Sari la conținut
Forum Roportal
oliver

sinuciderea este un pacat sau ... o virtute ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu am trait multa vreme cu ideea ca sinuciderea este un pacat religios , ca Dumnezeu nu-i de acord cu asa ceva.

 

Dar meditind asupra unor fragmente de scriptura si asupra atitudinii Sfintilor crestini , am inceput sa ajung la concluzia ca crestinismul incurajeaza anumite feluri de sinucidere.

 

Sacrificiul de sine daca ne gindim putin este totusi un fel de sinucidere , iar crestinismul cere acest sacrificiu , toate textele puse cap la cap imi dau senzatia ca trebuie sa-ti sacrifici viata pentru a dobindi nemurirea.

 

Desigur sacrificiul e una si sinuciderea e alta , dar totusi e o foarte mica diferenta intre ele.

 

Iata fragmentele de scriptura la care ma refer si la care meditez cum sa le interpretez :

 

Daca saminta nu moare nu poate sa dea rod. Adica daca nu mori pentru Hristos nu devii nemuritor. :)

 

Cine nu-si uraste insasi viata lui acela nu poate sa-mi urmeze Mie... Deci cineva se poate cheama crestin doar daca i s-a urit cu viata ... :)

 

E mai de folos pentru cineva sa-si lege o piatra de git si sa se arunce in mare decit sa ... Adik ? Ce a vrut sa spuna cu asta ? Hristos indeamna oamenii la sinucidere in mod explicit ? Curios lucru . :) Deci Iuda ... a facut ce a spus Iisus ?

Pai asta zice in mod explicit , e mai de folos cuiva sa se sinucida decit sa ...

 

Toti sfintii crestini au dus o viata de autosacrificiu , s-au autochinuit ca niste masochisti si si-au provocat moartea prematura prin aceste suferinte pe care le-au indurat.

 

Ia spuneti-mi voi , exista in Biblie vreun verset care sa interzica explicit sinuciderea ? Ca eu nu-mi amintesc ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da , e pacat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da , e pacat

Esti Dumnezeu ?

Vrei sa te cred asa pe cuvint ?

Justifica cu citate din scripturi. Sau cu ceva ratiune.

 

Ia spune cine-i mai pacatos , un preot care-si ia lunar salarul de preot vinzind pe Hristos la oameni luind mai mult decit cei 30 arginti ai lui Iuda si totusi nu se spinzura de rusine sau Iuda caruia i-a fost rusine pina si pentru 30 banuti ? Pararea mea e ca Iuda e mai onorabil decit preotul.

Fiindca Iuda prin gestul sau si-a cerut iertare in fata lui Dumnezeu pentru ca l-a vindut , dar preotul nu-si cere iertare desi cistiga cu mult mai multi bani decit Iuda.

 

Daca ai fi Judecator in rai pe cine ai condamna la Iad pe Preotu modern sau pe Iuda ?

Eu unul cred ca daca as fi in locul lui Dumnezeu l-as ierta pe Iuda , fiindca si-a cerut iertare , i-a parut rau de ceea ce a facut. Oare sa nu-l fi iertat Iisus ?

 

Acuma tu sa fii gindeste-te putin. Ai un prieten care t tradeaza dar pe urma ii pare asa de rau de ce-a facut incit se sinucide de regret. Oare tu ca om nu l-ai ierta ? Eu cred ca da. Si daca tu ca om l-ai ierta pe prietenul tau , cum oare Dumnezeu ar putea sa nu-l ierte pe Iuda ? Mai ales ca El insusi l-a trimis sa savirseasca tradarea. Nu i-a zis El du-te si fa ce ai de facut ?

Editat de oliver

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ia spuneti-mi voi , exista in Biblie vreun verset care sa interzica explicit sinuciderea ? Ca eu nu-mi amintesc ...

Nu exista un asemenea verset, dar se considera ca sinuciderea este inclusa in porunca "Sa nu ucizi".

 

 

Daca saminta nu moare nu poate sa dea rod.

Cine nu-si uraste insasi viata lui acela nu poate sa-mi urmeze Mie...

Nu cred ca se vorbeste despre sinucidere aici...mai curand, este vorba despre smerenia, plafonarea, umilinta, etc, la care este indemnat mereu omul credincios.

Daca citesti Fericirile vezi ca omul, nu numai ca este sfatuit sa se complaca in mizerie, dar ii mai este insuflata si o oarecare placere.

 

Ai un prieten care t tradeaza dar pe urma ii pare asa de rau de ce-a facut incit se sinucide de regret. Oare tu ca om nu l-ai ierta ? Eu cred ca da.

Eu nu l-as ierta...nici mort.

Pe langa faptul ca ma face sa sufar tradandu-ma, sa se mai adauge si durerea mortii lui?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca saminta nu moare nu poate sa dea rod. Adica daca nu mori pentru Hristos nu devii nemuritor.

 

Cine nu-si uraste insasi viata lui acela nu poate sa-mi urmeze Mie... Deci cineva se poate cheama crestin doar daca i s-a urit cu viata ...

 

 

Mai e un verset

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca imi amintesc eu bine fraza Daca saminta nu moare nu poate sa dea rod a spus-o Iisus dupa ce le spusese ucenicilor de moartea Lui deci se referea la propria Lui moarte. Deci nu se referea la vreo moarte metaforica ci concreta fizica. Dar ... eu pricep ca se referea si la mortile lor alea ucenicior sai. Ca pe cind spunea asta si Sfintul Stefan era cu El si ii zicea si lui ca trebuie sa moara fizic concret ca sa se glorifice crestinismul. Iar pietrele care l-au pocnit pe Stefan nu rau metaforice ci concrete. De aia eu nu vad nici un inteles metaforic in fraza asta ci unul concret.

Deci saminta nu-i pacatul , ci saminta e omul care vrea sa devina nemuritor.

Eu prin fraza asta spusa de Iisus inteleg ceva in genul ca Nemurirea se cistiga cu pretul vietii.

Nimic nu se cistiga fara un sacrificiu , nimic nu se naste fara sa moara altceva.

 

Intrebarea care ma framinta e ca eu prin cartea mea am inceput sa aduc laude sinuciderii religioase justificind asta cu citate din evanghelie.

Adica scriu ceva in genul ca nici un om care nu se sinucide concret , fizic , accela nu poate ajunge in rai. Adica ceva in genu daca nu te sinucizi concret , nu devii nemuritor. Desigur ma refer la o sinucidere speciala intr-un anumit context social , adica o sinucidere-sacrificiu , nu la spinzurarea absurda acasa .

 

Dar totusi nu sint prea sigur de ceea ce scriu. Oricit de rational argumentez ramin totusi cu senzatia ca ceva e putred in danemarca. Ceva nu-mi place. Cum adica sa zic oamenilor ca daca nu te sinucizi atunci nu mergi in rai ? Adica dupa ce scriu eu pe acolo s-ar intelege ca numai sinucigasii de un anumit fel merg in rai , iar sinuciderea ar fi conditia esentiala a mintuirii. Oare nu cumva am luat-o pe aratura ?

Sper sa nu rideti de mine. Cel putin nu foarte tare.

Eu nu iau biblia cuvint cu cuvint , gindesc mult si inteleg multe , mai multe decit voi. Dar totusi...

Ma tem ca fraza aia e mai de folos pentru cineva sa-si lege o piatra de git si sa se arunce in mare se referea la aceia care dau invataturi gresite oamenilor. Dar oricit m-as teme eu totusi nu gasesc nimic gresit in ideile mele.

De aia voiam sa aflu si parerile altora. Poate voi gasi in comentariile voastre ceva vreun amanunt care sa ma determine sa-mi schimb parerea.

Poate o fi pe aici vreun expert in scripturi sa-mi arate totusi vreun citat antisinucidere. Eu am citit biblia o singura data acum 4 ani in urma. Poate am uitat eu ceva.

Editat de oliver

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oliver, eu totdeauna am crezit ca sinuciderea nu e un pacat, ci o binecuvantare, mai ales in cazul nebunilor. Mai curata terenul, mai ingrasa pamantul, mai au viermii ce roade.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intrebarea care ma framinta e ca eu prin cartea mea am inceput sa aduc laude sinuciderii religioase justificind asta cu citate din evanghelie.

 

Moartea despre care se vorbeste este o moarte fata de ceva. Este vorba despre o moarte metaforica. Mori pentru pacat.

Nu este vorba despre o moarte fizica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×