Sari la conținut
Forum Roportal
deea_s

Nevoia mea de filozofie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Filozofia nu este o stiinta,ci un domeniu de reflectie.

 

Avem nevoie de filozofie?Ne ajuta la ceva sau dimpotriva?("Cu cat gandesc mai mult cu atat ma intreb daca-mi foloseste la ceva"-Platon)

 

Eu cred ca da.Inca de mic copil,omul simte nevoia de filozofie deoarece incepe sa-si puna intrebari existentiale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La cate intrebari existentiale mi-am pus in ultima vreme, cred si eu ca am nevoie de filozofie...viata mea este o intreaga filozofie... :-))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E ceva normal sa cautam raspunsuri.Ne place sa ne complicam existenta de cele mai multe ori si ne-ar placea sa stim tot.Ne alimentam cu informatii.

Sunt de parere ca daca ai vointa si ambitie vei fi capabil sa duci pana la capat majoritatea planurilor tale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca toti filosofam, poate fara sa stim asta; si ciobanul din varful muntelui dace asta, fara sa stie cum se numeste.. :-

Avem nevoie de filosofie, avand in vedere ca noi ne petrecem 24/24 cu noi insine, pt a nu ne plitctisi tre` sa facem ceva , nu ? :P)

 

mie, personal, imi place foarte mult filosofia, e.. e un fel de aer pe care`l respiram. nu prea ne dam noi seama de el ...insa e mereu cu noi :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare dintre noi filozofeaza la nivelul de cultura si educatie la care se afla. Cred ca asta este unul din elementele care il fac pe om sa tinda la desavarsire..... sa priveasca dincolo de limitele impuse de plapabil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Filozofia - un drum cu multe trasee, ducand de la nicaieri catre nimic- A. Bierce."

 

"A filozofa inseamna a incerca sa raspunzi cu mijloace supermature la intrebari pe care si le pun copiii - L. Blaga"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Filozofia nu este o stiinta,ci un domeniu de reflectie.

 

Avem nevoie de filozofie?Ne ajuta la ceva sau dimpotriva?("Cu cat gandesc mai mult cu atat ma intreb daca-mi foloseste la ceva"-Platon)

 

Eu cred ca da.Inca de mic copil,omul simte nevoia de filozofie deoarece incepe sa-si puna intrebari existentiale.

 

Da, omul isi pune multe intrebari incercand sa raspunda la ele cu ajutorul logicii... Insa la nici una nu poate raspunde, si atunci apeleaza la filozofie, care si ea este o gandire a omului si care la fel nu are nici un raspuns,

Da, e interesanta filozofia si uneori trebuincioasa, insa pe cat e de interesanta, pe atit e de inselatoare.

Unii incearca sa gaseasca intelepciunea in filozofie, altii in alt ceva, insa totusi sa nu uitam de Dumnzeu, caci de fapt in El putem gasi acea Intelepciune.

 

(Isaia 33. 6. 1 Timotei 4.8.) Proverbele lui Solomon.

"7. Frica Domnului este inceputul stiintei..."

"2.6. Caci Domnul da intelepciune; din gura Lui iese cunostinta si pricepere..."

"3.5. Increde-te in Domnul din toata inima ta si nu te bizui pe intelepciunea ta..."

 

Foarte frumos spus. "nu te bizui pe intelepciunea ta."

De aici scoateti si voi concluzii corecte........ :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca filosofia moderna este prea adesea o joaca de cuvinte, pentru ca majoritatea oamenilor de azi au reprezentari fade, incapabile sa patrunda in realitate. In alte timpuri nu era asa, ideile produceau adevarate "moduri de viata", ceea ce e foarte greu de atins in prezent.

 

Filosofia a influentat foarte puternic felul in care s-a dezvoltat stiinta si deci intreaga viata sociala moderna. Atat ea, cat si crestinismul oficial, au condus la nasterea tendintei stiintific-materialiste actuale. Sigur ca nici stiintei si nici Bisericii nu le va fi pe plac sa recunoasca asta. Totusi anumite idei introduse in evolutia omenirii la un moment dat, pot avea efectele cele mai puternice in istorie. Incercati de exemplu sa vedeti cat a influentat gandirea lui Francis Bacon posterioritatea... s-ar putea sa ramaneti uimiti.

 

Da, filosofia e necesara, e nevoie de ea, dar nu trebuie inteleasa ca simpla speculatie sau ca dat cu parerea in mod erudit... ci ca mijloc de a pune ordine in viata si in realitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca filosofia moderna este prea adesea o joaca de cuvinte, pentru ca majoritatea oamenilor de azi au reprezentari fade, incapabile sa patrunda in realitate. In alte timpuri nu era asa, ideile produceau adevarate "moduri de viata", ceea ce e foarte greu de atins in prezent.

 

Filosofia a influentat foarte puternic felul in care s-a dezvoltat stiinta si deci intreaga viata sociala moderna. Atat ea, cat si crestinismul oficial, au condus la nasterea tendintei stiintific-materialiste actuale. Sigur ca nici stiintei si nici Bisericii nu le va fi pe plac sa recunoasca asta. Totusi anumite idei introduse in evolutia omenirii la un moment dat, pot avea efectele cele mai puternice in istorie. Incercati de exemplu sa vedeti cat a influentat gandirea lui Francis Bacon posterioritatea... s-ar putea sa ramaneti uimiti.

 

Da, filosofia e necesara, e nevoie de ea, dar nu trebuie inteleasa ca simpla speculatie sau ca dat cu parerea in mod erudit... ci ca mijloc de a pune ordine in viata si in realitate.

parc'ai cita din Marx, scumpul meu domn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×