Sari la conținut
Forum Roportal
menssana1984

Opere, autori, filozofie

Evaluează acest topic

In ce tara?  

17 membri au votat

  1. 1. La granita cu SUA si Canada, se prabuseste un avion, in ce tara, vor fi ingropati supravietuitorii?

    • SUA
      2
    • Canada
      0
    • L-am vazut pe Donald Duck.
      3
    • Ba!Esti surd?Stinge lumina!!!
      3
    • nici una din tarile de mai sus?!
      9


Postări Recomandate

opere si autori, eventual impactul avut asupra voastra.

si un mic test de ...ahh..."enduranta" :jester:

 

cartea care mi-a schimbat total perceptia asupra lumii in care credeam ca traiesc, e scrisa de Andre Vergez & Denis Huisman.

e un curs de filozofie pt incepatori, dar in pofida caracterului initiatic si a limbajului uzual, abordeaza niste teme complexe, intr-un mod foarte bine gandit si structurat.

fata de alte carti, nu m-am "ratacit" deloc, pe durata lecturii.

Editat de deea_s

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De la Ionel Teodoreanu, Dostoievski si pana la cartile pline de inteles ce-i apartin lui Lazarev m-au marcat.

Fiecare carte mi-a daruit un alt unghi de a privi viata si din fiecare carte am luat cate ceva folositor.

Acest lucru se intampla si cu oamenii pe care-i intalnesc.

 

:jester:

Editat de deea_s

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dar in rau?

chiar tot ceea ce ati gasit v-a oferit o imagine corecta asupra lumii, nu ati asimilat si lucruri daunatoare?

Editat de deea_s

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar in rau?

chiar tot ceea ce a-ti gasit v-a oferit o imagine corecta asupra lumii, nu ati asimilat si lucruri daunatoare?

In rau ..?

Niciuna ..dar nu cred ca exista vreo carte sau autor care sa iti schimbe perceptia "total" ..eventual sa ti-o completeze. Iar in rau ..nici atat, nu vad ce ar putea fi rau .

P.S. ..este ..anduranta. :)

Editat de deea_s

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da` ce aveti cu bietii supravietuitori? :)

 

 

ON: Popper - Societatea deschisa si dusmanii ei... si... Kant.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar in rau?

chiar tot ceea ce a-ti gasit v-a oferit o imagine corecta asupra lumii, nu ati asimilat si lucruri daunatoare?

 

Daunatoare?

De ce ar fi daunatoare? Sunt doar litere asezate frumos pe niste pagini. Nu pot face rau, decat in masura in care tu le asimilezi si le folosesti in detrimentul tau sau al celorlalti.

In rau te pot influenta prietenii, rudele, cei din jur etc - dar si acest lucru depinde de tine si de ceea ce intelegi tu ca e bine sa faci.

 

Cartile nu ofera o imagine corecta, ele ofera anumite unghiuri veridice sau mai putin veridice ale vietii, in mare masura depindzand de ceea ce vrea sa transmita autorul, tu esti cel care face selectia: ce iei si ce lasi deoparte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×