Sari la conținut
Forum Roportal
Venus

Fiecare avem de dus o Cruce

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dumnezeu ne da atat cat putem duce.....De ce unii dintre noi avem de dus o Cruce grea ?

 

Din ce am observat eu, daca credinta (crestina) a unui om este suficient de puternica, raspunsul este "pentru ca asa vrea Dumnezeu". Doar ca daca ai gandi asa nici nu ai mai percepe crucea ca fiind grea. :cheer:

 

Daca nu poti gandi asa... poate ca ar fi mai util ca in loc sa te preocupe sursa greutatilor sa adopti o atitudine mai pragmatica si sa incerci mici lucrari de traforaj - cauta medota de a-ti usura singura crucea. :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dumnezeu ne da atat cat putem duce.....De ce unii dintre noi avem de dus o Cruce grea ?

Iata de ce:

 

Dumnezeu nu a dat obligatia de a purta o cruce ...decat celor creati din lut, care nu pot evolua ca nici oala de noapte creata din lut, nu poate evolua ...

 

Noi ceilalti evoluati din maimuta ...dar deveniti semi zei

Editat de Sikaryan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dumnezeu ne da atat cat putem duce.....De ce unii dintre noi avem de dus o Cruce grea ?

Ca sa nu se plictiseasca cu o cruce usoara :cheer:

 

Toate crucile echivaleaza la fel, pe toata durata vesniciei.

Eu, de exemplu, nu am probleme materiale, dar le am pe cele de comunicare, intelegere, depresie, si alte probleme. Sunt trist mai tot timpul. Parintii mei au avut probleme materiale, dar erau veseli, nu tristete, nu depresie, nu boli..... In total, nu pot zice ca e mai grea crucea mea sau a lor....

 

Viata e prea complexa ca sa facem noi acum, in timpul liber o analiza profunda a intrebarii... Ideea e ca se va compensa, sper, daca nu mai tarziu, greutatea in plus sau in minus a crucii din viata....

 

Voi daca ati ales calea lui Isus ...nu aveti decat sa o urmati fara sa va plangeti de ea ...caci Isus a spus clar ca nu oricine e capabil sa o poarte si v-a si explicat ca Calea cu Crucea pe Umar ...este SUFERINTA!

Ai intalnit vreun sfant trist?

 

 

 

Offtopic: de ce de fiecare data cand postezi simt o agresivitate si o ura venind din tine? Lasand la o parte religia, zi-mi de ce crezi ca e asa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai intalnit vreun sfant trist?

 

Nu!...dar tu ai intalnit vre-un sfant viu? ... Na vezi de ce nu trebuie sa le

Editat de Sikaryan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu!

...dar tu ai intalnit vre-un sfant viu?

Na vezi de ce nu trebuie sa le urmezi calea...ptr ca biogenetica iti poate oferii o cale mai reala de prelungire a vie

tii ...decat minciuna numita religia crestina si sfinti ei ucigasi!

 

 

 

Si care crezi tu ca ar fi pozitia corecta fata de o sarlatanie cu aspect religios lansata de un criminal al omenirii, sarlatanie care a adus o stagnare de min 500 de ani in dez

voltarea omenirii si a adus numai rau si suferinta oamenilor.

 

Tu chiar crezi ca cineva in biserica are legatura cu divinitatea ... si ca este un om cinstit atunci cand intermediaza contra cost o mijlocire intre tine si EL?

 

 

Din spirit civic !

...ai auzit de asa ceva?

In plus de asta imi place sa le stric sarlatanilor "jucaria" pe baza careia incaseazabani de la bietii oameni saraci si nevoiasi ai astfel cu saelatania lor le sporeasc si mai mult nevoile si amarul!

Io tre sa plec, dar o sa fiu scurt:

 

Am zis sa lasi la o parte religia....

Aceste cuvinte ne doare, dar nu am timp acum....

Nu, dar parintii mei DA! Poate o sa intalnesc si io un sfant... Si nu e un sfant care se autoproclama sfant, ci unu care lumea zice ca ii sfant.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca pe tine te doare cand iti este aratatfaptul

Editat de Sikaryan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Crucea in sensul.. propriu... al ideii de a purta o cruce.. cruce inseamna numai suferintele pe care le indura cineva in viata asta pentru numele lui Isus. Punct. Orice alte suferinte omenesti, boli, probleme financiare si de orice alta natura, sunt "cruci" la figurat. Nu sunt crucea de care se vorbeste in Biblie ca trebuie s-o purtam toti. Acolo este vorba de cei ce sufera pentru credinta lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dumnezeu ne da atat cat putem duce.....De ce unii dintre noi avem de dus o Cruce grea ?

Pentru ca marimea eroului este determinata de marimea dusmanului invins.

 

Cand cineva isi ia crucea si gasindu-si forta interioara, adevarata putere, reuseste sa zboare cu ea... persoana respectiva devine personaj de legenda. Iar unele persoane sunt chemate sa fie personaje de legenda... Acum... nu toti raspund chemarii... uni prefera sa-si planga de mila.

 

uite un exemplu de acrobatii aeriene cu o cruce de 2 tone :cheer:

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×