Sari la conținut
Forum Roportal
ActorGrabit

Fac muzica pe calculator

Postări Recomandate

Poti sa faci atat instrumentale pentru tine cat si destinate vanzarii....cel mai bun site de instrumental beats si melodii este soundclick.

Programul cel mai bun este Reason, iar instrumente: Trigger Finger, e-mu x-board 49, behringer ms40 si m-audio studiophile40 :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu conteaza softul in care lucrezi.Ca producator se poate ajunge departe doar cu un calculator si niste boxe decente in materie de hardware.E nevoie de talent (pe care daca nu il ai mai bine te lasi pagubas si vezi care e talentu tau real) , si de multe multe ore de munca.

Editat de LongDistanceRunner

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca te pricepi doar la negative, lasa-ne un CV si te contactam noi cand va fi sa avem nevoie de un sunetist".

Intrebarea este: se poate iesi din anonimat cu muzica facuta pe calculatorul tau de acasa? In caz afirmativ, as vrea si eu ceva idei si sfaturi. Mersi :shifty:

 

Doar printr-o minune se poate iesi din anonimat in felul asta.Dar se mai intampla si minuni.

Cei de meserie ti-au spus clar si corect.Momentan nu poti aspira decat la statutul de sunetist.Daca iti faci bine treaba ,ai noroc si te remarca cineva greu ,asta este minunea,adica sa lucrezi pentru un nume si sa castigi destui bani ,cat sa compenseze faptul ca ai iesit din anonimat, doar prin imprejurarea ca apari pe aceiasi coperta cu o vedeta.

Ceea ce am ascultat din "creatia" ta , imi pare rau dar pentru mine nu este muzica. Nu esti nici compozitor nici interpret, dar poti deveni un bun tehnician de sunet,un aranjor decent pentru artisti mediocrii sau un DJ de mana a doua, pentru cluburi de mana a doua.Asta daca nu se intampla minunea.

Scuze pentru ca am intepat balonul de sapun,dar pana la urma eu sunt clientul nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai,in ultima vreme au aparut "artisti" (artist e impropriu spus) cu duzina care fac muzica pe computer/sintetizator. Nu cred sa scoti mare chestie din asa ceva...doar sa faci pentru prieteni,sausa asculti tu in timpul liber.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma refer la melodii compuse in programe de editare muzicala cum ar fi Fruity Loops, Cubase sau Sonar dar si controversatul Ejay. In general, e vb de partea electro a muzicii (techno, house, club, trance, dnb, etc) dar si de alte genuri. De cativa ani incoace imi mai iese cate o melodie sauj chiar cate un remix din cand in cand.. si multora le place cum suna. Din pacate nu am voce muzicala (asta e, nu toti avem talent), nu stiu sa folosesc nici un instrument real, dar cunosc notele muzicale si stiu sa lucrez in programele mentionate mai sus. Ba chiar am reusit sa-mi inregistrez la UCMR-ADA o buna parte din creatii, pt copyright. Am trimis ceva CD-uri demo la cateva case de discuri (Roton Music, 3SE Production, chiar am discutat mai demult cu Viorel de la 3SudEst) dar de fiecare data m-am lovit de aceleasi raspunsuri "ne pare rau, nu lucram cu muzica facuta doar pe calculator. Promovam persoane cu voce muzicala, daca te pricepi doar la negative, lasa-ne un CV si te contactam noi cand va fi sa avem nevoie de un sunetist". pana aici cam atat.. Mai am un prieten care are aceleasi pasiuni ca si mine, ala chiar e mult mai implicat decat mine in treaba asta, dar nici el n-a reusit sa se afirme.

 

Intrebarea este: se poate iesi din anonimat cu muzica facuta pe calculatorul tau de acasa? In caz afirmativ, as vrea si eu ceva idei si sfaturi. Mersi :flowers:

 

p.s. Daca sunteti interesati, as putea uploada pe site cateva din melodiile in cauza.

 

 

salut si eu am lucrat cu fruity loops, si stiu cum suna muzica. sa sa-ti trimit ceva de la mine. si am lucrat si cu magix maker. acolo inregistrez direct cu instrumentele mele. hai da-mi emailul tau sa-ti trimit.

 

 

Am nevoie de un magix maker cu licenta

 

pai,in ultima vreme au aparut "artisti" (artist e impropriu spus) cu duzina care fac muzica pe computer/sintetizator. Nu cred sa scoti mare chestie din asa ceva...doar sa faci pentru prieteni,sausa asculti tu in timpul liber.

 

Te rog frumos trimite-mi si mie din piesele tale negative, si am lucrat si eu fruity loops si stiu ce zici. Am lucrat si cu magix maker.DAr am nevoie de magix full cu licenta. Ai idee?

 

 

Poti sa faci atat instrumentale pentru tine cat si destinate vanzarii....cel mai bun site de instrumental beats si melodii este soundclick.

Programul cel mai bun este Reason, iar instrumente: Trigger Finger, e-mu x-board 49, behringer ms40 si m-audio studiophile40 :)

 

 

salut si eu am lucrat cu fruity loops, si stiu cum suna muzica. sa sa-ti trimit ceva de la mine. si am lucrat si cu magix maker. acolo inregistrez direct cu instrumentele mele. hai da-mi emailul tau sa-ti trimit.

 

Am nevoie de un magix maker cu licenta full

Editat de Darianna
Au foste sterse datele de contact. Acestea se comunica numai in privat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×