Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

"Nu stii cu ce se mananca viata!"

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am trecut peste retinerea fata de a mai deschide un topic pe acest forum, datorita unei curiozitati pe care am avut-o toata viata. Probabil exista un topic sau mai multe cu o tema asemanatoare, dar cu o alta nuanta. As vrea sa inteleg de unde vine placerea multora de a-i trata pe cei mai putin experimentati la modul urmator:

 

Esti un mucos cu cas la gura, taci si asculta. Sa deschizi gura cand ai trait ce am trait eu!

Eu, EU am mult in spate; tu nici nu stii pe ce lume traiesti.

Nu ai dreptul sa iti exprimi o parere legata de subiectul asta, cand nu ai bagajul meu de cunostinte!

Eu stiu ce e in capul tau mai bine decat stii tu!

Stiu exact ce gandesti; la varsta ta sunteti toti la fel; schimba-ti modul de gandire.

La varsta asta bineinteles ca esti imatur; nici nu se pune problema sa fie altfel.

Normal ca esti naiv si influentabil; tot ce ai in cap e turnat cu palnia de televizor si de anturaj.

Tot ce spui si faci e din teribilism.

Tot ce simti e doar un moft si o faza.

Ia uite cine discuta probleme existentiale - cineva care nici nu a facut o facultate. N-ai sa descoperi nici un adevar cu mintea aia necoapta.

Suferinta ta e rizibila; baga-ti mintile-n cap. Mofturi!

Ce griji ai tu? Cand oi avea facturi de platit, atunci sa-ti faci griji!

N-ai trait nimic!

N-ai facut nimic cu viata ta!

Viata ta incepe abia cand esti pe picioarele tale, pana atunci nu esti om, esti un mucos, si tot ce gandesti si vrei nu are nici o importanta.

Nu te voi respecta pana nu inveti sa castigi un ban.

Nu meriti respect; esti un rahat cu ochi.

Ce personalitate sa ai? Esti un neica-nimeni, esti o foaie alba de hartie. Eu trebuie sa te scriu, sa te modelez.

La varsta ta crezi ca le stii pe toate.

Habar-n-ai ce e viata; n-ai avut niciodata o problema adevarata.

CE STII TU? Nu stii NIMIC. Taci din gura.

Cine esti tu? Esti un nimeni. Mai ai pana sa ajungi cineva si sa ai dreptul sa deschizi gura!

Cum sa stii tu ce-i aia iubire? Ma faci sa rad.

Crezi ca te ia cineva in serios? Parintii te intreaba ce gandesti ca sa verifice daca esti sanantos la cap sau nu, daca ai sau nu nevoie de un doctor.

 

Ai crede ca vorbeste amaraciunea unei vieti neimplinite, o refulare, o descarcare in capul cui nu trebuie. Dar multora le place, din moment ce fac o regula din a-i desconsidera pe altii pe acest criteriu, in vreme ce vietile lor sunt departe de a fi perfecte. Dupa parerea lor, varsta spune totul. Cum le spui ce varsta ai, stiu totul despre tine, te-au si potcovit cu niste stereotipii, si cu acele potcoave va trebui sa mergi tot drumul alaturi de ei. Singura solutie e sa o iei pe alt drum la prima intersectie.

Ce ii face pe unii sa se simta superiori, desi spre deosebire de cei care abia incep sa greseasca, ei au repetat greselile de zeci de ori? De ce anii nu pot fi dusi in spate cu mai multa modestie, si trebuie afisati ostentativ, pentru a jigni si a injosi?

 

Pot sa dau si exemple concrete, chiar de pe acest forum. Fara a mentiona cui apartin citatele, pentru ca nu vreau sa se considere atac la persoana sau cine stie ce bazaconie. Pe mine pur si simplu ma irita aceasta atitudine; m-a iritat toata viata, si am intalnit-o pe toate drumurile - acasa, la scoala, in societate. Nu vad sa aduca nici un beneficiu comunicarii dintre generatii; dimportiva, adanceste prapastia. Cateva raspunsuri pe forum la problemele sentimentale ale unor adolescenti - imi cer scuze ca am citat excesiv pe cineva, dar am gasit cele mai bune exemple.

 

...se pare ca fata ia in considerare numai anumite sfaturi...e mica, nu stie ea cu ce se mananca viata...inca...hai sa o lasam sa se dea cu capul de pereti...ca sincer, pana nu i se intampla anumite lucruri normale vietii de adolescenta, nu o sa invete niciodata...

 

daca, doamne fereste, chiar exista persoane cu astfel de probleme la 12 ani, atunci tot ce pot sa zic eu e ca ar trebui sa iti vezi de scoala si, nu in ultimul rand, lasa telenovelele, ca ele dauneaza grav sanatatii mintale.

 

Vina principala e a parintilor tai ca iti dau prea mult timp liber. Mai bine te-ar trimite la un club sa practici un sport, sau sa te trimita sa faci alte activitati specifice varstei tale. Probleme ca cele de mai sus apar atunci cand parintii isi neglijeaza copiii si ii abandoneaza in fata televizorului si a calculatorului. Si avand in vedere ce scris de mirc (sau mess) ai e clara toata treaba.

 

Acum esti in perioada de adolescenta cand hormonii isi fac de cap si toata viata ti se pare o mare telenovela.

 

Am observat ca mai nou toate fetele sub 16 ani isi cauta prieteni cocalari ca sa fie "la moda"... Daca te "cuplezi" cu un cocalar doar ca sa ai si tu cu cine te zbengui prin pat ca si prietenele tale (ca de dragoste nu poate fi vorba la varsta asta) atunci inseamna ca nu ai deloc personalitate.

 

As vrea sa aflu, de la cei care considera ca e corect sa utilizezi exprimari in genul celor de mai sus, la ce ajuta asta, si daca intr-adevar le considera justificate, sau doar le spun dintr-o rautate de moment. Iar cei care se afla la polul opus si primesc acest calduros tratament sunt invitati sa le spuna celorlalti cat de gresit si neproductiv este si exact cum ii face sa se simta.

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As vrea sa inteleg de unde vine placerea multora de a-i trata pe cei mai putin experimentati la modul urmator:

.................

Pe mine pur si simplu ma irita aceasta atitudine; m-a iritat toata viata, si am intalnit-o pe toate drumurile - acasa, la scoala, in societate. Nu vad sa aduca nici un beneficiu comunicarii dintre generatii; dimportiva, adanceste prapastia.

.................

As vrea sa aflu, de la cei care considera ca e corect sa utilizezi exprimari in genul celor de mai sus, la ce ajuta asta, si daca intr-adevar le considera justificate, sau doar le spun dintr-o rautate de moment. Iar cei care se afla la polul opus si primesc acest calduros tratament sunt invitati sa le spuna celorlalti cat de gresit si neproductiv este si exact cum ii face sa se simta.

 

Din punct de vedere dialectic, placerea veninoasa de a desconsidera trebuie pusa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa parerea lor, varsta spune totul. Cum le spui ce varsta ai, stiu totul despre tine, te-au si potcovit cu niste stereotipii, si cu acele potcoave va trebui sa mergi tot drumul alaturi de ei.

 

De acord cu tine.

Totul e bine si frumos pana afla ce varsta ai. Daca esti mai mic (la ani) decat acea persoana, se schimba datele problemei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De acord cu tine.

Totul e bine si frumos pana afla ce varsta ai. Daca esti mai mic (la ani) decat acea persoana, se schimba datele problemei.

 

Pe forum...daca esti mai mic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Finnian, ai tu acolo un punct de vedere..dar daca tot bagam discutia asta, macar sa o tratam complex.

exista mai multe categorii de oameni care 'replica dur' atunci cand se lovesc de lipsa de experienta a tinerilor :

 

1) cei care intr-adevar sunt aroganti

2) cei care nu s-au lovit in tinerete de respectivele 'banalitati' (considerate de ei)

3) cei care nu inteleg pe deplin un punct de vedere, doar se concentreaza pe greseala(uneori prostie sau infantilitate)

4) cei care considera ca aplicand o palma verbala, dau un sut inainte sau trezesc la realitate (in fond, pe lume nu e usor atunci cand gresesti..si usually, cei care nu te cunosc, te taxeaza rapid)

5) cei care desi s-au repetat cu o idee, observa ca le este ignorata..desi totusi e pertinenta...insa plangerile totodata curg continuu

 

.....si ar mai fi..

 

Dar, hai sa fim cinstiti si sa analizam putin si cealalta parte a problemei.

In ziua de azi, respectul tinerilor fata de adulti (cei cu experienta)..e aproape inexistent, daca nu exista cel putin o relatie personala cu acestia. Nu spun neaparat ca e un lucru rau...insa, chiar minimum de respect e zic ca ar trebui sa se mentina in ambele tabere.

Asa..sa nu deviem.

Tinerii din ziua de azi au pretentia reala de a fi tratati ca niste persoane mature. Dar cum poti sa ai pretentia asta fara sa fii efectiv asa? Stiu, exista si copii chiar care se maturizeaza mult mai devreme..dar astia fac parte din exceptii totusi (si se cam se recunosc dupa felul in care trateaza problema sau chiar pun intrebarea)..si aceeasi pretentie, ca atunci cand de la 'stagiul' de adult fiind faci si spui niste greseli copilarestisi ...ei vezi tu, astea nu se bat deloc cap in cap.

 

Or daca tinerii s-ar etala aici pe forum ca niste tineri si nu maturi (recunosc ca intervine aici si inconstienta)..nu ar mai aparea discrepanta 'pretentie de adult - copil' in acelasi pachet..si astfel nici indignarea unora nu ar mai da pe din afara.

 

Parerea mea e ca ajungi la rezultat mai usor cu frumosul, decat cu ironiile si aroganta..insa, vezi tu..si 'parintii' pot gresi. Fac si ei ce pot, ca nici ei nu se nasc invatati sa fie 'parinti'.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In capul celor care se straduiesc sa-i umileasca pe altii,este trufia,invidia si frica.Le e frica sa nu piarda controlul asupra celorlalti...sa nu cumva sa ridice capu'.

Nu cred ca iti ajuta foarte mult ce spun acum...mult mai important este ce e in capul tau,pe ei,nu ai cum sa-i schimbi.Astfel de oameni cred ca le stiu pe toate si sunt obtuzi indiferent cat de intemeiate ar fi argumentele tale.Ei cred ca dreptatea e acelasi lucru cu puterea -cel mai puternic,are adica dreptate,si ca adevarul e si el stabilit de cei mai puternici.Si vor sa faca reguli dupa care sa traiasca altii.

Tu ocupa-te de tine si de dezvoltarea ta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Previzibil raspuns. Sa inteleg ca una din cauze e dorinta de a epata prin sarcasm si prin originalitatea exprimarii (cu toate astea, pentru ca o afirmatie sa fie bine argumentata si mai ales bine primita, trebuie sa mai pui si un pic de suflet - ori cand n-ai de unde, e cam greu).

 

 

Asta cred si eu, cel putin in cazul celor care au o influenta directa asupra vietii cuiva (au putere asupra lui). In cazul celor care musca in stanga si-n dreapta la prima ocazie, i-as zice doar trufie. Si dorinta de a rani, si de a sta triumfator ca toreadorul cu piciorul pe taurul cazut - "ce i-am zis-o!"...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Evident. Dar pentru unii e mult prea greu sa nu strecoare si cate-o intepatura. Nu stiu de ce le e atat de greu sa-l priveasca pe celalalt ca pe un om, cu gandurile si trairile lui.

hmm...eu nu inteleg de ce trebuie sa pui tu la suflet..doar esti de sine statatoare..inteleg sa iti pice prost cand mai esti pe picior gresit si blue...dar in rest..da-le pace sa zica ce-o vrea..oricum, pt mine doar parerile a doua categorii de oameni merita sa le iau macar in seama:

 

1. cei care tin la mine

2. cei pe care ii admir.

 

atat!

 

Cat despre maturitate..ai atins un punct f sensibil aici. Eu cred ca omul matur e cel care trateaza situatia cu responsabilitate atat fata de el cat si fata de cei din jur. Cei care se gandesc si la consecinte si nu le trec usor cu vederea!

Cei care constientizeaza implicatiile actelor lor...cam asa. :)

 

ah, si inca ceva : maturitatea si caracterul, la fel ca si inteligenta si caracterul..sunt lucruri total diferite. :D

Poti fi matur si arogant..la fel cum poti fi imatur, si arogant in prostie..

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1) cei care intr-adevar sunt aroganti

2) cei care nu s-au lovit in tinerete de respectivele 'banalitati' (considerate de ei)

3) cei care nu inteleg pe deplin un punct de vedere, doar se concentreaza pe greseala(uneori prostie sau infantilitate)

4) cei care considera ca aplicand o palma verbala, dau un sut inainte sau trezesc la realitate (in fond, pe lume nu e usor atunci cand gresesti..si usually, cei care nu te cunosc, te taxeaza rapid)

5) cei care desi s-au repetat cu o idee, observa ca le este ignorata..desi totusi e pertinenta...insa plangerile totodata curg continuu

 

1. Aici presupun ca se includ si cei care nu isi cunosc interlocutorul dar il eticheteaza imediat ce ii aud varsta, oricare ar fi problema expusa de el, pe principiul "oricum mintea ta e in formare si tot ce gandesti si simti e complet irelevant, deci hai sa-ti dau peste nas".

2. Mi-e greu sa cred ca exista prea multi. Natura umana, cred, a fost aceeasi dintotdeauna, numai ca tinerii se manifesta altfel astazi fiindca lumea s-a schimbat enorm. Deci presupun ca s-au lovit de aceste lucruri, chiar daca nu le-au exprimat pentru ca atunci nu li se permitea, dar au memorie scurta.

3.Da, se poate, mai ales intr-o stare destul de proasta in care nu le arde sa aiba rabdare sau sa fie empatici. Dar atunci cu siguranta constientizeaza asta mai tarziu si nu repeta acest comportament zi de zi.

4.Da, e drept, dar rabdare cu astia nu am eu. Pentru ca ar trebui sa isi dea seama ca din palma in palma se inraieste omul si isi construieste un zid defensiv, iar de aici tot felul de probleme care il vor afecta mai tarziu. Nu cred ca o vorba buna i-ar costa ceva, sau macar o retinere in a comenta o situatie, daca tot ce pot face e sa jigneasca. De asta cresc atatia cu impresia ca lumea e plina de jivine care abia asteapta sa-si infiga dintii in carne proaspata. La o adica asa si e, dar i se poate spune omului cu frumosul, fara sa-l jignesti - la randul lui poate va fi defensiv cu persoane care nu merita asta, si uite cum se adanceste prapastia.

5.E posibil si asta, dar tot nu le da dreptul sa generalizeze.

 

Dar, hai sa fim cinstiti si sa analizam putin si cealalta parte a problemei...insa, chiar minimum de respect e zic ca ar trebui sa se mentina in ambele tabere.

 

Asa e, lipsa de respect exista de ambele parti. Insa se uita un lucru - lipsa (manifestata) de respect a tinerilor e ceva destul de nou, pe cand injosirea lor dureaza de cand lumea si pamantul. Ei se manifesta acum pentru ca au posibilitatea; (inainte, si chiar si acum uneori, desi e ilegal, fiind rupti in bataie la primul comentariu). Cei "intelepti" nu i-au respectat niciodata, si atitudinea lor nu e o reactie la cea de acum a tinerilor, ci e aceeasi dintotdeauna. Eu zic ca una din parti are ceva mai multe pacate de spalat, la figurat, fireste, si nu se poate astepta la un respect pe care uneori face tot posibilul sa il piarda. Ce observ eu e lipsa de empatie si de apropiere sufleteasca.

 

Tinerii din ziua de azi au pretentia reala de a fi tratati ca niste persoane mature.

 

Ar fi interesant sa putem dezbate conceptul de persoana matura. Persoana matura in buletin e si ala de 45 de ani care se urca beat crita la volan si adoarme in trafic, si ala care se pisa pe strada, si ala care-si bate nevasta si copiii... Maturitatea ar trebui sa tina de responsabilitate si de cumpatare - si totusi...

 

Or daca tinerii s-ar etala aici pe forum ca niste tineri si nu maturi (recunosc ca intervine aici si inconstienta)..nu ar mai aparea discrepanta 'pretentie de adult - copil' in acelasi pachet..si astfel nici indignarea unora nu ar mai da pe din afara.

 

Eu am observat destui care nu se etaleaza ca "oameni maturi", orice ar insemna si asta, ci sunt foarte deschisi si apeleaza la sfaturile altora tocmai datorita faptului ca altii au o experienta mai bogata. Si sunt efectiv scuipati in ochi, fara sa faca ceva pentru a merita acest tratament.

 

Parerea mea e ca ajungi la rezultat mai usor cu frumosul, decat cu ironiile si aroganta...

 

Evident. Dar pentru unii e mult prea greu sa nu strecoare si cate-o intepatura. Nu stiu de ce le e atat de greu sa-l priveasca pe celalalt ca pe un om, cu gandurile si trairile lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×