Sari la conținut
Forum Roportal
Malkia

Despre sentimente si lipsa lor

Evaluează acest topic

Pofta vine mancand?  

56 membri au votat

  1. 1. Vi s-a intamplat sa deveniti atrase/atrasi de cineva cu care initial nu va puteati imagina intr-o situatie intima?

    • Da
      34
    • Nu
      11
    • Nu am fost in aceasta situatie
      11
    • 0


Postări Recomandate

Ce parere aveti despre ceea ce se intampla in trecut, cand femeile se casatoreau cu barbati pe care nu-i iubeau, sau de care nu se simteau atrase "doar pentru a fi in rand cu lumea"? Aici excludem cazurile in care la mijloc era interesul financiar. Pur si simplu, se intampla.

 

Atunci era ideea ca la inceput nu era neaparat nevoie sa fii indragostit, si dragostea vine pe parcurs. Era suficient ca barbatul sa fie "un om de treaba", cu care puteai "face casa", sa aiba o situatie materiala decenta si...cam atat. Nimic despre emotia de a fi cu el, despre atractie sau dragoste fulgeratoare. Totul atat de pragmatic...

 

Voi credeti ca "dragostea vine pe parcurs"? Dar atractia sexuala? Poti incepe sa fii atras/atrasa de cineva cu care initial iti era imposibil sa te inchipui intr-o situatie intima? Daca risti ca atunci cand te culci cu el/ea sa iti provoace repulsie? Sunt foarte curioasa sa mai aud pareri...

Editat de Malkia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce parere aveti despre ceea ce se intampla in trecut, cand femeile se casatoreau cu barbati pe care nu-i iubeau, sau de care nu se simteau atrase "doar pentru a fi in rand cu lumea"? Aici excludem cazurile in care la mijloc era interesul financiar. Pur si simplu, se intampla.

 

Atunci era ideea ca la inceput nu era neaparat nevoie sa fii indragostit, si dragostea vine pe parcurs. Era suficient ca barbatul sa fie "un om de treaba", cu care puteai "face casa", sa aiba o situatie materiala decenta si...cam atat. Nimic despre emotia de a fi cu el, despre atractie sau dragoste fulgeratoare. Totul atat de pragmatic...

 

Voi credeti ca "dragostea vine pe parcurs"? Dar atractia sexuala? Poti incepe sa fii atras/atrasa de cineva cu care initial iti era imposibil sa te inchipui intr-o situatie intima? Daca risti ca atunci cand te culci cu el/ea sa iti provoace repulsie? Sunt foarte curioasa sa mai aud pareri...

Da. Cunosc asemnea exemple de cupluri, marea lor majoritate trecute de a doua tinerete. In anii comunismului, de ex, pe langa mentalitatea de care vorbesti mai sus, existau si o serie de indicatii si restrictii tampite legate de alegerea partenerului sau partenerei de viata. Daca erai si tanar membru PCR, cu atat mai mare beleaua pe capul tau: cu aia n-ai voie ca taica-su a fost legionar pe timpul razboiului, cu tipa aia n-ai voie sa te insori ca are parinti chiaburi si faci partidul de ras, etc, etc.

 

Si cu toate astea, marea majoritate a acestor cupluri a rezistat pana la sfarsit. Au avut copii, nepoti, familii numeroase, odraselele lor au avut parte de educatie sanatoasa, etc. Sa nu mai spun ca rata divorturilor nici nu se compara cu cea de acum, iar scandalurile conjugale erau mult mai putine decat acum, cand fiecare e liber sa se cupleze cu cine vrea.

 

Cat despre intrebarea ta, raspunsul este ca DA, pofta poate sa vina si mancand. Cu una din fostele mele prietene am fost amici timp de 1 an de zile pana sa ne dam seama ca de fapt.. se poate si mai mult.

Editat de ActorGrabit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E posibil ca sexul cu un om care nu ti se parea atractiv,sa se dovedeasca neasteptat de placut -asta pot spune din experienta.

In ce priveste emotiile,ele sunt o perceptie energetica a lumii noastre -asa le consider eu.Asa cum cineva care iti era foarte simpatic se poate dovedi in timp foarte antipatic -cazurile sunt nenumarate- cred ca e posibil si ca cineva care iti pare initial antipatic,sau iti este indiferent,sa-ti devina in timp simpatic,si drag.Nu mi s-a intamplat asa ceva,dar am auzit ca se poate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Sunt de acord, la aceste exemple m-am referit si eu.

 

Dar erau fericiti? Lasand la o parte imaginea de familie decenta pe care o afisau in exterior, ce era de fapt in sufletul lor? Sexul era doar o "obligatie conjugala" (urasc termenul asta, care seamana cu o constrangere, ca un fel de viol de bunavoie...), sau o reala placere? Oare faptul ca erau invatati ca nu da bine sa se desparta nu era singurul lucru care ii mai unea dupa ceva ani? :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Voi credeti ca "dragostea vine pe parcurs"? Dar atractia sexuala? Poti incepe sa fii atras/atrasa de cineva cu care initial iti era imposibil sa te inchipui intr-o situatie intima? Daca risti ca atunci cand te culci cu el/ea sa iti provoace repulsie? Sunt foarte curioasa sa mai aud pareri...

Dragostea nu poate veni pe parcurs. Nici intr-o mie de ani.

Si de atractie... hmm. Mi s-a intamplat de cateva ori, dar explicatia este simpla: nu m-a interesat persoana respectiva, nu am privit-o ca pe un barbat [adica ca pe un posibil partener, a nu se intelege gresit] si nici nu am incercat sa il descopar.

De multe ori trecem pe langa anumiti oameni ca gasca prin apa. Iar apoi descoperim ca acei oameni sunt interesanti si nu le-am acordat suficienta atentie. Mie, una, asta mi se intampla adesea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cat despre intrebarea ta, raspunsul este ca DA, pofta poate sa vina si mancand. Cu una din fostele mele prietene am fost amici timp de 1 an de zile pana sa ne dam seama ca de fapt.. se poate si mai mult.

 

Da, erati amici, dar te-ai gandit probabil si la posibilitatea de a te culca cu ea si probabil ca nu ai exclus-o. Dar ce te faceai daca nu erai atras de ea de nicio culoare?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt de acord, la aceste exemple m-am referit si eu.

 

Dar erau fericiti? Lasand la o parte imaginea de familie decenta pe care o afisau in exterior, ce era de fapt in sufletul lor? Sexul era doar o "obligatie conjugala" (urasc termenul asta, care seamana cu o constrangere, ca un fel de viol de bunavoie...), sau o reala placere? Oare faptul ca erau invatati ca nu da bine sa se desparta nu era singurul lucru care ii mai unea dupa ceva ani? :flowers:

francezii au o vorba: "atunci cand n-ai descoperit sampania, vinul din curte, ti se pare cel mai bun!" la fel si cu acesti oameni. Au fost vremuri cand asa ceva, era perfect normal, iar majoritatea trebuiau sa procedeze intocmai. Acum, aceste cupluri sunt pe cale de disparitie, iar pt cei care inca mai rezista, este prea tarziu s-o mai ia de la capat si ei stiu asta (sau nu). Sa se gandeasca ei la chestii gen: atractie reciproca, sentimente, etc?! "pai astea sunt doar in povesti" iti vor spune razand multe din exemplarele de mai sus.

 

Sau ca un alt exercitiu de comparatie: gandeste-te ce tare era un monitor cu rezolutia 800x600 acum 10-12 ani. In prezent... La fle si cu ei, de vreme ce vedeau viata la alta rezolutie, n-ai de ce sa-i plangi prea mult. Exemplele pot continua...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sau ca un alt exercitiu de comparatie: gandeste-te ce tare era un monitor cu rezolutia 800x600 acum 10-12 ani. In prezent... La fle si cu ei, de vreme ce vedeau viata la alta rezolutie, n-ai de ce sa-i plangi prea mult. Exemplele pot continua...

 

Frumoasa comparatie. Si totusi, si astazi se intampla de multe ori acelasi lucru, doar ca e un pic diferit. Poate nu isi mai petrec toata viata impreuna, dar se complac in relatii de lunga durata cu persoane cu care nu se potrivesc si sunt nefericiti/nefericite doar pentru ca le e teamasa rupa rutina obisnuintei si sa se aventureze...

 

Nu am inteles niciodata de ce oamenii se multumesc cu putin cand pot avea mult mai mult de la viata. Iar eu nu am acceptat niciodata sa ma multumesc cu ce gasesc. Poate ca sunt eu prea dificil de multumit? Sau visez cai verzi pe pereti? Reciprocitatea asta exista, dar e greu de gasit. Parerea mea. :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cunosc un caz cand ea era mai inalta decat el si nu-l placea, dar la insistentele parintilor s-au casatori, au doi copii si acum e foarte mandra si foarte atasata de el.

Nu am auzit de soti nefericiti din cauza ca partenera(ul) nu arata bine, sau nu-i multumit(a) de prestatia sexuala.

Majoritatea insatisfactilor sunt din motive de nepotrivire de caracter, si caracterul nu-l poti aprecia "la prima vedere".

Poate sa nu-ti placa un tip si pe parcurs sa descoperi ca are sarm, ca-i simpatic, ca e inteligent si echilibrat, respectiv sa descoperi ca are calitati pentru care incepi sa-l apreciezi si sa-ti placa.

E greu de crezut ca cineva care-ti provoaca repulsie din motive obiective, sa devina simpatic, dar daca este o persoana pentru care nu ai sentimente ele pot veni pe parcurs.

Editat de gheorghe35

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am fost pusa in fata unei asemenea situatii.... Daca cineva imi creeaza repulsie in primele 10 minute nu o sa ma atraga niciodata si nici nu o sa ma poata obliga cineva sa-l accept. Daca la inceput imi este indiferent exista o oarecare posibilitate sa-mi placa pe parcurs.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×