Sari la conținut
Forum Roportal
mau77mau

Herta M

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

S-o lasam mai moale. Doamna s-a format in Germania si acolo s-a si dezvoltat ca scriitor de premiu Nobel. Asta e un aspect. Iar altul e ca premiul asta devine o chestie politica cu fiecare an ce trece. Cel putin cel pentru pace, literatura, astea. :o:

 

S-o felicitam, totusi. O deosebita realizare personala. :pardon:

 

 

 

Olga, iti uram succes. Primele randuri sunt bune dar iti trebuie mai multa ura :>

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
S-o lasam mai moale. Doamna s-a format in Germania si acolo s-a si dezvoltat ca scriitor de premiu Nobel. Asta e un aspect. Iar altul e ca premiul asta devine o chestie politica cu fiecare an ce trece. Cel putin cel pentru pace, literatura, astea. :lol:

 

S-o felicitam, totusi. O deosebita realizare personala. :>

 

 

 

Olga, iti uram succes. Primele randuri sunt bune dar iti trebuie mai multa ura :cry:

 

:pardon:

 

Vorbesti - ( ca de obicei ? ) - prostii !!!! :o:

 

Doamna e emigrat in Germania la adolescentina varsta de 34 de anisori !!!

Daca nu era formata pana atunci in trista Romanie unde s-a nascut , atunci nu mai stiu CAND se formeaza o persoana !

 

Merita respectul nostru si mai putina invidie !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:>

 

Vorbesti - ( ca de obicei ? ) - prostii !!!! :lol:

 

Da intr-adevar tanti asta a plecat in 87 in Germania, ea fiind nascuta in 53...

Dar ca de obicei tu vorbesti urat...esti frustrat cumva? :pardon::o:

Du-te si bea o bere mai bine ca premiul Nobel nu-l mai iei si nici vreo gagica n-o sa gasesti sa i-o tragi! :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

initial m-am gandit sa nu-ti raspund pentru ca replica ta o consider jignitoare. dar am zis ca meriti o explicatie suplimentara.

 

m-am referit la faptul ca oricat ne-am mandri noi cu acest premiu al doamnei, nu suntem in pozitia de a o face prin simplu fapt ca doamna nu este romanca. este nascuta in Romania, adevarat, a trait drama acelor vremi, acum a primit un premiu prestigios pentru literatura sa care-si are originile in drama traita, DAR NU ESTE ROMANCA. asta e ideea pe care am exprimat-o asa cum am stiut. noi, ca popor nu avem nici o contributie la acest premiu, in opinia mea.

 

si faptul ca pe acet forum discutam probleme principiale e un fapt. nu tot ce citim aici ni se adreseaza sau se adreseaza unui user sau altul, asadar.

 

consider ca s-a afirmat ca scriitor in Germania. exprimarea mea a fost inexacta, recunosc. desi afirmarea implica si formarea....in fine. acolo a avut succes si acolo i s-au publicat creatiile importante. ca literatura ei isi are radacinile in experienta dramatica din Romania e un lucru diferit.

 

faptul ca apreciezi ca spun doar prostii iti da posibilitatea de a ignora tot ce scriu. dar nici un drept de a ma ataca.

 

:pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari!

Nu inteleg de ce lumea reactioneaza atat de puternic la cele spuse de scriitoare. Adevarul e ca multa lume din Ro se afla in pragul nebuniei din cauza conditiilor de trai. Cred sincer ca trebuie sa-i apreciem reusita si sa punem frumusel mana pe-o carte de-a ei si sa ne convingem de calitatile de scriitoare. Faptul ca e de origine romana nu a facut decat sa spele pentru cateva momente imaginea Romaniei.

Editat de Ampera

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am vazut aici ca s-a deschis acest topic si am deschis unul la literatura.

 

 

Copy din acel topic.

A fost decernat scriitoarei HERTA MULLER , nascuta la Nitchidorf (Timis) , timisoreanca pana la emigrarea in Germania in 1987 .

 

 

 

http://ro.wikipedia.org/wiki/Herta_M%C3%BCller

 

http://www.observatorcultural.ro/Citeste-m...es_details.html

 

 

http://ro.wikipedia.org/wiki/Herta_M%C3%BCller

 

 

Ma bucur enorm ca o banateanca , timisoreanca , romanca a castigat Premul Nobel ,chiar daca este cetatean german ea spune ca este de origine romana ,dupa cat a suferit ea in Romania ii inteleg punctul de vedere.

Poate pare deplasat daca va spun ca o cunosc , avem prieteni comuni si astazi atat la Tmisoara cat si in Germania , ea s-a format la Timisoara ,nu in Germania , acolo deja a ajuns cu idei clare , a ramas legata de Timisoara mai mult decat va imaginati .

 

 

 

 

italieni nu toti au fost draguti cand au comentat acest premiu.

 

http://vastano.blogautore.espresso.repubbl...obel-a-berlino/

Editat de tosca_5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

mda

ciudat ca in textul wikipedia sa gasesc greseli de ortografie si o exprimare ca la clasa 1 primara

si ... ma uitam pe lista distinctiilor obtinute de scriitoare pana la Nobel ca de la romanica a primit doar premiul criticii pt literatura ... sper sa nu aud oficiali si literati care sa se bata cu pumnul in piept si sa afiseze vreo mandrie patriotica ... ar fi jenant

 

Ma bucur enorm ca o banateanca , timisoreanca , romanca a castigat Premul Nobel ,chiar daca este cetatean german ea spune ca este de origine romana ,dupa cat a suferit ea in Romania ii inteleg punctul de vedere.

Poate pare deplasat daca va spun ca o cunosc , avem prieteni comuni si astazi atat la Tmisoara cat si in Germania , ea s-a format la Timisoara ,nu in Germania , acolo deja a ajuns cu idei clare , a ramas legata de Timisoara mai mult decat va imaginati .

 

eu ma bucur in primul rand ca e femeie si ca a primit o distinctie atat de importanta ... si incerc sa nu comentez criteriile politice care stau in spatele oricarui nobel ... sa amintesc de obama ? :cry:

si ma bucur ca sunt mari sanse ca aceasta distinctie obtinuta de ea poate indeamna noua generatie sa puna mana pe cartile ei (recunosc ca eu nu am facut-o pana acum asa ca vorbesc mai mult pentru mine) si poate afla mai multe despre oaroarea care s-a numit comunism daca pana acum literatura scrisa si publicata si recompensata nu a facut-o

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×