Sari la conținut
Forum Roportal
ana_sab

comune, sate, catune

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu una sunt dintr-un sat, dintr-o comuna, din Sabaoani... sunt doar oraseni pe aici? :o:

Si in sate este internet si lume, care este alaturi de mine?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul sunt socat.

Am mai auzit eu ca cica ar exista viata si dincolo de limitele Bucurestiului si cica ar fi si orase.

Dar exista viata la comuna, sat?

 

La noi gravitatia e 9.82 m/s.

La voi cat e?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu una sunt dintr-un sat, dintr-o comuna, din Sabaoani... sunt doar oraseni pe aici? :o:

Si in sate este internet si lume, care este alaturi de mine?

 

Eheee...cine stie cati or fi de la sat,dar le-o fi jena sa povesteasca despre Viata la Tara!!!!Felicitari pentru curaj! :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Felicitari pentru curaj! :o:

Absolut.

Ce aiurea sa felicitam pentru curajul de a 'admite' ca stai intr-un sat si nu ai 'meritele' de a te fi nascut sau emigrat la oras.

 

Anyway.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Absolut.

Ce aiurea sa felicitam pentru curajul de a 'admite' ca stai intr-un sat si nu ai 'meritele' de a te fi nascut sau emigrat la oras.

 

Anyway.

 

hai sa fim rautaciosi!...n-ai idee ce inseamna sa poti spune unui grup de fitzosi ca esti de la tara...sa amintesc de EmmaD? :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu eram rautacios deloc. Au contraire, ironizam tocmai mentalitatile alea.

Aminteste. Eu am de reprosat ceva in legatura cu modul in care judeca, nu contra locatiei de unde posta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-am nascut, am crescut, am invatat la mine in sat. Inclusiv liceul tot in sat l-am facut.

Viata la sat poate fi foarte frumoasa, dar poate fi si foarte plictisitoare, depinde ce iti doresti! Imi amintesc cu placere de zilele cand mergeam la pasune vara cu toti vecini si jucam fotbal, pescuiam, sau faceam coronite din florii de papadie! :o: Sau cand mergeam cu bunica la cosit si ea aducea ca mancare muschiulet de porc sarat si foarte uscat! Ce bun era! Pacat ca nu se gaseste in comert asa ceva!

Mai tarziu, scoala, diferite activitati cu tineri pe la biserica, schimburi de experienta, dicoteci, tenis, biliard... baieti! :o:

Acum ca am mai crescut, ca vad viata altfel, e putin plictisitor, discotecile au ramas, dar tineri nu prea sunt, fiecare a zburat pentru a-si face un viitor. As mai zbura si eu daca as avea cum :o:

 

Partea proasta a vietii la tara: noroi mult - din cauza lucarilor de canalizare. Si mentalitatii inguste! Barfa multa, fiecare stie ce face fiecare... ca la sate, lumea sa stie intre ei, nu ca la oras unde cel care trece pe langa tine e doar un alt necunoscut.

Parte buna: soare, aer curat, peisaje frumoase, fructe, legume, lapte proaspat! Cer instelat de o mare frumusete! Stiu ca in orase nu prea se vad stelele din cauza luminilor...

 

Sa te plimbi, vara, seara tarziu pe camp, sa auzi greieri, sa privesti stelele... si daca ai si un tovaras de plimbare pe masura... :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iti multumesc Ana ca mi-ai adus o particica de acasa :o:

Imi amintesc si eu cu placere vacantele la bunici, zgomotul lemnelor care mocnesc in soba iarna, gustul ciorbitei de fasole cu ciolan afumat si cu ceapa verde...........latratul continuu al catelului :o:

Mi-e dor sa ma plimb pe camp si sa aud greierii, sa ma joc cu pisicile, sa povestesc vrute si nevrute cu bunica...............

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×