Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Buna ziua!as dori si eu un sfat dc ma poate ajuta cineva.Cat de curand sotul meu urmeaza sa-mi inaiteze proces de divort asupra caruia am picat de comun acord.Am un copil de 3 ani care ne-am inteles ca va ramane in custodia mea,iar bunurile am vrea sa le impartim pe cale amiabila.In cazul in care vom ajunge la intelegere asupra bunurilor si le vom imparti intre noi se mai pune problema unui partaj legal sau este deajuns sa ne intelegem noi?Si as mai vrea sa stiu ce responsabilitati are el pana in momentul in care vom fi divortati dat fiind faptul ca nu am un servici si atat eu cat si copilul suntem trecuti sub intretinerea lui.Presupun ca e obligat prin lege sa ma intretina si pe mine nu?

Multumesc anticipat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua!as dori si eu un sfat dc ma poate ajuta cineva.Cat de curand sotul meu urmeaza sa-mi inaiteze proces de divort asupra caruia am picat de comun acord.Am un copil de 3 ani care ne-am inteles ca va ramane in custodia mea,iar bunurile am vrea sa le impartim pe cale amiabila.In cazul in care vom ajunge la intelegere asupra bunurilor si le vom imparti intre noi se mai pune problema unui partaj legal sau este deajuns sa ne intelegem noi?Si as mai vrea sa stiu ce responsabilitati are el pana in momentul in care vom fi divortati dat fiind faptul ca nu am un servici si atat eu cat si copilul suntem trecuti sub intretinerea lui.Presupun ca e obligat prin lege sa ma intretina si pe mine nu?

Multumesc anticipat!

potrivit legii concediului postnatal (* legea 25) beneficiezi de o indemnizatie de 8oo ron sau dupa caz, 85% din valoarea ultimului salariu pe 12 luni daca dpaseste 1100 roni.

in cazul in care copilul a trecut de cei 2 ani de postnatal nu mai primesti aceasta indemnizatie.

am scris asta ca sa vezi ca deja nu mai intrati sub incidenta legii--copilul are deja 3 ani.

insa....copilul beneficiaza de pensie alimentara pana la varsta de 18 ani .( pensia este stabilita prin lege in functie de veniturile tatalui )

...................................

ART. 94 Codul familiei

 

Editat de newtask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc din suflet pt raspunsuri.Referitor la intretinerea mea era vb doar de perioada actula adica o luna sau doua pana la depunerea actelor de divor cu toate ca nu am nevoie de intretinere deoarece ma ajuta parintii.Eram doar curioasa sa stiu dc este obligatia lui sa intretina ambii membrii ai familiei odata ce acestia nu au nici un venit si sunt trecuti sub intretinerea lui la locul actual de munca.Sa inteleg ca pensia alimentara nu este o suma fixa adica 25% din venitul net relizat,ci va fi o suma stabilita de instanta in functie de posibilitatile sotului?Caci aici ar trebui sa precizez si faptul ca o sa ramana si cu ceva rate la banci pe care le-a facut fara acordul meu,adica nici macar nu mi-a spus ci am aflat in timp de ele.Deci sa inteleg ca instanta va tine cont si de aceste lucruri nu?

Mii de multumiri!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc din suflet pt raspunsuri.Referitor la intretinerea mea era vb doar de perioada actula adica o luna sau doua pana la depunerea actelor de divor cu toate ca nu am nevoie de intretinere deoarece ma ajuta parintii.Eram doar curioasa sa stiu dc este obligatia lui sa intretina ambii membrii ai familiei odata ce acestia nu au nici un venit si sunt trecuti sub intretinerea lui la locul actual de munca.Sa inteleg ca pensia alimentara nu este o suma fixa adica 25% din venitul net relizat,ci va fi o suma stabilita de instanta in functie de posibilitatile sotului?Caci aici ar trebui sa precizez si faptul ca o sa ramana si cu ceva rate la banci pe care le-a facut fara acordul meu,adica nici macar nu mi-a spus ci am aflat in timp de ele.Deci sa inteleg ca instanta va tine cont si de aceste lucruri nu?

Mii de multumiri!

instanta tine cont de absolut tot.--venituri, rate bancare, etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu e obligat sa te intretina de la separarea in fapt

inchipuieste-ti un caz

el/ea pleaca hai-hui si primeste renta lunara....ca pana la pronuntate, e cale lunga...

cel putin asa stiam eu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu am un servici si atat eu cat si copilul suntem trecuti sub intretinerea lui.Presupun ca e obligat prin lege sa ma intretina si pe mine nu?

 

 

Intreb si eu: daca mama nu are serviciu si nu poate dovedi instantei cu ce poate intretine EA, CA MAMA un copil, cum i se poate incredinta copilul ei si nu tatalui? In baza carui articol din ce lege face instanta asta?

 

Mi se pare absolut firesc ca instanta sa dea copilul mamei no matter what (daca mama nu e decazuta din drepturi, desigur), insa in cazul in care mama nu se poate intrtine ea pe ea insasi, cum ar putea intretine ea un copil si pe ea deopotriva?

 

Decizia divortului nu e luata in pripa?

Decizia instantei de a da copilul mamei nu este gresita?

 

Ia instanta in calcul ajutoarele primite de mama de la vecini, parintii eu sau mai stiu eu ce alte surse? Eu as zice ca nu.

 

Atunci?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu se poate, maica. Iti dai 'mata seama, dac-ar fi p'asa, atunci toate matracucile s-ar marita pentru un an, apoi ar lungi-o cativa ani cu divortu', sa suga ca lipitorile cat mai mult.

La lege zice asa:

 

"OBLIGATIA DE

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu se poate, maica. Iti dai 'mata seama, dac-ar fi p'asa, atunci toate matracucile s-ar marita pentru un an, apoi ar lungi-o cativa ani cu divortu', sa suga ca lipitorile cat mai mult.

La lege zice asa:

 

"OBLIGATIA DE

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asa! spune'i Zuzo ca la noi nu'i ca la americani.

si bine ai revenit, ti-am dus dorul maica! muahh!!!!! ;) :flirt:

 

Bine te regasii, fata draga, si pe mata si pe oamenii buni de p'aci. La multi ani va zic, ca nu apucai sa va zic pana acu'.

Asa-i cum zici mata, la alte natii ii altfel, ca aia semneaza niste hartii dinainte sa se ia cu cununie si daca e cazul de despartenie, fiecare stie dinainte cum e treaba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu e obligat sa te intretina de la separarea in fapt

inchipuieste-ti un caz

el/ea pleaca hai-hui si primeste renta lunara....ca pana la pronuntate, e cale lunga...

cel putin asa stiam eu

Si ce ? ;)

Este obligat prin lege sa o intretina . Uite ca a pus Zuza , Art. 86. - Obligatia de

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×