Sari la conținut
Forum Roportal
Luiza:

Fortare demisie

Postări Recomandate

buna seara! seful meu face presiuni asupra mea sa-mi dau demisia, am revenit la servici din concediul medical si nu mai vrea sa ma primeasca in firma. Am avut niste discutii foarte aprinse la telefon, el fiind in concediu in momentul cand am revenit eu la servici, mi-a adresat cuvinte jignitoare, m-a amenintat ca-mi desface contractul cu o litera deoarece nu am vrut sa plec acasa.El imi propusese sa merg acasa si sa ne vedem luni (azi fiind joi) sa discutam despre demisie dar nu am vrut acest lucru de teama sa nu-mi desfaca contractul cu lit ''i'' pe motiv de absente nemotivate; :spiteful: astazi desi am fost la servici nu mi-au permis sa semnez in condica de prezenta. POATE MA AJUTA SI PE MINE CINEVA CU UN SFAT :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Draga mea, in cazul in care nu ai avut posibilitatea sa inregistrezi acele convorbiri violente, si stiu ca asa e, ai putea proba ceea ce spui aici cu martori dintre colegii care ar fi putut auzi discutiile. Ceea ce e extrem de putin probabil.

Si oricum chiar si probele astea nu te-ar fi ajutat prea mult.

2. mie personal mi se pare destul de .......nici nu stiu ce cuvant potrivit sa gasesc, dar chiar aveai nevoie asa mare si adevarata de medicalul ala? stii ca si in cazul inchiderii unei intreprinderi de stat, primii disponibilizati sunt cei cu concedii medicale? indiferent daca sunt sau nu justificate.

3. te costa oare atat de mult sa te prefaci fata cuminte, sa-ti iei frumos cartea de munca, in conditii elegante si p-orma sa-ti cauti de viata ta?

 

eu una habar nu am de ce insisti, crede-ma. io cand am "mirosit" ceva de genul a ce spui tu, mi-am pregatit iesirea onorabila, am iesit cu cartea de munca curata, si cu obrazul la fel si daca as fi avut chef as fi putut tranti si-o flegma. dar e mult mai inteligent sa zambesti asa: :spiteful: :doh: :lol2::lol2:

 

 

vrei sfaturi legale? scoate-ti cartea de munca curata, desi nu prea mai valoreaza mare lucru si.......vaya con Dios.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna seara! seful meu face presiuni asupra mea sa-mi dau demisia, am revenit la servici din concediul medical si nu mai vrea sa ma primeasca in firma. Am avut niste discutii foarte aprinse la telefon, el fiind in concediu in momentul cand am revenit eu la servici, mi-a adresat cuvinte jignitoare, m-a amenintat ca-mi desface contractul cu o litera deoarece nu am vrut sa plec acasa.El imi propusese sa merg acasa si sa ne vedem luni (azi fiind joi) sa discutam despre demisie dar nu am vrut acest lucru de teama sa nu-mi desfaca contractul cu lit ''i'' pe motiv de absente nemotivate; :spiteful: astazi desi am fost la servici nu mi-au permis sa semnez in condica de prezenta. POATE MA AJUTA SI PE MINE CINEVA CU UN SFAT :doh:

vezi-ti de treaba, du-te la serviciu si comporta-te civilizat.

nu mai exista acea "litera infioratoare "i" "

sa-si bage undeva amenintarile, nu te poate concedia asa simplu, fara cercetare disciplinara, fara decizie de concediere cu termen de preaviz etc.

nu are dreptul sa te concedieze pe motiv ca ai fost in concediu medical, sper ca ai depus certificat medical.

nu aveti sindicat?

comunica in scris cu conducerea

nu te intelegi cu nimeni la locul de munca? barem secretara? sa-ti inregistreze plangere sau alte acte.

daca situatia e naspa de tot, trimite comunicare scrisa prin posta cu confirmare de primire, o poti folosi in instanta

asta daca merita locul de munca...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fulgule, da, asa ar trebui procedat in conditii sociale si economice mai normale, sa zicem.

dar cred ca stii si tu la ce se preteaza patronii, nu? ce ar reusi daca ar proceda asa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fulgule, da, asa ar trebui procedat in conditii sociale si economice mai normale, sa zicem.

dar cred ca stii si tu la ce se preteaza patronii, nu? ce ar reusi daca ar proceda asa?

Ar reusi sa simta satisfactia de a-l fi stressat pe patronul semianalfabet si zgarcit, care habar nu are ca litera "i" a murit odata cu legislatia comunista, creca.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fulgule, da, asa ar trebui procedat in conditii sociale si economice mai normale, sa zicem.

dar cred ca stii si tu la ce se preteaza patronii, nu? ce ar reusi daca ar proceda asa?

 

am o presimtire ca fata nu are nu stiu ce job care sa conteze prea mult. In fine...

 

cumva ma indoiesc ca a avut un concediu medical " pe bune", imi cer scuze

 

n-am mai auzit nicaieri sa nu ti se permita sa semnezi in condica de prezenta, mi se pare inadmisibil sa ti se intample asa ceva.

un asemenea gest necesita atitudine.

 

nu accept faptul ca a fost badaran cu ea

asa badaran cum e si ea cu musca pe caciula, amandoi trebuie sa respecte legislatia muncii, nu respecta, sa suporte sanctiunile de rigoare.

 

instanta e favorabila in litigiile de munca salariatilor

mi s-a parut si mie la inceput ciudat sa-si doreasca o persoana concediata reintegrarea in functie si post in acel cadru aiurea

dar daca e un job bun si ai legea in mana, de ce nu???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca ti-as povesti la ce joburi am renuntat, cu tot cu legea in mana, nu m-ai crede.

am incercat si io odata sa lupt. dar cu soecimene din astea nu se merita. no way, my dear.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

 

multumesc pentru raspunsuri! :doh:

nu tin neaparat la acest job ca oricum nu sunt bine venita acolo, problema este ca la o luna de la incepere activitatii in aceasta firma am primit CIM, moment in care am luat la cunostinta ca pe contract aveam salariul minim iar in realitate era mai mare (aproape dublu);

am semnat totusi contractul pentru ca deja imi dadusem demisia de la fostul loc de munca si au fost si ceva probleme cu angajarile perioada asta

in luna iunie pe data de 24 (desi data de plata a sal este 15) am incasat exact cat era pe statul de plata urmand sa primesc restul cand voi demisiona :spiteful:

plus in lunile mai si iunie am efectuat ore suplimentare care nu au fost compensate prin ore libere platite sau cu vreun spor la salariu :lol2:

le-am propus sa-mi dea intai banii si apoi imi dau demisia, pentru ca nu am incredere ca am sa mai vad banii dar nu vor asa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e clar - tie nu-ti va mearge niciodata bine la firma asta pt ca deja esti considerata o "agitatoare".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna seara! seful meu face presiuni asupra mea sa-mi dau demisia, am revenit la servici din concediul medical si nu mai vrea sa ma primeasca in firma. Am avut niste discutii foarte aprinse la telefon, el fiind in concediu in momentul cand am revenit eu la servici, mi-a adresat cuvinte jignitoare, m-a amenintat ca-mi desface contractul cu o litera deoarece nu am vrut sa plec acasa.El imi propusese sa merg acasa si sa ne vedem luni (azi fiind joi) sa discutam despre demisie dar nu am vrut acest lucru de teama sa nu-mi desfaca contractul cu lit ''i'' pe motiv de absente nemotivate; :) astazi desi am fost la servici nu mi-au permis sa semnez in condica de prezenta. POATE MA AJUTA SI PE MINE CINEVA CU UN SFAT :scare:

 

Pune-te repede pe adunat dovezi (inregistrari, poze, martori, orice) si da-l in judecata. Vei castiga cu siguranta! Nu are niciun drept sa te trateze asa, atata timp cat tu ai stat in concediu LEGAL. E adevarat ca atunci cand te intorci, el te poate da afara daca asa are chef, dar nu sa te oblige sa faci anumite lucruri (de pilda, sa nu te semnezi in condica, desi tu esti la serviciu).

Off, toti cretinii au ajuns sefi in ziua de azi! Am ramas paf cand am aflat ca la un Diverta sunt patroni doi pustani (pana in 25 de ani).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×