Sari la conținut
Forum Roportal
Lucrari10 188330

Chopper, da sau nu?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Depinde. Se vede fain dinafara, da' e greu, mai ales in Romania.

Avantaje:

(din experienta mea)

- aspect impresionant

- garda joasa la sol (cazi mai rar :good: )

- pozitie relaxanta (picioarele orientate inspre inainte)

- motor mai fiabil (spre deosebire de sporturi, care merg si cu 12-13000 de turatii pe minut, chopper-ul merge de obicei cu 3500-4500, ceea ce reduce gradul de uzura)

- transmisia pe curea sau pe cardan, net superioara celei pe lant (nu necesita intretinere, de exemplu la transmisia pe lant trebuie sa ungi lantul cam la 2-300 km, pentru a preveni uzura rapida)

- ideal pe vreme frumoasa, drumuri lungi, fara graba

Dezavantaje:

(tot din experienta mea :o: )

- ghidonul larg nu-ti permite sa te strecori in trafic la fel ca un touring, sau un sport

- disconfort la viteza de peste 100 km/ora (primesti vantul in piept, esti ca o panza de corabie, iar parbrizul, chiar daca deviaza curentii de aer, creeaza niste turbulente de-ti vajaie capul)

- pericol mare in caz de uzura a cauciucului-fata, poti derapa atat de usor, incat nici nu-ti dai seama cand iti aduni dintii de pe asfalt

-la drumuri lungi apar dureri cervicale si lombare, din cauza pozitiei ridicate a mainilor; e destul de nasol pana te obisnuiesti

 

Pana la urma, totul tine de felul tau de a fi, de personalitatea ta. Din punctul meu de vedere, orice motocicleta e buna, fie ca e chopper, touring, custom, sport, offroad sau cruiser. Motocicleta este simbolul libertatii. Din pacate, este si simbolul mortii, aproape in aceeasi masura, asa ca trebuie sa stii foarte bine ce faci cand te sui pe motocicleta. Tre' sa casti bine ochii :spiteful:

 

Succes si asfalt uscat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chestie de gust. Cui ii place, isi ia chopper dincolo de orice alte considerente. Eu ma uit dupa un soft enduro sau un naked. Dar are acum un coleg un Harley superb de vanzare si ieftin - ce naiba sa zic, ti-e imposibil sa n-o doresti. Ma opreste doar gandul ca as da-o iute de pamant. Sau ea pe mine. Mno, intelegi tu. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chestie de gust. Cui ii place, isi ia chopper dincolo de orice alte considerente. Eu ma uit dupa un soft enduro sau un naked. Dar are acum un coleg un Harley superb de vanzare si ieftin - ce naiba sa zic, ti-e imposibil sa n-o doresti. Ma opreste doar gandul ca as da-o iute de pamant. Sau ea pe mine. Mno, intelegi tu. :spiteful:

Atunci ia-ti enduro. Ala te roaga sa dai cu el de pamant. E dracu' gol.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×