Sari la conținut
Forum Roportal
lllucci

Soacre dificile

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

voua vi s-a intamplat sa se amestece in educatia copiilor vostri si sa va incalce hotararile in ceea ce ii priveste pe cei mici?si daca da,cum ati rezolvat conflictul?la noi de ex,a inceput sa se amestece din ce in ce mai tare.ne-am trezit cu o bicicleta cadou,pt copil,desi am avut o discutie puternica inainte in care i s-a explicat ca lucrurile importante i le luam noi,sau acar sa fim anuntati inainte(sa se consulte cu noi).nici pomeneala de asa ceva!imi e teama ca mai incolo ii va lua copilului tot ce nu vom fi noi de acord sa ii luam,ii va da bani si ii va distruge educatia,fara sa tina cont de nimeni.Asa a facut cu copii ei.Fratele sotului meu e o persoana foarte violenta si batjocoritoare ,in special cu femeile.pe sotul meu l-am temperat un pic,in privinta asta.cine a mai trecut prin asa ceva?ce sa fac sa minimizez influenta ei in educatia copilului?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

discuti cu sotul , si, impreuna cu ea

si refuzati darul...si pe urmatoarele, dar o faceti explicandu'i din ce motiv nu sinteti de acord...ii spuneti ca , la fel cu orice bunica isi are locul in viata copilului vostru, dar ca de educatia acestui copil voi raspundeti

 

nu era soacra...dar au fost altii la noi

 

sa va bucurati de prunc :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
discuti cu sotul , si, impreuna cu ea

si refuzati darul...si pe urmatoarele, dar o faceti explicandu'i din ce motiv nu sinteti de acord...ii spuneti ca , la fel cu orice bunica isi are locul in viata copilului vostru, dar ca de educatia acestui copil voi raspundeti

 

nu era soacra...dar au fost altii la noi

 

sa va bucurati de prunc :)

pai stai sa vezi!inainte de bicicleta,a fost un premergator!desi am stabilit ca sa nu ii ia asa ceva,ne-a sunat sa spuna ca l-a cumparat.premergatorul l-am refuzat;ba chiar ne-am certat atunci!si acum e la ea acasa.cu bicicleta,ne-am tretzit insa cu ea pachet ,acasa.in situatia asta ce mai poti face??a chletuit o gramada de bani.sa o arunc?dar nici mie nu imi convine situatia asta.de aici vor incepe incalcari din ce in ce mai mari,ale ordinii familiei noastre!sotul meu i-a spus ca data viitoare i le trimite inapoi.dar nu mi s-a parut foarte convingator.si am o presimitre ca lucrurile vor merge din ce in ce mai rau,in privinta asta.de aceea intrebam,in situatia data(soacra care face numai ce vrea ea),cum pot minimaliza influenta negativa asupra copilului,pe viitor.sa nu fiu inteleasa gresit!oricand,ii poate lua o jucarie sau o hainuta.dar ea se va intinde asupra hotararilor noastre importante,nu se va multumi cu locul ei!si eu,care nici mamei mele nu ii permit sa se amestece in lucrurile importante legate de famila nostra,sunt in pana de idei!ce e de facut in situatia asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cum pot minimaliza influenta negativa asupra copilului,pe viitor.

 

Glumesti, nu-i asa??? mai gandeste-te la termenul influenta negativa!!!! de la o bunica .... :)((((

Eu te-as trimite pe tine la un seminar de atitudine si schimbare de temperament.

Tot va aud pe aici ca sinteti importiva bunicilor ... bla, bla, bla, dar ce metode educatative ai tu pentru copil?

Ca interzici una-alta de la copil, nu-l faci mai bun sau nu-l croiesti dupa tiparul tau imaginar desi crezi ca prin severitate o sa-l pui la punct. Niciodata!!! Si tu cand voiai sa-i cumperi premargatorul??? in loc de masina, la 16 ani!!!!!!

A observat bunica ca tu te gandesti cam incet si te ajuta sa nu te stresezi cu bugetarea!!! ... atit e totul si in loc sa-i multumesti, mai vii cu planuri ... contra unei femei care lupta si cu avansarea anilor ... ce chestii aud ...

Cumpara-i un buchet de flori, mergeti la o cafea sau la cumparaturi intr-o zi si trateaz-o ca o mama, cu dragoste si iubire.

Viitorul o faci/creezi tu, incepind de azi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Calul de dar nu se cauta la dinti...chiar daca vine din partea soacrei.Puneti cadourile nepotrivite (!!!) in debara,pod,sopron si le scoateti de acolo cand considerati momentul potrivit.Eu asa procedez si nu se supara nimeni.:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
voua vi s-a intamplat sa se amestece in educatia copiilor vostri si sa va incalce hotararile in ceea ce ii priveste pe cei mici?si daca da,cum ati rezolvat conflictul?la noi de ex,a inceput sa se amestece din ce in ce mai tare.ne-am trezit cu o bicicleta cadou,pt copil,desi am avut o discutie puternica inainte in care i s-a explicat ca lucrurile importante i le luam noi,sau acar sa fim anuntati inainte(sa se consulte cu noi).nici pomeneala de asa ceva!imi e teama ca mai incolo ii va lua copilului tot ce nu vom fi noi de acord sa ii luam,ii va da bani si ii va distruge educatia,fara sa tina cont de nimeni.Asa a facut cu copii ei.Fratele sotului meu e o persoana foarte violenta si batjocoritoare ,in special cu femeile.pe sotul meu l-am temperat un pic,in privinta asta.cine a mai trecut prin asa ceva?ce sa fac sa minimizez influenta ei in educatia copilului?

 

Locuiesti impreuna cu socrii ? Daca da inseamna ca ai si niste avantaje , posibil sa nu-ti duci copilul la cresa/ camin sau sa ai cu cine sa-l lasi in siguranta atunci cind vrei sa iesi undeva . Intr-un fel sau altul totul se plateste . Daca nu locuiti impreuna atunci se poate rezolva mai usor : multumesti si pui deoparte darul pina cind consideri ca e cazul sa-l folosesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
a chletuit o gramada de bani.sa o arunc?dar nici mie nu imi convine situatia asta.de aici vor incepe incalcari din ce in ce mai mari,ale ordinii familiei noastre!

...cum pot minimaliza influenta negativa asupra copilului,pe viitor.sa nu fiu inteleasa gresit!

 

puteti sa discutati cu ea sa-i spuneti ca apreciati gestul pe care il face de a aduce bucurie copilului vostru

apoi puteti sa-i spuneti ca urmatorul cadou a fi in noiembrie sau de sarbatori, v-ati propus sa-i luati schiuri(dau si eu un exemplu) si daca doreste, sa contribuie si ea cu bani, daca nu, sa nu-i ia altceva. Spuneti-i ca vreti sa alegeti voi de la magazin obiectele, de aceea e mai bine sa va dea voua banii cand doreste sa-i ia ceva copilului, chestii din astea

in alta ordine de idei daca sare in sus cu bani, de ce nu deschideti un cont pt copil si sa-i vireze bani cand doreste? multi buncii procedeaza asa

eu zic ca nu-i poti interzice sa-i faca cadouri copilului si nici n-are rost dar trebuie s-o faceti sa asculte de voi, sa va respecte deciziile

cu cearta nu se poate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa a facut cu copii ei.Fratele sotului meu e o persoana foarte violenta si batjocoritoare ,in special cu femeile.pe sotul meu l-am temperat un pic,in privinta asta.cine a mai trecut prin asa ceva?ce sa fac sa minimizez influenta ei in educatia copilului?

 

 

Editat de teasa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Calul de dar nu se cauta la dinti...chiar daca vine din partea soacrei.Puneti cadourile nepotrivite (!!!) in debara,pod,sopron si le scoateti de acolo cand considerati momentul potrivit.Eu asa procedez si nu se supara nimeni.:)

 

singurul lucru pe care i l-am cerut e sa fim consultati,inainte de orice.asa consider normal si potrivi.deci treaba e discutata.copilul e mic,acum.lucrurile pot fi asezate in debara fara probleme.dar cand va creste si cand va cere "avion",cu care din motivele nostre personale nu am fi de acord,unde l-am mai ascunde?

 

Glumesti, nu-i asa??? mai gandeste-te la termenul influenta negativa!!!! de la o bunica .... :)((((

Eu te-as trimite pe tine la un seminar de atitudine si schimbare de temperament.

Tot va aud pe aici ca sinteti importiva bunicilor ... bla, bla, bla, dar ce metode educatative ai tu pentru copil?

Ca interzici una-alta de la copil, nu-l faci mai bun sau nu-l croiesti dupa tiparul tau imaginar desi crezi ca prin severitate o sa-l pui la punct. Niciodata!!! Si tu cand voiai sa-i cumperi premargatorul??? in loc de masina, la 16 ani!!!!!!

A observat bunica ca tu te gandesti cam incet si te ajuta sa nu te stresezi cu bugetarea!!! ... atit e totul si in loc sa-i multumesti, mai vii cu planuri ... contra unei femei care lupta si cu avansarea anilor ... ce chestii aud ...

Cumpara-i un buchet de flori, mergeti la o cafea sau la cumparaturi intr-o zi si trateaz-o ca o mama, cu dragoste si iubire.

Viitorul o faci/creezi tu, incepind de azi.

"influenta negativa "poate veni si de la propriul parinte,nu stiai?

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, si tocmai din acest motiv am spus asta...fiindca acel cadou incalca, cel putin din punctul tau de vedere, discutia avuta- poate, daca nu ati facut'o, era bine daca puneati o limita- de la care 'in sus' , sa fie obiecte importante

 

sint parinte, si ma consider responsabil de modul in care imi cresc pruncii; ei bine, tocmai aceasta responsabilitate imi da dreptul de a hotari drumul pe care ii duc, si de vine unul, oricat de bine intentionat posibil, spre a'i purta pe o carare inflorita, alta decat cea aleasa de mine, mai ales in momentul in care vad gura lupului cascata in dosul pomilor, spun

fara a jigni, caci de obicei incerc sa spun lucrurile cu care sint de acord, si nu pe cele pe care le contest, dar mentinandu'mi parerea

...si daca bagi cadoul in debara si il intreaba cum i s'a parut? ce faci? ii demonstrezi copilului ca esti un mincinos?

 

hmmm

in fine, asta e parerea mea

iar tu ai norocul ca bunicii isi iubesc mult nepotii, prin perseverenta poate va va accepta punctul de vedere, mai ales daca acesta ii va fi explicat de sotul tau, copilul ei

Editat de sarazin79

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×