Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

As vrea in viitor sa dau la UNATC [Actorie] dar mi-e teama ca in Romania actoria nu este prea bine platita si nu prea se poate face un viitor bun din meseria asta. :beee:

Puteti sa-mi dati cateva exemple de facultati si cu cateva amanunte despre ele?

Un amanunt: sunt la liceu la profil turism, adica din clasa 11a nu se mai fac materii chimie/fizica/biologie. Deci, facultatile sa nu aiba legatura cu aceste materii.

Va rog, orice parere conteaza! Multumesc mult! :spiteful:

Editat de Bi.ZZ.u

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De UNATC nu stiu ce sa zic. In Romania exista cateva studio-uri unde te poti angaja si salariile sunt bune. Problema e ca locurile sunt putine si trebuie sa fi foarte talentat ca sa intrii acolo.

 

Cat despre liceu, el nu are nici o legatura cu facultatea la care mergi. Indiferent la ce liceu esti, poti merge la orice facultate si sa o termini cu note foarte bune. Si eu am terminat un liceu cu profil de turism si m-am dus la o facultate care nu are nici o legatura cu acest profil.

 

Important e sa iti pui tu o intrebare. Ce vrei sa fi dupa ce termini facultatea? Actor? Medic? Psiholog? Judecator? Avocat? Profesor? Politist? Economist? Jurnalist? Pilot? Inginer? etc. Si avand in vedere ca esti doar in clasa a 11-a, ai tot timpul sa te gandesti la intrebarea asta. Important e sa alegi o facultate care in momentul in care o termini sa poti sa iti incepi o cariera in domeniul respectiv. Si sa eviti sa mergi la facultati gen "studii europene" sau alte sectii de genul pe care atunci cand le termini ajungi vanzator sau la cules de capsuni prin Italia.

Editat de Dingo25

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De UNATC nu stiu ce sa zic. In Romania exista cateva studio-uri unde te poti angaja si salariile sunt bune. Problema e ca locurile sunt putine si trebuie sa fi foarte talentat ca sa intrii acolo.

 

Cat despre liceu, el nu are nici o legatura cu facultatea la care mergi. Indiferent la ce liceu esti, poti merge la orice facultate si sa o termini cu note foarte bune. Si eu am terminat un liceu cu profil de turism si m-am dus la o facultate care nu are nici o legatura cu acest profil.

 

Important e sa iti pui tu o intrebare. Ce vrei sa fi dupa ce termini facultatea? Actor? Medic? Psiholog? Judecator? Avocat? Profesor? Politist? Economist? Jurnalist? Pilot? Inginer? etc. Si avand in vedere ca esti doar in clasa a 11-a, ai tot timpul sa te gandesti la intrebarea asta. Important e sa alegi o facultate care in momentul in care o termini sa poti sa iti incepi o cariera in domeniul respectiv. Si sa eviti sa mergi la facultati gen "studii europene" sau alte sectii de genul pe care atunci cand le termini ajungi vanzator sau la cules de capsuni prin Italia.

 

 

Pai de asta mi-e teama...eu ma declar pasionata si multi imi apreciaza talentul...dar nu stiu cat de ridicat e talentul meu la nivel de profesie, la nivelul actorilor.

La liceu, ma refer ca nu pot da la o facultate care are la admitere materiile pe care eu nu le mai fac.doar daca fac meditatii si ma pregatesc din timp.fapt ce nu prea imi permit [nc ca bani, nc ca timp] . De exemplu, daca as da la stomatologie sau medicina generala, treb. sa stiu biologie de 11 si a 12a.

Ma mai gandeam la fac. de jurnalism sau de ce nu conservator.

Oricum, ma declar foarte confuza si deloc decisa ce vreau sa fac. daia v-am cerut si parerile. si oricum timpul se scurge, si odata si-odata tot treb sa aleg ceva definitiv, si totodata interesant.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Conservatorul e bine de evitat. In schimb jurnalismul e interesant, numai ca iti trebuie talent si acolo.

 

Daca ma intrebi de cea mai profitabila facultate, acea e cea de programator, unde in Bucuresti unul amator ia undeva la 800 de euro pe luna. Si unul cu experienta ia cateva mii de euro. Dar aici trebuie sa iti mearga bine capul.

Sau daca esti o persoana sigura pe tine si iti place riscul, atunci o alta facultate buna e Administrarea Afacerilor.

 

Oricum, eu degeaba iti dau sfaturi, ca numai tu poti sa hotarasti unde mergi. Intereseaza-te de fiecare facultate in parte inainte sa iei o decizie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca @Bi.ZZ.u mai urmareste acest topic, dar raspund in caz ca o sa mai intre. Si eu am terminat liceul economic, profil turism, nu am facut biologie, chimie, fizica, si m-am dus la Facultatea de Economie si Administrarea Afacerilor din Iasi. Facultatea este destul de usoara,doar daca iti place sa inveti. Tin sa mentionez ca aici nu se da examen de admitere, se intra doar pe baza de dosar.

Daca iti doresti foarte mult sa dai la actorie, incearca.

Bafta :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut...nu am deschis un topic nou dar as avea si eu o intrebare. Momentan sunt la liceu la profilul Tehnician in Administratie Publica.Pot sa zic ca am cam dat-o in bara pentru ca nu ma reprezinta deloc deoarece sunt o persoana cu inclinatii artistice,As vrea sa stiu daca pe viitor pot alege ce facultate doresc cum ar fi actoria. Sa zicem si turism, limbi etc.

Dar ma framanta faptul ca la profilul la care sunt nu prea fac arte(muzica si desen) adica nu fac deloc...Sunt incarcat de materii de economie. Si nu, repet, nu vreau sa urmez nimic din ce are legatura cu profilul actual. Nu ma intrebati cum am ajuns aici, e o ironie a sortii. Oricum, viata e doar una si vreau sa o traiesc asa cum vreau Multumesc anticipat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Conservatorul e bine de evitat. In schimb jurnalismul e interesant, numai ca iti trebuie talent si acolo.

 

Daca ma intrebi de cea mai profitabila facultate, acea e cea de programator, unde in Bucuresti unul amator ia undeva la 800 de euro pe luna. Si unul cu experienta ia cateva mii de euro. Dar aici trebuie sa iti mearga bine capul.

Sau daca esti o persoana sigura pe tine si iti place riscul, atunci o alta facultate buna e Administrarea Afacerilor.

 

Oricum, eu degeaba iti dau sfaturi, ca numai tu poti sa hotarasti unde mergi. Intereseaza-te de fiecare facultate in parte inainte sa iei o decizie.

 

Dingo, vin şi eu cu o

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×