Sari la conținut
Forum Roportal
Pompilia B.

Adobe photoshop

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutare! :cheer:

Vreau sa imi cumpar o carte care sa ma invete Photoshop. Fara vreun motiv anume, vreau sa il invat. In momentul de fata am niste bani pe care trebuie sa ii dau pe carti si as vrea sa imi recomandati voi una buna, deoarece eu nu ma pricep...

De asemenea, mi-ar place si una de AutoCAD, de preferat nu scrisa de cineva care a facut Arhitectura, mai degraba de cineva care a studiat Mecanica. Am inteles si ca e mai bine sa cumperi o carte care a fost tradusa in romana, nu una scrisa chiar de romani, deoarece nu ar fi la fel de buna. Este adevarat? :o:

 

Va multumesc! :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut aveam in firma un grafician de exceptie. Un grafician junior i-a pus aceeasi intrebare, care e cea mai buna carte de Photoshop. Tipul a raspuns ca nu exista. Photoshop se invata jucandu-te cu programul.

 

Tind sa-i dau dreptate. Daca te tenteaza cu adevarat ceea ce poti face in Photoshop, lucrand cu imagini vei invata tot ce trebui sa stii, pe masura ce ai nevoie de cunostintele respective. Daca o iei incet si babeste e posibil sa gasesti drumul mult prea anevoios ca sa te tii de el. Asa e si cu soft-ul de procesare audio. Poate sa fie incredibil de complicat daca vrei sa inveti pe rand toate meniurile, comenzile, capacitatile programului. Dar daca pur si simplu te apuci sa lucrezi cu inregistrari, e fun, si inveti din mers.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E cu dus şi-ntors chestiunea :gum:

 

Ote, eu fac poze din c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Come'on, iti era greu sa faci o copie si sa experimentezi direct pe poza? :secret: Chestiile simple de procesare, efecte, sunt intuitive. Alea mai complicate oricum nu-ti trebuie la inceput. Meniurile's la fel, intuitive. Ma rog, daca stii engleza. Oricum, NU zic ca nu e de folos un manual. De la om la om poate fi chiar cea mai buna metoda. Mi-am adus si eu aminte de un grafician simpatic si povetele lui. :gum:

Sunt de acord ca incercand inveti cel mai bine, dar eu una am nevoie de ceva care sa imi spuna ce poate sa faca el. De una singura nu cred ca as putea avea cine stie ce idei, avand in vedere ca nu l-am deschis decat de cateva ori...

In plus, eu trebuie sa cumpar niste carti, asa ca daca oi gasi si vreuna de Photoshop, de ce nu? In librariile in care am fost eu am gasit una care se numea "Photoshop CS", iar eu am impresia ca e cam veche. Am sa mai merg si azi si va anunt ce am gasit, mai am inca multe librarii de vizitat. :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt de acord ca incercand inveti cel mai bine, dar eu una am nevoie de ceva care sa imi spuna ce poate sa faca el. De una singura nu cred ca as putea avea cine stie ce idei, avand in vedere ca nu l-am deschis decat de cateva ori...

In plus, eu trebuie sa cumpar niste carti, asa ca daca oi gasi si vreuna de Photoshop, de ce nu? In librariile in care am fost eu am gasit una care se numea "Photoshop CS", iar eu am impresia ca e cam veche. Am sa mai merg si azi si va anunt ce am gasit, mai am inca multe librarii de vizitat. :secret:

 

Pai... veche poate fi eventual fata de versiunea de Photoshop pe care o ai. Vezi ce ai mai intai, daca ai deja programul instalat. Da' nu zi de unde si cum l-ai luat, ca nu e voie cu crack-uri :gum:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×