Sari la conținut
Forum Roportal
zanapadurilor

Leziuni cutanate ciudate, la fetita mea de cinci ani

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Anul trecut, cam in vremea aceasta, a venit fetita acasa cu o rana micuta, rotunda, pe spate. Cam de cativa mm diametru. Mi-am spus ca s-a julit. Chiar arata ca o mica julitura. Dupa o luna a reaparut, asemanator, tot pe spate, aceeasi rana micuta, rotunda, tot in regiunea coloanei. In acea zi venea din parc, si mi-a spus ca s-a lovit, dar nu stia cum si unde.

 

I-am facut analize de sange, si au iesit bine. Apoi a venit iarna, si nu au mai aparut. Anul acesta, cum a inceput sa mearga in parc, s-a intors cu aceleasi mici rani, pe spate, pe coloana, mai jos de brau. Acum vreo luna, a cazut dintr-un copacel, si-a sfartecat pantalonii, si a venit cu aceleasi rani pe spate.

 

Azi cand a venit din parc avea doua urme, de acelasi fel, dar rozalii, nu rani. In acelasi loc!

 

Mentionez ca anul trecut am dus-o la dermatologie si a spus medicul ca e julitura.

 

Fetita are un ganglion inflamat la gat, de vreo patru ani, de cand are carii de biberon. Toti medicii au spus ca de acolo se trage ganglionul, fara alte investigatii!

 

Fetita e activa, bine dezvoltata.

 

Ce sanse insa sunt ca acele leziuni, in acelasi loc, sa fie chiar din parc?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna sara

 

cand merge in parc, nu are preferinte pentru nimic special? nu ai incercat sa vezi daca unul dintre echipamentele de acolo ( leagan, topogan) ii provoaca leziuni repetate in acelasi loc?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna sara

 

cand merge in parc, nu are preferinte pentru nimic special? nu ai incercat sa vezi daca unul dintre echipamentele de acolo ( leagan, topogan) ii provoaca leziuni repetate in acelasi loc?

 

 

Fetita mea merge in parcul cu sotul. Si ei fac adevarate antrenamente acolo. Merge pe manere de metal, se catara in copaci, se da pe topogan, pe hinta...

 

Dar niciodata nu e si vreo zgarietura. Eu ma gandeam la doua suruburi. Poate la vreo hinta, ori pe undeva, la topogan.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din ce am inteles io, petele se leaga de ......parc, deci ar fi posibil ca puiuta ta sa aiba o alergie la ceva ce se afla in parc. una din cele mai comune alergii fiind cea provocata de polen.

daca eu as fi in locul tau, m-as duce sa-i fac analize mai complexe la iasi, tg. mures sau bucuresti.

am avut si eu demuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuult tare niste eruptii dureroase si zemoase pe spate, adica un fel de acnee care, daca o rupeam, se transforma in rani din care curgea un lichid incolor si fara miros. doctoru dermatolog mi-a dat un unguent si albastru de metil.

stiu ca era o adevarata distractie "ungerea" mea. sormi-le desenau cu albastru ala pe spatele meu tot felu de bazaconii.

dar mi-a si trecut forever.

sor-mea a mica, din bucuresti are o fetita despre care am povestit ca e efectiv clona mea si are, evident, aceeasi piele dificila ca a mea. de cand a nascut-o are pe piele bubite mici, rosii si tot incearca sa le dea de capat si nu reuseste. dar pricum nu o da cu nimic fara supraveghere medicala.

 

va pup mult si dulce pe amandoua.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fetita mea merge in parcul cu sotul. Si ei fac adevarate antrenamente acolo. Merge pe manere de metal, se catara in copaci, se da pe topogan, pe hinta...

 

Dar niciodata nu e si vreo zgarietura. Eu ma gandeam la doua suruburi. Poate la vreo hinta, ori pe undeva, la topogan.

 

amu e posibil sa sune ridicol, dar roaga'l pe sotul tau sa se dea in toate chestiile in care se da fetita- poate simte ceva ce nu se vede din prima

si incearca sa o mai duci la un alt dermatolog, daca este posibil

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
din ce am inteles io, petele se leaga de ......parc, deci ar fi posibil ca puiuta ta sa aiba o alergie la ceva ce se afla in parc. una din cele mai comune alergii fiind cea provocata de polen.

daca eu as fi in locul tau, m-as duce sa-i fac analize mai complexe la iasi, tg. mures sau bucuresti.

am avut si eu demuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuult tare niste eruptii dureroase si zemoase pe spate, adica un fel de acnee care, daca o rupeam, se transforma in rani din care curgea un lichid incolor si fara miros. doctoru dermatolog mi-a dat un unguent si albastru de metil.

stiu ca era o adevarata distractie "ungerea" mea. sormi-le desenau cu albastru ala pe spatele meu tot felu de bazaconii.

dar mi-a si trecut forever.

sor-mea a mica, din bucuresti are o fetita despre care am povestit ca e efectiv clona mea si are, evident, aceeasi piele dificila ca a mea. de cand a nascut-o are pe piele bubite mici, rosii si tot incearca sa le dea de capat si nu reuseste. dar pricum nu o da cu nimic fara supraveghere medicala.

 

va pup mult si dulce pe amandoua.

 

 

Nu stiu daca e coincidenta, dar de fiecare data, cand venea din parc i le descopeream pe spate. Ieri seara i-am facut baie, si nu avea nimic. Si ieri venea tot din parc.

Am uitat sa spun ca merge si la bazin, si anul trecut mergea la bazin, dar nu prea imi arata a boala de piele. In plus, saptamana asta nu a mers la bazin, si nici la inceputul anului, cand ii aparusera din nou.

 

Uneori sunt doar pete mici, rozalii. Simetric asezate, una sub alta, pe coloana, de la brau in jos. Alte ori una din ele e ca o rana, in mijloc sangereaza, pe margine crusta. Sunt mici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
amu e posibil sa sune ridicol, dar roaga'l pe sotul tau sa se dea in toate chestiile in care se da fetita- poate simte ceva ce nu se vede din prima

si incearca sa o mai duci la un alt dermatolog, daca este posibil

 

 

In leagan nu cred ca incape. Nici pe topogan... Exista unul cilindric, ca un tub. Cine stie ce suruburi sunt prin el?...

 

Medicul de familie mi-a spus ca e muscatura de insecta. Asta anul trecut! :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu daca e coincidenta, dar de fiecare data, cand venea din parc i le descopeream pe spate. Ieri seara i-am facut baie, si nu avea nimic. Si ieri venea tot din parc.

Am uitat sa spun ca merge si la bazin, si anul trecut mergea la bazin, dar nu prea imi arata a boala de piele. In plus, saptamana asta nu a mers la bazin, si nici la inceputul anului, cand ii aparusera din nou.

 

Uneori sunt doar pete mici, rozalii. Simetric asezate, una sub alta, pe coloana, de la brau in jos. Alte ori una din ele e ca o rana, in mijloc sangereaza, pe margine crusta. Sunt mici.

 

iubita, io in locu tau ....as zbura cu ea la un control amanuntit, intr-o clinica cu doctori competenti.

ma gandesc ca un asemenea control ar presupune si monstre de tesut din bubitele alea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nici tu nu incapi? vorbeste cu un copil mai dezghetat din parc, vezi, poate a simtit el ceva

 

si Dida are dreptate, dar ma gandeam ca asa, poti elimina cele mai apropiate cauze posibile

Editat de sarazin79

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×