nu aveti probleme nu sunteti interesanti - tre sa aveti probleme si sa le rezolvati, chiar daca acele probleme sunt doar in capul ei);

- Lor le place sa fie vazute - indiferent ce zic din gura, asa ca du-le la film, la concerte si in alte locuri unde sunt multi oameni, unde isi pot etala machiajul, garderoba, pe tine (sa nu razi, tu ca baiat esti un fel de diamant pe degetul ei la ocazii "sociale") (insa nu exagera - nu o tine numai in adunari masive);

- Daca ai un grup de prieteni porci si betivani nu le du acolo, niciodata sa nu te pui intr-o imagine proasta pe tine - nu umbla cu ea pe unde stii ca esti vazut ca fiind "cel mai prost din curtea scolii", ci doar pe unde esti fie respectat si admirat (de preferinta), fie un membru al multimii-cu nimic mai prejos decat cei din jur si nu te apuca atunci cand esti in grup sa te faci de ras;

- Niciodata sa nu spui unei femei ca e grasa(niciodata! - ea stie mai bine ca tine) sau ca nu e in stare de nimic ca lumea, chiar daca asa o fi - tu ti-ai ales-o (tine mereu minte ce iubesti la ea);

- Nu te juca atunci cand spui uneia ceva despre casatorie - toate viseaza de mici sa fie luate de neveste - nu te juca cu visul lor (daca insa nu ai ganduri seriose, asta e o metoda excelenta sa le prostesti, chiar daca mai devreme sau mai tarziu isi vor da seama);

- Nu ii cere niciodata sa se schimbe - ti-a placut cum era cand ai luat-o, daca ii ceri sa se schimbe o sa traga ea concluzia ca de fapt nu ti-a placut niciodata (iar devii impostor) - o ajuti subtil sa se schimbe, ca daca te place se adapteaza, la fel cum si tu te adaptezi la ea (adaptare nu inseamna niciodata sa uiti cine si cum esti, ci sa faci unele mici concesii in favoarea ei);

- Daca o fata vrea sa se desparta de tine, spune-i ca esti de acord si apoi nu o mai baga in seama (chiar daca plange inima in tine si te zvarcolesti in chinuri - tine minte, tu esti un barbat puternic si hotarat, nimeni nu se joaca cu tine - plus ca in cazurile de genul asta si ele au o varietate de emotii, dar mult mai puternice decat ale tale care vor lucra impotriva lor si in favoarea ta) - nu suni, nu sms, nu messenger, nu intalniri "accidentale";

- Tine-ti gura despre ea si despre relatia voastra, nu te apuca sa povestesti cine e, de unde provine, ce te enerveaza la ea sau, mai rau, cum v-o trageti (decat eventual celui mai bun prieten, care mai repede ar muri decat sa dea mai departe si asta strict daca ai nevoie de un sfat - orice alt motiv este dezonorant) - au placerea sa se prezinte singure;

- Controleaza-le, chiar daca ele spun ca intimitatea lor e intimitatea lor si alte d-astea, daca se oftica fiindca o controlezi, intrebi simplu - ai ceva de scuns ?... - insa nu exagera (asta cu controlatul le face sa se simta... importante, dorite, si inca vreo cateva chestii din gama asta, nush cum pana mea functioneza exact);

- Daca afli ca una te-a inselat, ii pui bagajele la usa si nu o mai bagi in seama (efectele le vei vedea singur - te hotarasti la fata locului ce sa faci - insa partea cu "te iubesc asa de mult incat te iert" iese din start din discutie);

- Cand o fata iti spune ca nu te (mai) iubeste sa nu cumva sa crezi ca glumeste - ia si dispari din viata ei pana te iubeste inapoi, daca acest lucru nu se intampla, ia-o ca atare;

- Uneori, cand poti, incalca regulile - e incitant.

Data viitoare scriu si pentru fete si pe parcurs mai completez. Acu, luati de dati-va cu parerea, ca mie mi-e somn...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu te oftica daca le vezi ca se impiedica de mese, usi, pe scari sau pe strada (au o problema cu chestia asta, nu stiu de la ce provine - d-aia stau prost si cu sofatul)

 

aşa deci ... :good:

Editat de Diela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
- Daca ai un grup de prieteni porci si betivani nu le du acolo, niciodata sa nu te pui intr-o imagine proasta pe tine

 

 

Porc sau Betiv??? care-i imaginea mai proasta!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Frumos, corect si in ciuda lungimii - la obiect.

Asteptam varianta pentru femei.

 

As putea sa mai adaug ca un barbat ar mai putea face cate un gest surpriza - un buchet de flori cand nu te astepti - si nu neaparat 1 milion de trandafiri - poate fi si un buchet de margarete, un "te iubesc" fara motiv, un telefon doar ca sa afli ce mai face, doar ca sa spui ce dor ti-a fost - nu prea des - sa nu devina obisnuinta - ca atunci nu mai inseamna nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
un barbat ar mai putea face cate un gest surpriza - un buchet de flori, un "te iubesc" ...

 

 

Cred ca el povesteste de FEMEI numai unde merge sa scape de plictiseala de acasa!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
- Nu sunt sigur daca e bine sa bati la ele ca la fasole, eu nu practic sportul asta, insa din ce am vazut pare sa functioneze si sunt mult mai rezistente decat credem noi - plus ca barbatul puternic si hotarat trebuie sa fie si de temut atunci cand este luat in bataie de joc - insa nu sunt inca sigur daca palmele si pumnii sunt raspunsul - ce am observat e ca multe cer cu indarjire prin comportament genul asta de pedeapsa

 

Cu restu' as mai fi de acord, desi cred ca e bine sa specifici categoria de varsta careia te adresezi. Ca am, asa, o impresie ca vorbesti despre fetele pana-n 25 de ani (MAXIMUM MAXIMORUM)

 

Dar la paragraful asta, mi-a filat lampa nitel. Cum adica? Da' cine pana mea le da barbatilor dreptul sa dea in femei? Forta fizica superioara? Da' le-ati facut voi, le-ati crescut voi, ca sa dati in ele?

Mie de obicei imi place cum gandesti tu si apreciez ca tu nu dai in femei. Dar nu-ti inteleg dubiile referitor la subiectul asta. Sunt mai rezistente? Pai daca n-ar fi, cine dracu v-ar mai aduce pe lume? Asta doar ca exemplu comun, banal si cliseistic.

Pare sa functioneze metoda? Ia da-mi mie una, sa vezi cum ma duc la prima sectie de politie si nu mai dau pe urma nici mucii pe tine. Ce functioneaza?

Multe cer genul asta de PEDEAPSA? Da' cine v-a pus judecatori peste femei, manca-v-as pipota voastra? Cine esti tu sa-mi aplici mie pedepse?!

Reversul care este? Voua ce pedepse vi se pot aplica? Sau numai femeile tre sa fie pedepsite, ca-s rele, rele, rele?

 

Noah.....

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Hmmm... luate obiectiv si logic, ai dreptate in ceea ce spui, dar tratezi problema la un mod foarte general. Cred ca merge mult mai bine modul de abordare "foarte cald, foarte rece". In felul acesta invata sa se bucure de ceea ce ii oferi atunci cand ii duci un milion de trandafiri si sa fie intrigata atunci cand nu dai niciun semn de viata timp de doua-trei zile si nici nu are timp sa se plictiseasca.

 

Depinde foarte mult ce vrei de la viata si ce vrei de la ea. Daca stii ce vrei, totul devine clar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×