Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Pregatirea Prenatala : Do's and Dont's

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Deschid acest topic in exclusivitate pentru femei.Atat viitoarele mamici cat si cele care au deja copii sunt mai mult decat binevenite in discutie si pot participa cu sfaturi despre perioada prenatala,ce trebuie sa facem ce nu trebuie sa facem,ce mancam si ce evitam...ce suplimente luam,ce teste si controale ar fi bine sa avem....in general cum ne pregatim organismul pentru sarcina,cum minimalizam riscul de avortare involuntara,riscul ca bebe-ul sa se nasca cu deficiente si defecte (exceptie facand cele genetice despre care nu putem face nimic) cum maximalizam sansele de a ramane insarcinate la o varsta mai avansata.

Sunt binevenite experientele personale,sfaturile medicale obtinute,etc...

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum ne pregatim organismul pentru sarcina?

1. analizele medicale la zi ;obligatoriu, orice conteaza, fier, calciu etc. sa presupunem ca sunt bune

(acuma imi vine in minte problema cu Rh-ul diferit)

2. fara fumat! chit c-o sa-mi sara in cap femeile de pe forum

consider ca o femeie care fumeaza si nu are chef sa se lase de fumat pentru sanatatea copilului, nu merita privilegiul de a fi mama. Daca iti doresti sa devii mama, cred ca merita sa te lasi cu cel putin un an de zile inainte de sarcina de fumat.

3. fara alcool

4. sport

 

in privinta suplimentelor, acestea se iau la indicatia medicului, daca e cazul, altfel ele se elimina si arunci banii pe geam

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum ne pregatim organismul pentru sarcina?

1. analizele medicale la zi ;obligatoriu, orice conteaza, fier, calciu etc. sa presupunem ca sunt bune

(acuma imi vine in minte problema cu Rh-ul diferit)

2. fara fumat! chit c-o sa-mi sara in cap femeile de pe forum

consider ca o femeie care fumeaza si nu are chef sa se lase de fumat pentru sanatatea copilului, nu merita privilegiul de a fi mama. Daca iti doresti sa devii mama, cred ca merita sa te lasi cu cel putin un an de zile inainte de sarcina de fumat.

3. fara alcool

4. sport

 

in privinta suplimentelor, acestea se iau la indicatia medicului, daca e cazul, altfel ele se elimina si arunci banii pe geam

 

Cu fumatul asa este.Nu exista scuza.

In analizele medicale ar fi bine sa se includa teste de sange pentru a verifica daca totul este in regula la: ficat,rinichi,glanda tiroida (care necesita un profil hormonal complet),cortisol ( deoarece stresul agraveaza nivelul de cortisol ce este daunator pentru bebe) anumite deficiente in minerale,etc...

In analizele de gynecolog ar trebui sa se controleze tot sistemul reproductiv,mai ales daca exista in familie istorie de cancer uterin,ovarian sau daca femeia a avut multe avorturi,mai este o conditie numita endometriosis care poate cauza infertilitate...

 

Cat despre vitamine si suplimente sunt recomandate urmatoarele (printre altele) :

 

Acid folic (poate cel mai important si obligatoriu)

PreNatal Suplimets (Materna) care are de toate cele

Vitamin C

VitaminB Complex

Microflora bacteria and Enzymes capsules (care ajuta la absorbirea nutrientelor din mancaruri de catre organism si respectiv la digestie)

Fish oil

Flax seed oil

Omega 3/6/9 oil

 

PS: Mi sa spus ca in afara de peste crud (sushi) trebuie sa se evite si orice produs din soya cat si mazare,pe perioada cand se incearca conceptia.Cafeina desigur,unul dintre motive fiind cel ca nu permite absorbirea corecta a vitaminelor si a suplimentelor.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu se consuma soia? Eu vegetariana fiind si in perioada conceptiei si in timpul sarcinii si in timpul alaptarii am papat multa soia si a fost totul mai mult decat ok cu copilul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce nu se consuma soia? Eu vegetariana fiind si in perioada conceptiei si in timpul sarcinii si in timpul alaptarii am papat multa soia si a fost totul mai mult decat ok cu copilul.

 

Soya contine phytoestrogens (estrogen produs de plante)

Studii medicale au descoperit ca produsele din soya pot (nu musai) afecta fertilitatea prin minimalizarea de FSH (follicle-stimulating hormone) si de LH (leutinizing hormone).Dar asta se presupune in cazurile in care consumul este exagerat de mare.Deci nu e prolema ca ar dauna embrionului sau copilului (nu spune nimeni asta) ci fertilitatii.Dupa conceptie cred ca se pot consuma produse din soya.

De la o anumita varsta,sansele de conceptie incep sa se diminueze si orice ar putea afecta fertilitatea trebuie evitat.

De exemplu de la 35 de ani incolo ovulatia nu se mai intampla chiar in fiecare luna,iar de la 40 de ani incolo....de 4 ori pe an.

Avoiding soya 'may aid fertility'

By Michelle Roberts

BBC News health reporter in Copenhagen

 

http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/4115506.stm

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum no, eu nu bag mana in foc pentru aceste cercetari ... cert e ca de la 12 ani nu am mai papat carne si am inlocuit cu soia. Bine, nu am mancat zilnic si nu in cantitati industriale, dar nu am avut pb cu fertilitatea. Ma gandesc ca sunt mai multi factori care pot sa interactioneze.

 

Este foarte important ca, copilul sa fie dorit, deci planificat, sa vorbesti cu el inca dinainte de a fi conceput si in special dupa.

Cat despre controale, teste ... nu sunt contra, dar e o vorba care suna cam asa: ce ti-e scris in frunte ti-e pus. Pana la urma daca asa e sa fie nu vei putea evita sa se nasca un copil cu diferite probleme. Asta nu inseamna ca trebuie sa evitam controalele

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt mai de moda veche as ca nu am facut nici o analiza inainte sa raman... am renuntat la pastile si in luna respectiva am ramas... asa am reusit performata sa am copiii nascuti exact la 2 ani distanta. ma rog, sunt numai 5 zile diferenta :jester:

 

Am stiut din primul moment sa sunt gravida, am asteptat pana cand trebuia sa-mi vina ciclul... am facut un test si cu testul pozitiv m-am dus la medic. Acolo mi-au facut toate analizele (stiam oricum ca nu am Hepatita, HIV, si nici probleme cu RH nu puteam sa am... stiam ca nu am nici Sifilis sau o alta boala venerica) restul ... se rezolva pe parcurs. Anemia feripriva, am tratat-o...un presupus diabet gestational nu s-a adeverit ... asta dupa ce am baut 2 litrii de glucoza pe stomacul gol :jester: nici acum nu mai pot bea suc de cirese... glucoza avea gust de cirese :spiteful:

 

Naeema, imi pare rau ca pana acum nu ai reusit sa ramai gravida :jester: mai ales ca iti doresti un copil. Cred ca cel mai important e sa nu te mai stresezi, daca ginecologul te-a controlat si a spus ca nu exista nici o problema fizica si nici sotul tau nu are nimic incercati sa uitati de procreere, analize etc si sa mergeti undeva in vacanta, sa va relaxati pur si simplu :jester:

 

Am auzit cazurile a multor femei care au incercat totul si nu au ramas, iar in momentul in care nu mai aveau nici o speranta, si nici nu se mai gandeau la posibilitatea unei sarcini s-a intamplat si asta :jester:

 

A fi gravida nu este o stare de boala, ci o stare normala a femeii. Poti manca orice, poti face orice iti permite organismul. Restrictiile sunt tutunul si alcoolul. Eu am baut cafea, fara cafea dimineata eu nu pot functiona, din cand in cand am baut o bere... altceva eu oricum nu beau :jester: de mancat am mancat absolut orice, am avut si norocul de sarcini fara greturi sau alte inconveniente.

 

Am luat acid folic, multivitaminele si pt anemie am luat suplimentar fier si vitamina C (vit C ajuta la asimilarea Fierului), pt tensiunea ceva mai mica decat normal, chiar doctorul mi-a recomandat o cafea pe zi...

 

Pt femeile peste 35 de ani stiu ca se recomanda Triplul test si o amniocenteza. Triplul test este oricum nesigur si iti arata numai probabilitatea ca bebe sa se nasca cu anumite defecte genetice... dar amnio e 100% sigura (din pacate exista si riscul de avort spontan). Eu personal nu am facut amniocenteza am considerat ca riscul e prea mare, iar in familia mea si asotului nu existau cazuri de boli genetice. Triplul test e standard aici dar e complet neconcludent :jester: copii cu peste 80% risc de Down s-au nascut sanatosi tun iar altii cu 10% s-au nascut cu Down.. habar nu am de ce e recomandat, nu face decat sa streseze gravidele.

 

Mai multe cand imi mai aduc aminte, ca-s baba si au trecut 3 ani juma' de la ultima recolta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Naeema, imi pare rau ca pana acum nu ai reusit sa ramai gravida :jester: mai ales ca iti doresti un copil. Cred ca cel mai important e sa nu te mai stresezi, daca ginecologul te-a controlat si a spus ca nu exista nici o problema fizica si nici sotul tau nu are nimic incercati sa uitati de procreere, analize etc si sa mergeti undeva in vacanta, sa va relaxati pur si simplu :jester:

 

Multumesc de sentimente dar deocamdata nu e cazul sa ne facem griji. Nu am vrut noi copii pana acum deci nici nu am incercat,dar daca cumva nu sa leaga treaba anu asta te anunt. ;)

Chestia e ca noi vrem sa ne "apucam" ori dupa ultimul concediu din anul asta ori in timpul lui dar ultima variata ar insemna sa nu mai parasim camera de hotel. :jester: Atunci mai bine stau acasa...deci in concluzie ne-om pune pe treaba dupa...

Eu am baut cafea, fara cafea dimineata eu nu pot functiona,

Am luat acid folic, multivitaminele si pt anemie am luat suplimentar fier si vitamina C (vit C ajuta la asimilarea Fierului), pt tensiunea ceva mai mica decat normal, chiar doctorul mi-a recomandat o cafea pe zi...

 

Asta e o problema pentru mine. Nici eu fara o cafea dimineata nu sunt buna de nimic,ba chiar mai rau nu te poti intelege cu mine... sunt bitchy. :jester:

Si imi spune nutritionista ca daca e musai sa beau cafea atunci sa-mi iau suplimentele la vreo 2 ore dupa,altfel degeaba le iau ca nu vor fi absorbite de corp cum trebuie. Si pe deasupra trebuie sa le iau si cu mancare nu pe stomacul gol.Deci imi da peste cap toata dimineata.Eu de fel nu mananc micul dejun...acum e musai...dar daca primul lucru pe care-l ingestez este cafeaua nu mai mi-e foame si trebuie sa ma fortez sa mananc ca sa-mi pot lua suplimentele peste 2 ore. :spiteful:

 

Dupa aia mai sunt altele pe care trebuie sa nu le iau seara ca-mi afecteaza somnul.Plus cate o lingurita din uleiurile respective,etc...Deci toata ziulica eu trebuie sa stau cu ochii pe ceas si sa am grija cand si cum iau fiecare pastiluta. Unde's domle vremurile cand stingea Ion lumina iar cand o aprindea la loc, gata era deja Maria cu burta la gura fara vetamine si tot felul...:jester:

 

Mai multe cand imi mai aduc aminte, ca-s baba si au trecut 3 ani juma' de la ultima recolta.

 

:jester:

 

BTW...sa-ti traiasca aia micii ! :jester:

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce stiu despre interdictii (pe langa tutun, alcool si cafea) e ca trebuie redus consumul anumitor specii de peste oceanic, iarasi doctorul mi-a spus sa nu mananc ficat, nici un fel de carne medium rare sau rare, iarasi ouale sa fie foarte bine fierte, pentru ca poti lua anumiti microbi din carnea sau ouale care nu sunt gatite suficient; mi s-a mai spus ca sunt de evitat sarea, zaharul in exces si condimentele cu gust puternic, de ex chilli. Doctorul imi spunea mereu sa mananc alimente care ajuta digestia (ex paine integrala) si multe legume si fructe. De obicei organismul iti spune oricum de ce are nevoie.

Faza cu poftele e cat se poate de adevarata. N-am avut mari probleme in sensul ca puteam astepta si nu era nevoie sa-mi sacai partnerul cu "vreau asta si ailalta", dar cel mai des mi se facea pofta de lucruri pe care le mancasem in copilarie, de gen placinta cu branza a bunicii, deci oricum trebuia sa le fac singura. Imi aduc aminte ca spre sfarsitul sarcinii mancam intruna seminte de floarea soarelui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand pregatirea prenatala ar trebui sa fie o practica ce incepe nu doar in moment cand te hotarasti sa ai un copil, ci este foarte important sa ai un mod de viata care sa iti permita apoi procreerea de copii sanatosi si destepti :jester:

Primul dont ar fi, fara avorturi. In momentul cand avortezi din motive de genul nu sunt pregatita, sunt prea tanara, nu am bani etc, trebuie sa iti asumi responsabilitatea pentru consecintele ce deriva. Si anume, sa fii constienta ca dupa un avort, corpul tau nu se va mai comporta la fel si riscurile aparitiei unei sarcini cu probleme sunt sporite. Multe femei prefera sa avorteze un copil care vine pe lume la 20 de ani insa la 30 le apuca disperarea si isi dau seama ca ceasul lor biologic ticaie si uite ca ocazia de a mai procrea se diminueaza sau dispare.

Al doilea dont ar fi tratamentul cu anticonceptionale. Exista o gramada de alte metode contraceptive care nu te supun la o intoxicare groaznica a organismului, care evident ca intr-un final va duce la dezechilibe la nivelul bio-chimic al corpului, iar din asta deriva fie infertilitatea, fie riscul aparitiei unei sarcini cu probleme, avort spontan, copil cu malformatii etc.

 

Cat despre sfaturi pentru viitoare mamici, eu sunt insarcinata in luna a 7-a si nu pot sa zic ca am facut totul ca la carte, in sensul ca nu am dat pe la doctor am fost doar la cateva ecografii, insa ma simt excelent si dupa eco si bebe se pareca este foarte ok. Sfatul care il pot da insa este sa nu va luat dupa mitul ca daca mancati cat 2 bebele va fi mai sanatos. Nicidecum, eu mananc foarte putin pentru ca stomacul meu s-a micsorat considerabil :spiteful: , insa am dato pe legume, fructe, carne slaba de pui, mc donalds, kfc :jester: Nu va luati dupa mine la capitolul fast food, eu sunt un fenomen, cand mananc de la fast food ma simt excelent,insa daca bag mai multe legume si fructe ma ia indigestia, but thats just me :jester: Oricum, in cele 7 luni de sarcina nu am luat in greutate decat 5 kg jumate si ma simt super cu tot cu alimentatia mea ciudata si cu tot cu lipsa de la controale medicale. Pana la urma sunt de parere ca prea multa paranoia in sensul asta nu imbunatateste cu nimic sanatatea copilului si a ta. :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×