Sari la conținut
Forum Roportal
Mihai LEONTE

Ion Iliescu- teme combinate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dupa cum se stie numele meu este cel real, deci imi asum raspunderea celor postate aici.

Ca si cand ar conta...

 

Ion Iliescu chiar este un politician sarac. Ia mai gandeste-te de ce.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mda. Un topic interesant . Totusi,cui prodest?

 

Cui foloseste - poate domnului Iliescu pentru a sustine pensionari ca si el...

 

In Romania, raportul dintre cei care muncesc si cei care primesc pensie este subunitar.

In Romania, durata medie de viata a unui barbat este de 68 ani si al unei femei de 73 de ani.

In Romania, statul se gandeste la majorarea varstei de pensionare.

In Romania, asistenta medicala este defectuoasa;

 

Drept urmare, in Romania, pensionarii:

- sunt umiliti prin pensile pe care le primesc;

- sunt umiliti dpv asistenta medicala - in afara ca nu au bani de operatiii/tratamente extreme (cancer, stimulator cardiac, bypass, stem) sunt umiliti prin metoda: "daca aveti mai multe boli nu va putem deconta decat un numar de medicamente";

- pensionarii deja deranjeaza statul si consuma cam mult - drept urmare, avand in vedere ca statul nu poate oferi locuri de munca pentru tineri, s-a gandit sa-i muncesca pe cei batrani - poate mor mai repede - varsta de pensionare.

- cei care muncesc sau care au muncit in grupe de munca grele I, II...sa nu-si m-ai ceara drepturile - nu se compara aerul parfumat dintr-un birou de office sau dintr-un fotoliu de ales parlamentar cu praful si noxele pe care le inghiti in mina, metalurgie si in alte locuri - in nici un caz ca spor de antena pe parlamentar;

 

 

Poate tovarasului Iliescu i se aduce la cunostinta acest post si in afara de probremele grele pe care le are acum (Gusa, Sandru) , isi pleaca urechea si la amarati...

Editat de fnicolici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea mea sau sintagma, cum vreti sa-i ziceti era sa ne lamurim ce inseamna a fi ,,sarac" in Romania.

Am sa va raspund la unele intrebari:

-nume real = asumarea raspunderii a ceea ce spui: exemplul meu=Mihai LEONTE

-cui foloseste? = la toti cei care nu inteleg cum sunt politicienii de FARISEI!

-toate partidele au sustinut pensionarii doar in campaniile electorale.

-Pe domnul Iliescu nu stiu sa se dat de ceasul mortii pentru pensionari.

-Sanatatea pentru popor? O mare ENIGMA? Ai bani traiesti. Nu ai, esti la mila Divinului Creator!

- Marirea varstei de pensionare, este o problema veche. Statul comunist o acoperea cu foarte mare grija!

-Sunt multe de spus. Din acest motiv am adus in discutie acest caz paradoxal: saracul domn Iliescu, ce bogat este!

Vezi cazul Hagi Tudose!

Editat de Mihai LEONTE

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A discuta despre Ion Iliescu acum in 2009 mi se pare anacronic precum personajul .Cel mai bine ar fi sa-l dam uitarii.

Oricum a scapat de consecintele faptelor sale.[vezi clasarea dosarului].Asta era de asteptat ,la cate stie despre atatia din inca puternicii zilei. Cred ca nu isi inchipuie nimeni ca Iliescu habar nu avea de cine ,cat si cum jefuieste mai cu spor. Teoria aceea tampita cu "sarac si cinstit", a aparut din faptul ca Iliescu a fost singurul politician mai iubitor de putere decat de bani.

 

Daca il comparam cu oameni obisnuiti, evident ca are o situatie materiala buna ,dar bogat nu este.

Avantajele statutului de fost presedinte sunt normale in orice stat .In postura de fost detinator a 2,5 mandate prezidentiale este chiar modest. De asta nu mai pot eu .Intr-un stat adevarat democratic era condamnat de la 25 in sus .

Intr-o dictatura mai teapana avea soarta lui Ceausescu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dar la noi e bine merci chiar are aparatori

sper ca pana la urma istoria sa-l pun la cosul de gunoi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×