Sari la conținut
Forum Roportal
Ma

Intrebare codul muncii

Postări Recomandate

Astazi am descoperit cu stupoare , faptul ca in cartea de munca figurez cu salariu de 700 RON .

Ca si profesie sunt subinginer , am terminat IPB - Facultatea de metalurgie si sunt ca si functie director de magazin , intr-o firma privata .

Intamplator , pentru ca unul din colegi a avut nevoie de o adeverinta pentru a lua credit din banca am vazut ca acesta are pe cartea de munca 880 RON , este subinginer si a terminat aceeasi facultate ca si mine si nu profeseaza ceea ce a facut in facultate .. Intrebarea pe care doream sa o formulez : Exista vreo forma aparte de a incadra un absolvent cu studii superioare , la categoria unuia cu studii postliceale ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Astazi am descoperit cu stupoare , faptul ca in cartea de munca figurez cu salariu de 700 RON .

Ca si profesie sunt subinginer , am terminat IPB - Facultatea de metalurgie si sunt ca si functie director de magazin , intr-o firma privata .

Intamplator , pentru ca unul din colegi a avut nevoie de o adeverinta pentru a lua credit din banca am vazut ca acesta are pe cartea de munca 880 RON , este subinginer si a terminat aceeasi facultate ca si mine si nu profeseaza ceea ce a facut in facultate .. Intrebarea pe care doream sa o formulez : Exista vreo forma aparte de a incadra un absolvent cu studii superioare , la categoria unuia cu studii postliceale ?

........................

subinginer=3 ani de facultate...

nu inseamna ca ai facut studii superioare ci studii postliceale...

aceste studii de subinginer au fost inlocuit dupa '89 cu acele postliceale de 3 ani cu diploma..

in fine

.......................

orice persoana care are studii superioare ( facultate+licenta) poate fi angajat in orice post, in orice istitutie..

abstractie de la regula face medicina care,prin deontologie nu permite angajarea unui medic pe un post sub nivelul de medic, in cadrul unei institutii de sanatate.

......................

faptul ca acel coleg al tau care are aceleasi studii ca tine are salariul mai mare este din cauza ca ( poate ) ocupa un alt post diferit de al tau si presteaza o alta munca.( mai platita )

nu este obligatoriu ca angajatorul sa dea aceleasi salarii angajatilor care au studii superioare si care ocupa posturi diferite, chiar daca ocupa acelasi post..( in ultimul caz se aplica vechimea si priceperea ).

......................

nu te uita in gradina vecinului....( niciodata)..nu este sanatos

:cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa presupunem ca ai fi lucrat ca muncitor necalificat, puteai avea salariul minim pe economie, deci poti lucra ca orice.

Ce scrie in fisa postului? Salariul tau real net e cel conform cartii de munca?

 

 

faptul ca acel coleg al tau care are aceleasi studii ca tine are salariul mai mare este din cauza ca ( poate ) ocupa un alt post diferit de al tau si presteaza o alta munca.( mai platita )

asa este :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu te uita in gradina vecinului....( niciodata)..nu este sanatos

Ba este recomandabil.

 

In rest, asa e: problema studiilor e una, cea a POSTULUI pe care il ocupi e alta.

 

Daca aveti aceleasi studii si sunteti incadrati pe acelasi post, cere explicatii. Desi ti se poate spune ca asa s-a negociat salariul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ba este recomandabil.

 

In rest, asa e: problema studiilor e una, cea a POSTULUI pe care il ocupi e alta.

 

Daca aveti aceleasi studii si sunteti incadrati pe acelasi post, cere explicatii. Desi ti se poate spune ca asa s-a negociat salariul.

..........................

on topic...

nu este recomandat...

sefu' al mare face salariul exact asa cum doreste el si asta in limite legale...

de vei cere explicatii in cazul unei nemultumiri, le vei primi, dar, in schimb vei atrage dupa sine un val de alte nemultumiri.

vei crea un precedent, vei parea sindicalist si ti se va pune o eticheta proasta.

Niciodata nu cere sefului explicatii cu privire la salariul tau in comparatie cu salariul altui coleg.

Poti sa ceri o marire de salariu, eventual, sau sa incerci sa te faci remarcat mai mult.

Gandeste-te ca sunt multi pupincuristi pe lumea asta....iar cel care are salariul mai mare decat al tau pentru aceiasi munca poate fi unul din ei.

Sefii, patronii in general, au nevoie de astfel de oameni ca de aer.

off topic:

daca te uiti pre mult in curtea vecinului poti avea surpriza sa-ti vezi "nevasta" acolo la o "sueta" mica sub birou...

mai bine nu stii ...nu? :cheer: ....poate o face pentru o situatie mai buna a familiei..nu? :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Citesc ce se scrie si ma uimeste modul cum este privita problema ... dar oricum traim in Romania si asta ne consuma tot timpul ...

Se dicuta despre lege ... Care lege Newtask ? Legea patronilor ? Je man fisch ... Ocup un post de DIRECTOR DE MAGAZIN , daca nu a fost vizibil in primul post ... Iar aberatiile pe care le scrii cu curtea vecinului se aplica numai acelora care chiar fac acest lucru ... Nu m-a interesat sa ma uit in curtea vecinului ... dar ma deranjeaza nedreptatea .... Ieri cand am intrebat contabilitatea despre acest lucru , mai intai m-a luat la rost ca nu i-am adus diploma pe care oricum scrie IPB - FACULTATEA DE METALURGIE , deci nicidecum postliceala din capul strazii ... dupa care pe un ton rastit mi-a explicat ca a platit mai putin la stat .... adica diferenta aia nenorocita de la 180 RON ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa poate intelegi ce am vrut sa zic:

 

 

Algoritmi de calcul

Astfel, daca ne raportam la coeficientii de ierarhizare prevazuti in contractul de munca unic la nivel national, salarizarea ar trebui calculata dupa urmatorul algoritm:

- Grupa muncitorilor - muncitorii necalificati si ucenicii au un coeficient de ierarhizare 1, de unde rezulta ca nu pot fi platiti cu mai putin de 500 lei;

- muncitorii calificati au un coeficient de ierarhizare de 1,2, rezultand un salariu minim de 600 lei;

- Grupa personalului administrativ - persoanele incadrate pe astfel de posturi care au studii liceale primesc un coeficient de ierarhizare de 1,2 si un salariu minim de 600 lei;

- salariatii din domeniul administrativ care au o scoala postliceala beneficiaza de un coeficient de ierarhizare de 1,25 si un minim de salarizare de 625 lei;

- Grupa personalului de specialitate:

- angajatii care au la baza o scoala de maistri au un coeficient de ierarhizare de 1,3 si un salariu minim de 650 lei;

- lucratorii cu studii superioare de scurta durata nu pot primi in ziua de salariu mai putin de 750 lei, avand in vedere ca in cazul lor coeficientul de ierarhizare este de 1,5;

- Grupa personalului cu studii superioare de lunga durata. In acest caz, coeficientul de ierarhizare este 2, iar salariul minim de incadrare este de 1.000 lei.

 

Salarii minime

Atentie! Pentru a putea beneficia de prevederile contractului colectiv de munca unic la nivel national, angajatul trebuie incadrat pe un post aferent studiilor sale.

 

De exemplu, daca un inginer lucreaza ca om de serviciu intr-o firma nu poate avea pretentia unui coeficient de ierarhizare de 2 (grupa studii superioare). El trebuie sa se multumeasca cu plata aferenta grupei de muncitori necalificati specifica postului de om de serviciu.

 

Iata cateva exemple de salarii minime pe care diferite categorii profesionale trebuie sa le incaseze lunar :

- muncitorul necalificat dintr-o fabrica de confectii: 500 lei;

- vanzatorul de la magazin, care are la baza un liceu economic: 600 lei;

- casiera de la societatea de cablu - 600 lei;

- asistenta medicala cu studii postliceale: 625 lei;

- tehnicianul din fabrica de confectii: 650 lei;

- subinginerul de pe un santier de constructii: 750 lei;

- medicul de familie: 1.000 lei.

 

Exista insa situatii in care, pe langa salariul de baza, se acorda si o serie de sporuri. Potrivit contractului colectiv de munca la nivel national, exista urmatoarele sporuri minime:

- pentru conditii nocive de munca (cel putin 10%);

- pentru conditii de munca grele, periculoase sau penibile (minimum 10%);

- pentru orele suplimentare si pentru orele lucrate in zilele libere si in zilele de sarbatori legale (un spor de 100% din salariul de baza sau timp liber in compensatie);

- pentru vechimea in munca (5% pentru trei ani si 25% pentru o vechime care depaseste 20 de ani).

In plus, trebuie precizat ca 2008 vine cu inca o noutate. Incepand din aceasta luna nu mai exista doua salarii minime pe economie, asa cum s-a intamplat in anii precedenti. De exemplu, in 2007 a existat un salariu garantat de Guvern de 390 lei (suma sub care nu putea fi platit personalul bugetar - angajatii din administratie sau cadrele didactice, de exemplu) si un salariu negociat intre sindicate si patronate de 440 lei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Citesc ce se scrie si ma uimeste modul cum este privita problema ... dar oricum traim in Romania si asta ne consuma tot timpul ...

Se dicuta despre lege ... Care lege Newtask ? Legea patronilor ? Je man fisch ... Ocup un post de DIRECTOR DE MAGAZIN , daca nu a fost vizibil in primul post ... Iar aberatiile pe care le scrii cu curtea vecinului se aplica numai acelora care chiar fac acest lucru ... Nu m-a interesat sa ma uit in curtea vecinului ... dar ma deranjeaza nedreptatea .... Ieri cand am intrebat contabilitatea despre acest lucru , mai intai m-a luat la rost ca nu i-am adus diploma pe care oricum scrie IPB - FACULTATEA DE METALURGIE , deci nicidecum postliceala din capul strazii ... dupa care pe un ton rastit mi-a explicat ca a platit mai putin la stat .... adica diferenta aia nenorocita de la 180 RON ...

.........................

vad ca nu ai inteles ce am vrut sa-ti spun..

........................

atata timp cat ai un salariu ce depaseste salariul minim pe economie, mai mult, depaseste si salariul mediu pe economie,

functia ta poate fi si de mega patron...sau patronul patronului...si poti avea si doctorate in metalurgie...ocupi un post remunerat conform legii, remuneratie stabilita de seful tau.

Mireluta ti-a exemplificat mai bine si poate intelegi acum.

eu am crezut ca este suficient ce am scris....dar bag de seama ca nu ai inteles..

........................

si dupa cum am spus---faptul ca te-ai dus sa ceri explicatii cu privire la acest aspect, ai starnit reactii negative...

( ce-ti spuneam mai devreme ----curtea vecinului---dar, iar bag de seama ca nu intelegi comparatia)

......................

si ca sa intelegi....Ocupi un post ADMINISTRATIV....SI NICIDECUM DE SPECIALITATE ( nu profesezi in domeniu )

salariul minim ( dupa cum spune Mireluta ) este de 650

.....................

si ca sa intelegi si mai bine...

legea este facuta in favoarea statului si nu a noastra sau a angajatorilor

se pot face interpretari legale in defavoarea angajatilor....

.....................

mai mult

pe diploma mea ( prima diploma )--scrie Institutul Politehnic Bucuresti---si este tot o scoala de 3 ani cotata ca fiind cursuri postliceale..

.....................

Editat de newtask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok . Va multumesc pentru raspunsuri .

Problema mea cred ca era mai mult morala decat legala .... O lege facuta vesnic pentru a fi incalcata ... dar asta-i viata pe care-o traim ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Citesc ce se scrie si ma uimeste modul cum este privita problema ... dar oricum traim in Romania si asta ne consuma tot timpul ...

Se dicuta despre lege ... Care lege Newtask ? Legea patronilor ? Je man fisch ... Ocup un post de DIRECTOR DE MAGAZIN , daca nu a fost vizibil in primul post ... Iar aberatiile pe care le scrii cu curtea vecinului se aplica numai acelora care chiar fac acest lucru ... Nu m-a interesat sa ma uit in curtea vecinului ... dar ma deranjeaza nedreptatea .... Ieri cand am intrebat contabilitatea despre acest lucru , mai intai m-a luat la rost ca nu i-am adus diploma pe care oricum scrie IPB - FACULTATEA DE METALURGIE , deci nicidecum postliceala din capul strazii ... dupa care pe un ton rastit mi-a explicat ca a platit mai putin la stat .... adica diferenta aia nenorocita de la 180 RON ...

 

Te poţi uita

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×