Sari la conținut
Forum Roportal
ActorGrabit

LHC - experimentul mileniului - o lovitura dura data religiei?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dupa cum stim, cele 2 mari teorii existentiale s-au ciocnit de cateva secole bune. Cei care cred in originea divina a Universului si a omului pe pamant au dus lupte ideologice grele cu asa numitii evolutionisti, adeptii big bang-ului. Fiecare tabara are argumente foarte serioase de partea sa, dar.. pana cand vor mai continua contradictiile?

 

Daca, in final, acest grandios experiment va fi unul reusit, iar reconstituirea mult mediatizatului big bang se va putea realiza, atunci care vor fi concluziile? Una din ele ar putea fi aceea cum ca Dumnezeu nu exista? Sau macar nu va fi o lovitura dura data religiei si bisericii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Una din ele ar putea fi aceea cum ca Dumnezeu nu exista? Sau macar nu va fi o lovitura dura data religiei si bisericii?

 

Fi sigur ca orice mic progres al stintei este un mare pumn tras in botul hidos al bisericii.

 

Iar lovitura cea mai mare pe care ar putea-o primi biserica ar fi ca stinta sa il descopere pe Dumnezeu, si din aceasta descoperire in mod sigur va fi revelat faptul ca Dumnezeul descoperit de stinta nici nu are habar ca niste sarlatani au inventat pe pamant o biserica care batjocoreste oamenii in numele lui!

Editat de Sikaryan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu as fi atat de naiv sau optimist (depinde din ce perspectiva vezi lucrurile) incat sa cred ca experimentul respectiv va demonstra existenta lui Dumnezeu.

Nu am auzit nicaieri cum ca asta ar fi scopul.

Metafizic vorbind, ar prea usor, prea la indemana.

Doar un alt mic pas al stiintei...costisitor - timp si bani.

 

 

 

A. Iar religia se desfiinteaza singura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa cum stim, cele 2 mari teorii existentiale s-au ciocnit de cateva secole bune. Cei care cred in originea divina a Universului si a omului pe pamant au dus lupte ideologice grele cu asa numitii evolutionisti, adeptii big bang-ului. Fiecare tabara are argumente foarte serioase de partea sa, dar.. pana cand vor mai continua contradictiile?

 

Daca, in final, acest grandios experiment va fi unul reusit, iar reconstituirea mult mediatizatului big bang se va putea realiza, atunci care vor fi concluziile? Una din ele ar putea fi aceea cum ca Dumnezeu nu exista? Sau macar nu va fi o lovitura dura data religiei si bisericii?

 

si daca a fost bing bang-ul, asta dovedeste ca Dumnezeu nu exista? Dumnezeu este totul, poate fi chiar si atat de mult mediatizatul bing bang. El alege felul in care creeaza, timpul si spatiul pe care le pune la dispozitie...

gandeste in ansamblu. de la protoni, neutroni -atom- pana la o structura atat de complexa si de variata de viata si de constiinta... oare crezi ca toate astea sunt doar intamplari fericite ale haosului???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu as fi atat de naiv sau optimist (depinde din ce perspectiva vezi lucrurile) incat sa cred ca experimentul respectiv va demonstra existenta lui Dumnezeu.

Nu am auzit nicaieri cum ca asta ar fi scopul.

Metafizic vorbind, ar prea usor, prea la indemana.

Doar un alt mic pas al stiintei...costisitor - timp si bani.

 

 

 

A. Iar religia se desfiinteaza singura.

Tocmai faptul ca nici eu n-am auzit nimic oficial despre chestia asta m-a determinat sa pun si intrebarea asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai e o intrebare proasta.

 

Ma rog, trecem peste chestia asta, insa dupa parerea mea de Cercetator Stiintific delegat la Cern al Roportalului, asteptarile sunt mai mari decat rezultatul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai e o intrebare proasta.

 

Ma rog, trecem peste chestia asta, insa dupa parerea mea de Cercetator Stiintific delegat la Cern al Roportalului, asteptarile sunt mai mari decat rezultatul.

 

1.De ce faci reclama la DERO? (vezi avatarul)

2.De ce porti barba?

3.De ce nu ti se vede parul din cap?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. Iesi afara.

 

 

1/2. Multumesc, ma asteptam.

 

Mi se pare stupido-pueril acest experiment, care poate sa ne arunce pe alt nivel al cunoasterii sau pe alt nivel al infernului. Pana cand nu a inceput experimentul, nu am stiut nimic de el! Ceea ce demonstreaza ca securistii ne conduc in continuare. Religia ar trebui sa dispara pentru a face loc credintei! Nu are legatura cu jucaria mondiala care tocmai face "demo". Hai sa nu-L suparam pe Dumnezeu, ca sa nu ne traga un sut in kuhr!

K0ntr0VerSy, a fost o reala placere sa te provoc! (fara rautate).

Doctor Love.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×