Sari la conținut
Forum Roportal
adicel

Evrei 10:26,27

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Căci, dacă păcătuim cu voia, după ce am primit cunoştinţa adevărului, nu mai răm

Editat de adicel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai picat exact pe bec, deoarece v.25 este despre EPISINAGOGHI, adunarea noastra "cu noi insine", nu adunarea bisericeasca.

 

Iar, v.26 trebuie explicat cu Apoc 18:4, deoarece daca esti inca nesalvat si stai in biserica, nu mai e jertfa=Hristos acolo (Apoc18:23), salvare nu mai este, deoarece Duhul a fost scos "din mijloc")- 2Tes 2:7.

 

E exact ca in sinagogi azi: nu mai e salvare acolo.

 

Nici eu nu faceam referire la adunarea bisericeasca. Versetele sunt valabile pentru oricine in parte care a luat contact cu Cuvantul si care a avut cunostiinta despre acesta ( la nivel de individ...). In Apocalipsa se vorbeste despre Babilon, care eu consider ca reprezinta lumea religioasa. Acum, accentul cade pe fiecare persoana in parte daca accepta aceste versete si le da valoare din punct de vedere practic al trairii pe calea credintei. Am extins versetele in dreptul lumii relogioase, deoarece la nivel de "capi, conducatori" ai acesteia deja nu da valoare acestor versete si se trece peste ele influentand gresit pe fiecare supus ai acestora, ca acceptand jertfa lui Cristos ca iertare a pacatelor, acestia continuand sa pacatuiasca chiar si cu voia, trecand peste aceste versete, pentru a se indreptatii atat ei cat si cei pe care ii conduc.

Editat de adicel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca, atunci cand vorbim despre primirea cunostintei adevarului, vorbim despre primirea Duhului Sfant.

Pacatuirea cu voie , in aceste conditii, nu face altceva decat sa atraga dupa sine pacatul impotriva Duhului Sfant, pacat care nu se iarta, conform Scripturii.

Cu alte cuvinte, mult ni se da, mult ni se cere.

 

 

Cat se poate de corect...cu alte cuvinte ceea ce spui tu se mai numeste si hula impotriva Duhului Sfant, prin practicarea pacatului dupa primirea acestei cunostiinte despre Adevar respectiv Cuvantul lui Dumnezeu. Ceea ce iasa in evidenta este de fapt CUNOSTIINTA, care atrage dupa sine responsabilitati din toate punctele de vedere. Eu consider ca cine mai practica pacatul dupa ce a luat la cunostiinta despre el nu face decat sa se minta pe sine insusi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pacatuirea cu voie , in aceste conditii, nu face altceva decat sa atraga dupa sine pacatul impotriva Duhului Sfant, pacat care nu se iarta, conform Scripturii.

Indyy, pacatul este tot timpul cu voie, altfel nu s-ar pedepsi.

 

Iar, nu ai cum sa probezi cu pacatul impotriva Duhului.

 

Insa, aici se afla o informatie teribila, cu putina atentie se paote vedea:

avem odata informatia cu EPISINAGOGHE in v.25

 

Evrei 10

 

25Să nu părăsim adunarea noastră, cum au unii obicei; ci să ne

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Indyy, pacatul este tot timpul cu voie, altfel nu s-ar pedepsi.

Ce e pacatul? Cea mai simpla si scurta definitie. Pentru ca am o nelamurire legata de ceva.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Indyy, pacatul este tot timpul cu voie, altfel nu s-ar pedepsi.

Chiar daca omul respectiv habar nu are ca pacatuieste?

Editat de Indyy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In Apocalipsa se vorbeste despre Babilon, care eu consider ca reprezinta lumea religioasa.

Avem intelesul spiritual al CETATII, care este BISERICA:

 

Galateni 4

 

24Lucrurile acestea trebuiesc luate

Editat de zexelica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce e pacatul? Cea mai simpla si scurta definitie. Pentru ca am o nelamurire legata de ceva.

 

.....calcarea Legii lui D-zeu.....reamintita intr-un mod......nu degeaba impunator...

pe Sinai....... :fish:

Editat de leo luke

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×