Sari la conținut
Forum Roportal
cocky12

Anestesteziile si radiografiile dentare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In ce masura sunt periculoase anesteziile dentare? Dar radiografiile? Eu mai am ceva de lucrat in gura si medicul meu, la orice chestie, vrea radiografie dentara. Mi-a zis ca nu e periculos, nu iradiaza, aparatul e nou, modern....cu toate astea, imi pune "haina" aia pe mine de fiecare data!

Dar anesteziile? Mie imi place sa mi se faca anestezie si la o plomba, fiindca nu suport niciun fel de durere la dinti. Am trecut prin experiente oribile cu durerile astea. Atunci cand imi fac vreo anestezie (cam la fiecare vizita la stomatolog...depinde ce am), medicul mi-o face cu protectie pentru inima. Asa am cerut eu...cica e mai slaba un pic!

 

Voi ce ziceti? Sper ca nu v-am plictisit! 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu esti gravida, e ok.

Adica ma rog, doar nu te duci la o radiografie dentara doar asa, sa faci colectie de poze si sa le pui in album.

Si poate totusi nu ai probleme la absolut toti dintii din gura :lol:!

 

Anestezia ...na, daca nu suporti durerea, iti faci, daca nu, nu!

Banuiesc ca nu te anesteziaza decat daca are de ce :- !

 

Eu cand mi-am pus o plomba, la fel, am cerut anestezie.

S-a uitat femeia crucis la mine si i-am spus raspicat cu sau plec. Simplu.

Nu mai vreau durere.

Pt un strop de otrava nu o fi un capat de tara.

 

Asa ca nu te alarma: fa-ti dintii, sa zambesti frumos la partid.

Asta e doar un prim inceput :o: !

 

8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
medicul mi-o face cu protectie pentru inima. Asa am cerut eu...cica e mai slaba un pic!

:spiteful: Geez, cum vine asta mai exact? Adica tu ii dai medicului indicatii cu ce sa-ti facat anestezia?

 

Formularea ta ("cu prtectie pt inimia") e funny. :doh: Pt un om sanatos, anestezia facuta corect(aka la locul potrivit si in doze corespunzatoare) NU fcae rau. Daca in scimbi suferi de vreo afectiune cronica(de natura cardilogica sau nu) atunci medicul va alege varianta corespunzatoare(de ex in cazul anumitor afectiuni se renunta la vasoconstrictor).

 

Cat despre radiografii... citeam pe undeva ca o radiografie din aia micuta, digitala, e cam a 10-a parte din doza de radiatii pe care o incasam oricum zilnic(telefon, calculkator, soare etc). In concluzie, nu m-as ingrijora prea tare. E un semn bun ca medicul tau verifica mereu ce a facut. :doh:

 

p.s: eu nu sunt medic/student la stoma, dar mai prind si eu cate ceva de ici de colo :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×