Sari la conținut
Forum Roportal
soimos1

Pe agenda zilei. Evenimente interne.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

4 hours ago, warmonger2020 said:

Ce mizerie propag omule?

Tu ai votat ILIESCU!

Intelegi?

AI VOTAT ILIESCU! 

 

E ca si cum ai vota cu Ceausescu, Stalin sau Mao .  Si te intrebi apoi ce am eu cu tine. 

Pai uite ce am: urasc comunistii!  

Ii urasc pentru toate mizeriile si crimele pe care le-au facut. 

Sa-i votezi mi se pare de-a dreptul criminal. 

 

Propagi mizerii la adresa mea, omule, pe un forum, fără să știi nimic despre mine și fără să ții cont de starea de fapt. 

Nu numai tu urăști comunismul. Eu poate urăsc comunismul mai mult decât tine, însă nu fac un caz din asta. Tu ești tânăr, probabil ești mai tânăr decât fi-mea, așa că știi foarte puține lucruri despre acea vreme și numai din cărți și auzite. Eu le-am trăit în tinerețe pe propria-mi piele. N-am fost membru de partid, pentru că aveam rude în străinătate, deci nicio treabaă cu comunismul. Mai mult, bunicul a fost băgat la „chiaburi”, confiscat teren și alte repercusiuni, iar tatăl meu dat în afară din serviciu din cauză de rudenie cu bunicul. La un examen la facultate, am fost oprit, legitimat și interogat, așa, ca intimidare. Și multe altele. 

De când am avut drept de vot, am votat mereu cu candidații liberali. la fel în alegerile din 2000, însă după ce în primul tur votasem cu candidatul liberal, în turul doi n-am avut opțiunea decât să votez cu unul din cei doi comuniști, recte Iliescu sau Vadim. Decât cu comunistul vadim, care mai era și nebun pe deasupra, fiind deja recunoscut ca extremist și xenofob și care ne-ar fi izolat probabil ca țară, am considerat că dintre două rele, mai bine Iliescu, care oricum era la ultimul mandat și avea să fie debarcat curând. Asta a fost situația de atunci.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

@Enki

Pai subiectul e foarte, foarte sensibil sub aspect electoral. Politicienii noștri nu sunt în stare sa își asume o decizie radicala. Dacă asta se poate numi radicala de vreme ce în multe tari a fost luata. 

La noi nu se va lua, de frica electorala. 

Editat de Rodica`
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exact. Psd-isti nu vor, din motiv electoral, aripa orban nu vrea din motive de opozitie cu aripa citu, dupa parerea mea. Sau pur si simplu ca e idiot Orban. Aripa Citu a zis da la certificatul verde, ca oricum sunt atat de jos ca n-are ce sa ii mai scada mai jos de atat electoral.

Aproape 600 de morti de covid azi, si astia tot o lalaie cu certificatul. Si la ce tara si alegatori avem, se vede treaba ca nu mortii de covid trag partidele in jos, ci certificatul verde. Ca daca i-ar blama cineva pentru toti mortii pe care ii au pe constiinta zilnic din cauza neintroducerii certificatului, l-ar vota si azi.

 

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
6 minutes ago, Enki said:

L-am vazut ieri pe Orban in emisiune la digi, vorbind despre certificatul verde.

E idiot.

Dar nu mai idiot decât Cîțu. Oricum, Orban e frustrat din cauza luptelor interne și liberalii s-au rupt în două. Câștigător? Ghici cine? 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vriies, vorbeam strict din perspectiva atitudinii lui fata de certificatul verde. L-am ascultat ieri vorbind. E la fel de idiot in aceasta privinta ca ultimul conspirationist de pe facebook. Doar ca e vaccinat.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Enki, am înțeles ce spui. Asta e opinia ta. Te rog să mă înțelegi că la rândul meu am ajuns la concluzia că nu mai pot să-i categorizez instant pe toți ca fiind ori idioți ori deștepți. 

După părerea mea, Orban nu e idiot. Ah, că face greșeli? Asta e altceva. Și e bine când aceste greșeli sunt puse în evidență.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Desigur. Tu nu poti sa il categorisesti in vreun fel. 

Orban e cu 10 clase peste Citu in cele mai multe privințe. In ceea ce priveste opinia lui despre certificatul verde este insa un idiot. Si e unul (alaturi de sustinatorii lui din pnl, si alaturi de psd si aur) din cei din cauza carora la ora asta nu avem certificat verde implementat.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 02.11.2021 la 11:13, Vriies a spus:

Propagi mizerii la adresa mea, omule, pe un forum, fără să știi nimic despre mine și fără să ții cont de starea de fapt. 

Nu numai tu urăști comunismul. Eu poate urăsc comunismul mai mult decât tine, însă nu fac un caz din asta. Tu ești tânăr, probabil ești mai tânăr decât fi-mea, așa că știi foarte puține lucruri despre acea vreme și numai din cărți și auzite. Eu le-am trăit în tinerețe pe propria-mi piele. N-am fost membru de partid, pentru că aveam rude în străinătate, deci nicio treabaă cu comunismul. Mai mult, bunicul a fost băgat la „chiaburi”, confiscat teren și alte repercusiuni, iar tatăl meu dat în afară din serviciu din cauză de rudenie cu bunicul. La un examen la facultate, am fost oprit, legitimat și interogat, așa, ca intimidare. Și multe altele. 

De când am avut drept de vot, am votat mereu cu candidații liberali. la fel în alegerile din 2000, însă după ce în primul tur votasem cu candidatul liberal, în turul doi n-am avut opțiunea decât să votez cu unul din cei doi comuniști, recte Iliescu sau Vadim. Decât cu comunistul vadim, care mai era și nebun pe deasupra, fiind deja recunoscut ca extremist și xenofob și care ne-ar fi izolat probabil ca țară, am considerat că dintre două rele, mai bine Iliescu, care oricum era la ultimul mandat și avea să fie debarcat curând. Asta a fost situația de atunci.

1. Oh, vai , dar cine esti tu de te dai mare pe aici ? Vreo celebritate, un securist, un politician, vreun descendent al familiei regale, vreun mason  ?  "Hei lume, propag mizerii la adresa unui anonim pe nume Vriies!  " pe un forum pustiu.   :lol2:

2. Eu pot sa-ti arat ca urasc comunismul prin simplul fapt ca n-am votat niciodata cu    Iliescu, cu unul care a ordonat uciderea multor oameni nevinovati la revolutie si MINERIADE

TU AI VOTAT CU ACEST COMUNIST SI TREBUIE SA-TI ASUMI DECIZIA CARE A RUINAT ACEASTA TARA PENTRU TOTDEAUNA! Pe bune, sa votezi Iliescu in 2000 dupa ce a mai fost presedinte doua mandate...patetic e putin spus.   

3. Singurele tale optiuni decente in turul 2 , anul 2000,  erau urmatoarele:

-anulat votul

-votat Vadim  care macar era un comunist de  dreapta  si care n-a comis nicio crima si n-a omorat vreodata un om

-absentai de la vot si lasai situatia sa deruleze de la sine  

-emigrai....si aveai parte de un respect considerabil mai mare din partea mea fiindca nu mi-ai f**ut viitorul alegandu-l pe Iliescu pentru a treia oara si punandu-l pe Nastase premier care  ne-a transformat definitiv tara intr-o oligarhie in anii  2000-2004. 

Sau si mai bine, tu si cu liberalii tai trebuia sa va fi mobilizat mai bine si sa fi votat cu Isarescu de la CDR , Petre Roman de la PDL sau Stolojan de la PNL in turul 1 si    sa ajunga in turul 2 unul din ei.

Ma intreb oare de ce au ajuns Vadim cu Iliescu in turul 2?  

 

 

 

Editat de warmonger2020

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu Vadim cred ca aveam mai multe spitale, infrastructura mai dezvoltata, scoli mai modernizate , justitie mai  transparenta si mai putina coruptie. 

Nu facea el toate astea, dar ar fi dat un imbold.  

 

La fel si in 1990 daca alegerile erau castigate de  Ratiu sau  Campeanu. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care nu știu care a fost situația cu privire la alegerile din 2000, dau aici Raportul OSCE cu privire la ALEGERILE PREZIDENŢIALE ŞI PARLAMENTARE din 2000.

https://www.osce.org/files/f/documents/e/b/16256.pdf

Se specifică în mod clar în acel raport o serie de fapte:

Tudor a susţinut o serie de conferinţe de presă care au fost reflectate la tv. Cel puţin la Pro TV, criticile sale aspre la adresa media şi dispreţul faţă de ziarişti a devenit un punct central, reluat de ziare şi posturile radio şi tv din ţară.

În plus, limbajul folosit de candidatul şi membrii partidului său a atras atenţia cu privire la sentimente antiminoritare şi la intenţiile sale referitoare la arestări în masă, procese publice şi confiscarea proprietăţii.

Efectiv, toate ziarele importante s-au angajat puternic într-o campanie negativă împotriva liderului PRM.

Majoritatea partidelor importante şi mulţi candidaţi care nu au reuşit să intre în turul doi şi-au chemat susţinătorii, fie în mod direct sau indirect, să voteze pentru Ion Iliescu şi împotriva lui Corneliu Vadim Tudor.”

Deci asta a fost realitatea de atunci. De reținut următoarele fapte:

1. Toate ziarele importante de atunci, exceptând bineînțeles România Mare, s-au angajat atunci într-o campanie negativă împotriva lui Vadim Tudor.

2. Toate partidele importante de atunci (și candidații lor care nu au reușit să intre în turul doi) și-au chemat susținătorii să voteze pentru Iliescu și împotriva lui Vadim Tudor.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×