Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cum gandesc oamenii de stiinta cand compun o formula,astfel incat sa fie adevarata si folosita in practica?(ex. cea a energiei cinetice 1/2*mv^2)

Editat de Alex Mar

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poftim?

Tu crezi ca oamenii de stiinta stau asa....cum stau ei si zic: "Hai sa mai inventam o formula"?

Cati ani ai?

8 ani?

Editat de GigJoe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna intrebare :crazy:

 

In general formulele se contruiesc bazandu-te pe principiile teoriei respective. Cand se studiaza fenomene/teorii complet noi nimeni nu stie formulele si se fac niste ipoteze pe baza carora se deduc niste formule. Dupa aceea se trece la verificarea lor experimentala, cea care este verificata cu eroare cat mai mica este acceptata ca fiind valabila.

 

Energia in general (deci si cea cinetica) trebuie sa indeplineasca niste conditii, de ex: sa fie o marime scala (adica vine data doar printr-un numar, si nu prin 3 ca in cazul vectorilor).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ms!Apropo eu am 13 ani si sunt obsedat de fizika!!!!Bineinteles k eu ma refeream inainte sa se stie formulele existente, nu cum ati zis"hai sa inventam o formula"!!!!!!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bine, ma bucur ca esti obsedat de fizica dar formulele nu se inventeaza asa....ele sunt rezultate ale unor cercetari.

Editat de GigJoe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum gandesc oamenii de stiinta cand compun o formula,astfel incat sa fie adevarata si folosita in practica?(ex. cea a energiei cinetice 1/2*mv^2)

O astfel de formulă nu este "compusă ca să fie adevărată", ea este de-a dreptul inventată (de aceea este adevărată şi utilizabilă

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum gandesc oamenii de stiinta cand compun o formula,astfel incat sa fie adevarata si folosita in practica?(ex. cea a energiei cinetice 1/2*mv^2)

 

 

- Ai 13 ani si ai reusit sa creezi o TEMA pe forum !

 

- CUM AI FACUT, pt., ca vreau si eu sa creez o TEMA noua pe Forum ! (explica-mi ). :doh:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fizicienii obtin formule in doua moduri , empiric si prin deductie din alte formule.

De ex. ecuatiile mecanicii clasice , se pot deriva din Principiile Funcamentale ale Dinamicii .Brahe si Kepler au facut obsservatii asupra miscarii planetelor si asa s-au stabilt cele 3 legi ale acestei miscari.Newton a aratat mai tarziu ,ca se pot deduce folosind principiile sale .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum gandesc oamenii de stiinta cand compun o formula,astfel incat sa fie adevarata si folosita in practica?(ex. cea a energiei cinetice 1/2*mv^2)

 

Intrebare:Cate formule de calcul ale distantei dintre doua puncte exista?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×