Sari la conținut
Forum Roportal
spider

zilele sfintilor si sarbatori din calendar

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Deci...spunea getasart ca astazi e Sf. Ilie. Ce trebuie sa stim despre? Stiu ca unii plini de istetime ma vor trimite sa citesc vietile sfintilor insa eu sugerez ca acest topic sa fie doar un rezumat scris cu cuvintele noastre. 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sfantul Ilie a trait inainte de Iisus Hristos si a fost un mare prooroc.Se spune ca a blestemat ca pe pamant sa nu mai ploua(nu mai stiu cati ani nu a mai cazut o picatura de ploaie),dabia cand sa-a rugat ca sa ploua Dumnezeu a dat ploaie.Si un lucru care-mi place e ca a fost luat cu trasura la cer.

Ar fi interesant ca fiecare dintre noi sa spunem cate ceva despre Sfintii care ne ocrotesc mai mult,despre Sfintii ai caror nume il purtam.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sfantul Ilie a trait inainte de Iisus Hristos si a fost un mare prooroc.Se spune ca a blestemat ca pe pamant sa nu mai ploua(nu mai stiu cati ani nu a mai cazut o picatura de ploaie),dabia cand sa-a rugat ca sa ploua Dumnezeu  a dat ploaie.Si un lucru care-mi place e ca a fost luat cu trasura la cer.

Ar fi interesant ca fiecare dintre noi sa spunem cate ceva despre Sfintii care ne ocrotesc mai mult,despre Sfintii ai caror nume il purtam.

[snapbacca]56049[/snapbacca]

E foarte interesant ce ai spus despre sfantul Ilie, Avolina.

Eu cunosc (din copilarie) o povestioara pe care mi-o spunea bunica mea despre acest sfant, tot de ploaie e legata...

Se spune ca sfantul Ilie se plimba prin cer cu trasura si cu un bici in mana si il intreaba pe Dumnezeu: "Doamne, cand e ziua mea?" iar Dumnezeu ii raspunde: "Mai e pana la ziua ta!" ...Si dupa mult timp il intraba din nou pe de-zeu : "Doamne, cand e ziua mea?" iar de-zeu ii raspunde: "A trecut de mult ziua ta...!"

Dumnezeu nu vrea sa-i spuna lui Ilie cand e ziua lui pentru ca daca ar stii, ar trimite pe pamant un mare potop iar cu biciul din mana lui ar "tuna si fulgera".

Sincer nu stiu de ce i se asociaza tocmai ploaia...Poate ne lamureste cineva...!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sf. Ilie, a trait ininte de venirea lui Iisus Hristos; inca din frageda copilarie, parintele lui, Sovah,a vazut ingeri luminati, vorbind cu el, si cu foc il infasura si cu vapaie,il hranea; din pruncie, a fost ales sa fie--mergator, inintea celei de a doua veniri, a lui Iisus; este adevarat ca a fost luat cu trupul la cer; dar pina a fpst "rapit la cer" a facut multe minuni; daca va intereseaza, fara a face comentarii deplasate la adresa sfintilor; pot reveni cu detalii; nu vreau sa ma considerati o inginfata,dar eu IUBESC tot ce este legat de religie; as vrea sa vedeti lucrarea mea, despre APOCALIPSA; intrati pe :www.getasart.go.ro si daca va intereseaza, pot sa va descriu ce am facut acolo; astept un semn de la voi; DAR VA ROG, SA NU NE MAI CERTAM FARA SA STIM MAI NIMIC DESPRE RELIGIE: hai sa discutam cu calm si intelepciune; vreti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Zilele trecute,mai exact pe 27 iulie la-am praznuit pe Sf.Pantelimon,care a trait dupa Iisus Hristos.I se spune,,doctor fara de arginti"cred ca va imaginati de ce.A fost un mare tamaduitor de boli(a vindecat un orb)si moastele lui inca mai vindeca pe cei ce se roaga cu credinta. Tatal Sau era pagan,la fel si El, in tinerete a fost botezat crestin si a fost supus unor chinuri groaznice deoarece refuza sa lepede credinta,ca multi crestini a fost mucenic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

6 august crestinii sarbatoresc schimbarea la fata. - Icoanele Schimbarii la Fata (Transfigurarii) ni-i infatiseaza pe apostolii Petru, Iacov si Ioan cazuti cu fata la pamant, pe muntele Taborului neputand indura atata stralucire. Aratarea lui Hristos.

" Fata Lui a stralucit ca soarele, iar de-a dreapta si de-a stanga Mantuitorului sa-au aratat Moise si Ilie, stalpii Legii vechi, care-si afla acum plinatatea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce dovezi biblice aveti ca Sfintii se afla in cer? De Ilie si Moise stiu ca se afla in cer.

Dar ceilalti patriarhi isi asteapta judecata in mormintele lor.

 

Vezi Fapte 2,29.34:

"C

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce dovezi biblice aveti ca Sfintii se afla in cer?

[snapbacca]58993[/snapbacca]

 

De ce avem nevoie sa stim daca sfintii se afla in cer?

Ceea ce stim sigur este ca nu sunt "dincolo". Nefiind nici aici pe pamant cu noi (cel putin asa este in credinta crestina) inseamna ca sunt un pic mai aproape de Dumnezeu decat noi. Aceasta creditna ne permite sa cerem mijlocirea lor pentru ca sa-i vorbim lui Dumnezeu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

acest topic a fost deschis nu pentru a ne contrazice unde putem localiza sfintii ci pentru a afla semnificatia zilelor de sarbatoare crestina din calendar.

Asa ca va rog nu faceti si acest topic un camp de lupta a orgoliilor voastre. Daca sunteti in stare sa dati un raspuns obiectiv dati-la. Daca nu, va rog sa va abtineti. Multumesc. :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×