Sari la conținut
Forum Roportal
mihaileo2000

este bine pt un adevarat crestin sa bea sau nu?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

as vrea sa cunosc argumente pro si contra bauturii dar numai sustinute cu argumente biblice. have a nice day

 

Sa nu uitam ca Iisus a transformat apa in vin, aceasta fiind prima dintre minulile facute.

Daca ar fi vazut cva rau in asta ar fi transformat vinul in apa. Acum, desigur, una e un pahar de vin, alta e sa fii betiv.

Una e sa mananci, alta sa fii lacom...

Si se poate continua.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
as vrea sa cunosc argumente pro si contra bauturii dar numai sustinute cu argumente biblice. have a nice day

 

Daca un alcoolic care deja are ciroza si continua sa bea iti aduce justificari biblice te simti mai bine?

Crezi ca boala lui este binecuvantata?

 

Uite o analiza detaliata pro si contra:

http://wooga.drbacchus.com/bible/alcohol.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
as vrea sa cunosc argumente pro si contra bauturii dar numai sustinute cu argumente biblice. have a nice day

Daca esti familiar cu termenul de

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa nu uitam ca Iisus a transformat apa in vin, aceasta fiind prima dintre minulile facute.

Daca ar fi vazut cva rau in asta ar fi transformat vinul in apa. Acum, desigur, una e un pahar de vin, alta e sa fii betiv.

Una e sa mananci, alta sa fii lacom...

Si se poate continua.

dupa cate stiu in limba greaca care a fost folosita predominant la scrierea NT siunt folosite 2 cuvinte pentru ceea ce cornilescu traduce prin "vin" de cele mai multe ori; era un cuvant care de fapt insemna "must" si altul care insemnma "vin". cred ca la minunea din cana galileii este de fapt folosit "mustul"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dupa cate stiu in limba greaca care a fost folosita predominant la scrierea NT siunt folosite 2 cuvinte pentru ceea ce cornilescu traduce prin "vin" de cele mai multe ori; era un cuvant care de fapt insemna "must" si altul care insemnma "vin". cred ca la minunea din cana galileii este de fapt folosit "mustul"

Nu ai studiat.

 

In Ioan 2 este folosit OINOS οἶνον STRONG's # 3631, iar cand este vorba de must este νέος (NEOS STRONG's #3501) οἶνον.

 

Adu proba cuvantul grecesc folosit pt MUST. Eu nu am gasit decat VIN NOU.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa nu uitam ca Iisus a transformat apa in vin, aceasta fiind prima dintre minulile facute.

Daca ar fi vazut cva rau in asta ar fi transformat vinul in apa. Acum, desigur, una e un pahar de vin, alta e sa fii betiv.

Una e sa mananci, alta sa fii lacom...

Si se poate continua.

Stai draga, ca acum o sa iti spuna ca ala era de fapt vin fara alcool.... si o sa iti dea un link la o pagina care face reclama la asa ceva. :lol2:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu ai studiat.

 

In Ioan 2 este folosit OINOS οἶνον STRONG's # 3631, iar cand este vorba de must este νέος (NEOS STRONG's #3501) οἶνον.

 

Adu proba cuvantul grecesc folosit pt MUST. Eu nu am gasit decat VIN NOU.

 

uite ceva interesant despre vin in biblie

http://solideogloriablog.wordpress.com/200...ului-de-alcool/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa nu uitam ca Iisus a transformat apa in vin, aceasta fiind prima dintre minulile facute.

Daca ar fi vazut cva rau in asta ar fi transformat vinul in apa. Acum, desigur, una e un pahar de vin, alta e sa fii betiv.

Una e sa mananci, alta sa fii lacom...

Si se poate continua.

 

Stiau ei ce stiau stramosii nostri daci,si mai spun unii ca nu erau niste initiati :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dupa cate stiu in limba greaca care a fost folosita predominant la scrierea NT siunt folosite 2 cuvinte pentru ceea ce cornilescu traduce prin "vin" de cele mai multe ori; era un cuvant care de fapt insemna "must" si altul care insemnma "vin". cred ca la minunea din cana galileii este de fapt folosit "mustul"

 

Trebuie sa stii ca si mustul baut fara masura imbata....si chiar mai rau decat vinul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×