Sari la conținut
Forum Roportal
Pippo

Remote Viewing - Vederea de la distanta

Postări Recomandate

Ati auzit de "Remote Viewing" (Vederea de la distanta)? Ati incercat sa experimentati "vederea de la distanta"? Incercam si noi? :D

 

seventh-sense.jpgRemoteViewingLarge.jpgremote_viewing.jpg

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Link-ul pe care l-ai dat, este o banala definitie mincinoasa cu scop de dezinformare. Avand in vedere dovezile si informatiile pe care le avem la dispozitie despre acest fenomen, este evident ca sursa "James Randi Educational Fundation", la care puncteaza link-ul de mai sus este hartie igienica :P (ma mir ca mai exista situri de asemenea dezinformare pe aceasta tema, subiectul fiind declasificat si efectele recunoscute oficial autentice de mult timp, fiind inregistrate nenumarate interventii dezbatute public). A n-a oara atrag atentia asupra materialelor mincinoase care va bombardeaza. Deschideti ochii si examinati temeinic, nu inghititi nimic pe nemestecate, in special de pe siturile "Educational ;) ".

 

Stie cineva cate ceva despre acest fenomen, sau este interesat sa aprofundeze subiectul? In special sa experimenteze?

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Link-ul pe care l-ai dat, este o banala definitie mincinoasa cu scop de dezinformare. Avand in vedere dovezile si informatiile pe care le avem la dispozitie despre acest fenomen, este evident ca sursa "James Randi Educational Fundation", la care puncteaza link-ul de mai sus este hartie igienica ;) (ma mir ca mai exista situri de asemenea dezinformare pe aceasta tema, subiectul fiind declasificat si efectele recunoscute oficial autentice de mult timp, fiind inregistrate nenumarate interventii dezbatute public). A n-a oara atrag atentia asupra materialelor mincinoase care va bombardeaza. Deschideti ochii si examinati temeinic, nu inghititi nimic pe nemestecate, in special de pe siturile "Educational :doh: ".

 

Stie cineva cate ceva despre acest fenomen, sau este interesat sa aprofundeze subiectul? In special sa experimenteze?

 

Imi pare rau pentru cultura ta generala legata de paranormal daca nu ai auzit de Randi. Sursa aceea este mai valabila decat orice ai putea tu posta vreodata la subiect; pentru ca ea vine din partea unui om si a unei organizatii care testeaza si verifica de doua decenii presupusele abilitati paranormale ale oricui disponibil sa participe la experimente in conditii de laborator. Iar prin demistificarea lor, a pus capat activitatii unui numar important de sarlatani care incercau sa obtina, sub pretextul unor pretinse abilitati paranormale, foloase materiale de pe urma unor indivizi naivi.

 

Puthoff si Targ sunt un exemplu pentru faptul ca oricine o poate lua pe ulei cand amesteca stiinta cu convingeri personale de alta natura (plus niscaiva beneficii profesionale si materiale). Doi oameni de stiinta autentici care au ajuns sa creada ca

de Uri Geller e ceva special :P Si ca sa fie lucrurile clare, Puthoff mai e si un vechi si activ membru al bisericii scientologice. Nuff said :D

 

O chestie pe care ar fi util sa o intelegi este ca nici unul din experimentele care au expus limitele conceptului de 'remote viewing' nu demonstreaza inexistenta fenomenului per se. Ci faptul ca rezultatele pozitive initiale, catalogate a fi semnificative din punct de vedere statistic, nu provin din niste experimente foarte robuste; in plus, diferentele fata de un efect intamplator, desi semnificative statistic, sunt mici si pot avea si alte explicatii - problemele sunt legate in special de posibilitatea de a avea un sampling eficient in conditiile testelor respective. As putea fi mai detaliat aici, dar modul incoerent in care sustii existenta unor "efecte recunoscute oficial autentice" ma face sa fiu sceptic in privinta utilitatii unui astfel de efort.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci ar fi mai bine sa te abtii de la a debita rahaturi nemestecate din surse "sigure". Esti liber sa crezi in ce si cine vrei. Eu am cerut o discutie la subiect, experimentarea unui lucru, nu o controversa de 2 bani care sa-mi pape timpul deja limitat. Daca nu esti interesat de subiect, numai bine si lectura placuta in continuare din surse "sigure" alla Randi. Nu insista sa ma contrazici, n-am deschis subiectul pentru a dezbate daca remote viewing-ul este adevarat sau fals, ci pentru a experimenta si a invata mai mult despre asta, deoarece este mai mult decat recunoscut ca fiind real (exceptand sursele sigure alla Randi).

 

Si celor ce au idee despre Remote Viewing le propun un manual tehnic mai vechiut (in engleza):

CIA Remote Viewing Manual (1986)

Remote_Viewing___CIA_Remote_Viewing_Manual__1986_.pdf

Pentru cei ce nu au idee, voi posta niste definitii generale (in romaneste).

 

PS Inchipuie-ti draga fitzy, ca Randi nu a fost pacalit de sarlatanii care se ocupa de remote viewing, dar CIA a fost pacalita, si au investit fraiericii de spioni o gramada de bani degeaba in "afacerea" asta! Cum e Randi asta mai perspicace decat muma padurilor, CIA... :D

Editat de Pippo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
PS Inchipuie-ti draga fitzy, ca Randi nu a fost pacalit de sarlatanii care se ocupa de remote viewing, dar CIA a fost pacalita, si au investit fraiericii de spioni o gramada de bani degeaba in "afacerea" asta! Cum e Randi asta mai perspicace decat muma padurilor, CIA... ;)

 

Draga pippy, singura chestie interesanta in raspunsul tau bezmetic este incredibila ta naivitate in a nu vedea ca asa-zisele probe pe care le prezinti iti ridiculizeaza propriile argumente. Okay, inteleg ca nu ai habar de varietatea programelor experimentale nastrusnice ale CIA, dezvoltate din paranoia serviciilor secrete din timpul razboiului rece (banii aruncati de CIA inspre cercetarea paranormalului au fost motivati prin zvonurile legate de programul sovietic, similar ca scop dar mult mai amplu). Inteleg si ca ti-e lene sa consideri faptul ca finantarea respectivelor programe a fost oprita cu mult timp in urma. A considera insa un argument in favoarea valabilitatii 'remote viewing', adia a unor abilitati care, in cazul in care ar fi confirmate, ar fi de un real interes militar, documente pe care CIA le-a declasificat deja si circula liber pe internet, eh, asta face tot deliciul :P :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga fitzy :D , in parte ai dreptate, in parte nu. Contraargumente sunt destule, dar cum am spus mai devreme, nu este jungla informationala subiectul discutiei, ci detaliile tehnice referitoare la remote viewing si experimentele ce s-ar putea face si de care unii ar putea fi interesati.

 

Acum, ca-mi veni in minte, am observat (doar o parere personala) ca femeile in general sunt mai predispuse decat barbatii in folosirea acestor tehnici, dar (tot parerea mea), asta provine din faptul ca sunt mai sensibile, mai putin rigide decat barbatii in a experimenta liber, cu inima deschisa lucruri noi, fara a le nega din start sub diverse pretexte. Totusi, atat femeile cat si barbatii, cu totii (de acceptam ori ba) avem aceste capacitati numite de unii "paranormale", dar care nu sunt lucrate. Ca si mersul pe bicicleta sau sofatul, acestea pot fi dezvoltate. Trebuiesc lucrate aceste capacitati "para".

Ce nu cunoastem este paranormal. Ce incepem sa cunoastem devine normal.

 

Si pentru cei ce inteleg engleza, va propun o carte interesanta in care Courtney Brown, cercetator al mecanismelor ce stau la baza vederii de la distanta, pe langa o scurta introducere in domeniu, descrie experientele sale cele mai ciudate.

(Pentru a extrage arhiva, salvati cele 3 fisere pe disc si stergeti extensia txt, lasand .rar).

(ebook Remote Viewing) - Courtney Brown - Cosmic Voyage (1996)

_ebook_Remote_Viewing____Courtney_Brown___Cosmic_Voyage__1996_.part1.rar.txt

_ebook_Remote_Viewing____Courtney_Brown___Cosmic_Voyage__1996_.part2.rar.txt

_ebook_Remote_Viewing____Courtney_Brown___Cosmic_Voyage__1996_.part3.rar.txt

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce nu cunoastem este paranormal. Ce incepem sa cunoastem devine normal.

 

Ete, in mod incredibil, suntem de acord aici. Nu am sustinut vreodata ca nu exista fenomene paranormale. Nu am cum sa fiu sigur de asa ceva, iar avand in vedere tocmai subiectivismul termenului poate e chiar plauzibil ca ceva ce poate fi atribuit in prezent paranormalului sa existe. Insa acordul se opreste aici; nu am nici cum sa cred/sustin ca ceva exista in lipsa unor dovezi relevante. Tu alegi sa-ti opresti gandirea critica in momentul in care ti-ai satisfacut un crez. Crezi in 'remote viewing' pentru ca CIA a finantat niste proiecte de cercetare in domeniul asta. Dincolo de asta nu te mai preocupa rezultatele concrete ale proiectelor, parametri lor cantitativi si calitativi, soarta proiectelor, modul in care ele au fost interpretate de restul comunitatii stiintifice. Pentru ca alegi, in mod constient sau nu, sa nu-ti testezi crezul. Te las cu experimentele acum :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Te las cu experimentele acum :D

Asta este si ideea, de a vedea efectiv cum functioneaza. Nu au rost contradictii inutile. Daca functioneaza cum se spune, atunci oricine persevereaza in cunoasterea si experimentarea acestor tehnici, ar trebui sa poata demonstra practic eficienta lor. Pentru asta trebuie sa incepem cu putina teorie. In curand.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foooarte interesanta treaba asta... nu de alta dar tare as vrea sa vad si eu meciurile de fotbal care nu-s transmise la televizor :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×