Sari la conținut
Forum Roportal
ada27

WV Lupo - consum mare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna ziua, am un wv lupo care consuma multa benzina in oras cam 10% !!!

indicatorul de benzina a ramas blocat, motiv pt. care am ramas cu masina in drum, ramanand fara benzina, am inteles ca ar fi sonda lambda sparta .oare asta sa fie si motivul unui consum asa de mare ???

Am facut o verificare a pneurilor...

Aveti idee cat costa o sonda ? sa iau una noua sau sh ?dureaza mult inlocuirea ei ?

multumesc frumos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul si in primul rand reparati ceasul de la benzina pentru a vedea exact cat consumi.

 

Cat despre sonda, recomandarea mea e sa iei intotdeauna piese noi pentru masina ta. Nu merita sa iei una second-hand.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Ce motor ai pe LUPO si din ce an? daca este motorul de 1.0l, e aproape normal consumul pe timp de iarna, in oras, mai ales daca faci doar drumuri scurte si nu apuca sa se incalzeasca motorul. Sonda lambda nu cred ca este sparta. Aia o poti scoate si verifica usor, dar mai degraba este spart racordul flexibil de dupa sonda, cel care pleaca pe evacuare si din cauza asta gazele de esapare sunt mai rarefiate si nu mai sunt cititi corect parametrii de catre sonda. Si racordul ala il poti verifica usor. Dar oricum iti recomand sa iei doar benzina buna. Eu am avut aceasi problema cu un POLO din 2001, motor de 1.4l In Germania imi consuma cam 7 in oras si 5 in afara, dar cand am venit in Romania a crescut consumul cam cu 20-30%.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×